Sprawdzone sposoby na bliskość

bliskośćBliskość jest bardzo ważna w związku. Nie może jej zabraknąć choćby na chwilę. Są sprawdzone sposoby aby zawsze trwała.

Jesień i zima to okres, który większości z nas kojarzy się z zimnem, deszczem, pochmurnym niebem i przede wszystkim coraz krótszymi dniami. Po ekscytujących wakacyjnych wojażach wracamy do codziennych obowiązków, do pracy i szkoły. Radosław Jerzy Utnik, psycholog i seksuolog, radzi jak utrzymać gorącą temperaturę związku w jesienne i zimowe wieczory.

Bliskość czyli dotyk i pozytywne emocje

Sposobów na chandrę jest wiele. Spotkania z przyjaciółmi, sport albo podróże. Jednak na czele dość długiej listy czynności znacząco poprawiających samopoczucie należy umieścić czułe pieszczoty i wzajemne dotykanie się partnerów. Jak pokazały badania przeprowadzone na zlecenie marki Durex, aż 96 proc. badanych Polaków uważa, że dotyk to doskonały sposób przekazywania pozytywnych uczuć. Co więcej, porównywalna liczba respondentów (93 proc.) stwierdziła, że dotyk odgrywa w związku kluczową rolę.

– Ludzie coraz częściej, zamiast szukać pozytywnych doznań w budowaniu relacji z partnerami, próbują poprawiać swój nastrój na przykład zakupami. Wydajemy pieniądze na rzeczy, które kompletnie nie są nam potrzebne. Warto wiedzieć, że takie działanie – o ile w ogóle można mówić o jego skuteczności – to działania doraźne, krótkofalowe, mogące w dłuższym terminie utrwalić się i prowadzić do powstania przymusu psychicznego robienia zakupów – podkreśla Radosław Jerzy Utnik, seksuolog-psycholog.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Podkręć przyjemność… na dłużej

Poradnik bliskości czyli koniec nudy w sypialni

Bliskość ważna na stres

Dotyk pomaga łagodzić stres. Dzięki niemu ludzie się rozluźniają, czują się bardziej szczęśliwi. Tajemnica dotyku i jego pozytywnych skutków kryje się w skomplikowanych reakcjach zachodzących w ludzkim organizmie. To dotyk powoduje zmniejszenie czynnika warunkującego poziom stresu – kortyzolu, a także wydzielanie się hormonów poprawiających samopoczucie – endorfiny, serotoniny, oksytocyny i dopaminy.

Dotyk poza tym, że buduje poczucie wartości jest także doskonałym narzędziem pobudzania zmysłów i gry wstępnej

Czułym dotykiem człowiek jest w stanie wyrazić swoje pożądanie, dlatego też udana gra wstępna to dla wielu gwarancja udanego seksu. Wzajemna bliskość i dotyk są szczególne ważne jesienią i zimą, kiedy pogoda nie dopisuje, a my czujemy się po prostu osowiali. Dodatkowo, temperaturę w związku mogą podnieść żele intymne, które równie często, co do nawilżania narządów płciowych, stosowane są jako urozmaicenie gry wstępnej. O różnych smakach, kolorach i zapachach, a nawet o różnym działaniu – innym dla kobiety i innym dla mężczyzny – podkreśla Radosław Jerzy Utnik.

Ocen: 1
1 komentarz
  1. Myślę, że dotyk jest ważny nie tylko jesienią. jak byłam na wczasach to widzę starsze małżeństwa, które trzymają się za ręce. W Polsce to widok bardzo rzadki, niestety 🙁

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany