Poradnik bliskości czyli koniec nudy w sypialni

sex w związku

Jak sprawić, aby związek odżył na nowo, a w sypialni było naprawdę gorąco?

Mimo że jesień kojarzy nam się z szarymi obrazkami za oknem, to dzięki „Poradnikowi bliskości” relacje z drugą połówką nabiorą żywych kolorów. Właśnie taki powinien być prawdziwy związek – pełen zrozumienia i emocji.

1. Dzień jak co dzień?
Czy codzienność może być atrakcyjna? Wiele par, które są ze sobą nieco dłużej narzeka na powoli ogarniającą nudę… Jednak – czy to sam związek jest nudny, czy też „zjada” nas bylejakość? Warto zdać sobie sprawę, że codzienność jest testem naszych zaniedbań. Kiedy wracamy do domu po ciężkim dniu w pracy mało jest osób, które mają jeszcze siłę na codzienne wyjścia z ukochaną osobą. Rozwiązaniem problemu jest urozmaicenie sobie czasu w najprostszy z możliwych sposobów. Czasami wystarczy że przytulimy się do partnera lub partnerki, czy zagramy w grę planszową. Byle pobyć tylko ze sobą! Aż 38% Polaków przyznaje, że codziennie ogląda telewizję, leżąc już w łóżku. Dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i razem obejrzeć film, prowadząc później długą dyskusję na jego temat? Nic tak nie zbliża jak rozmowa, zwłaszcza, jeśli zamieni się w pełną rozkoszy noc. Ważne, aby także  w sypialni nie popadać w rutynę. Aż 15% Polaków przyznaje się, że od czasu wypróbowania nowości w miłości minęły aż trzy lata. To trzeba zmienić!
Porada eksperta: Nasza codzienność bywa często odmienna od deklaracji i niewypowiedzianych pragnień dwojga kochanków. Kluczem do udanego życia seksualnego i zrozumienia swoich potrzeb jest poczucie bezpieczeństwa, z którego wypływa gotowość do otwartości w związku. W kolejnym etapie intymność w sypialni staje się coraz mniej wstydliwa. Kiedy rośnie bliskość i zaufanie, łatwiej jest we dwoje spełniać fantazje seksualne.

2. Czas robi swoje. A Ty?
W świecie pełnym obowiązków  mamy coraz mniej czasu dla siebie. Dlatego tak ważne jest znalezienie sposobu na bliskość – każdego dnia. Dobrym pomysłem będzie wypracowanie wspólnych rytuałów – to, czy zabraknie nam czasu na miłość zależy tylko od Ciebie! Dobrym pomysłem jest wyłączenie telefonów na przynajmniej kilka godzin. Świat się nie zawali, gdy przez dwie czy trzy godziny nasz telefon nie będzie odpowiadał. Jak jest to ważne pokazują badania, z których jasno wynika, że aż 23% Polaków spędza ze swoim smartfonem dwie godziny dziennie, a tylko 17% przez podobny czas dotyka swojej partnerki. Chwilą tylko dla partnerów może być wspólne hobby, a może zwyczajnie wystarczy poświęcić dwie godziny na lekki film, przy którym będziecie się oboje świetnie bawić. Nie można zapomnieć o miłych prezentach. Kwiatek, czy nowa płyta ulubionego zespołu zawsze są świetnym pomysłem, a namiętnym podziękowaniom może nie być końca. Kiedy dodacie do tego małe łóżkowe szaleństwa z żelem intymnym Durex RealFeel czas kompletnie przestanie mieć znaczenie!
Porada eksperta: Starajmy się rozwijać własne zainteresowania i włączajmy w nie partnera lub partnerkę. Nic nie zbliża tak mocno, jak wspólna aktywność życiowa, wspólne cele i wspólne przeżywanie emocji. Chwile te warto uwieczniać także na fotografiach. Przeglądanie wspólnych zdjęć podczas wieczoru wspomnień, wspólne tworzenie albumów i cieszenie się miło spędzonym czasem, może zakończyć się w nadspodziewanie pozytywny sposób.

WIĘCEJ: Paszport do erotycznego raju

3. Mów do mnie!
Komunikacja w związku – mówienie, rozmawianie o ważnych rzeczach, o związku, pozytywne podejście, ale także słuchanie jest ogromną wartością dla związku dwojga ludzi. Nawet kłótnia dla związku może być niekiedy pozytywna – jest dowodem na to, że partnerom nie jest wszystko jedno. Ważne jest jednak pogodzenie, uświadomienie sobie, że związek to nie jest rywalizacja. Przecież nie od dziś wiadomo, że po burzy nastaje cisza. Trzymanie w sobie pretensji do drugiej połówki nie jest dobrym rozwiązaniem, bo prędzej czy później prowadzi do frustracji. Dla dobra związku warto wyrzucić z siebie wszystko to co nas boli i wspólnie to naprawić. To właśnie jest klucz do dobrej rozmowy – przy czym pamiętajmy, że mówienie jest ważne, ale równie istotne jest słuchanie!
Porada eksperta: Warto zastanowić się, w jaki sposób komunikujemy się ze sobą nawzajem oraz przemyśleć  co przeszkadza, a co pomaga nam być ze sobą, w jaki sposób możemy wpłynąć na zmianę sytuacji, do czego chcemy konkretnie dążyć i czego unikać. Nieraz wystarczy wyeliminować ze słownika kilka zwrotów, które wyjątkowo irytują naszego partnera lub partnerkę. W innej sytuacji niewielkim wysiłkiem możemy  zrobić coś, co dla naszego partnera jest atrakcyjne.

4. Idź za marzeniem
„Tak kochamy marzenia, że boimy się je realizować” – mówił Albert Camus. A jak to wygląda w związku? Czy dążymy do samorealizacji i spełnienia marzeń? Badania przeprowadzone przez markę Durex pokazują, że ponad 41% z nas chętnie próbuje nowych rzeczy. Odpowiedź „czasami” wskazała podobna ilość badanych. Czy zatem, będąc w związku, pamiętamy o sobie i mamy dość śmiałości, by podążać za swoimi marzeniami? Nie zawsze znajdujemy na to nawet kilka chwil. Istnieją dwa skrajne scenariusze. Pierwszy z nich to sytuacja, w których pary spędzają wspólnie czas, dzieląc się każdą minutą i nie pozostawiając marginesu dla samego siebie. Tymczasem… każdy potrzebuje chwili oddechu i dotyczy to obu stron w relacji. Nawet jeśli chwilowo nie czujemy takiej potrzeby,  pozwólmy partnerowi czasem stęsknić się za sobą! Drugą, równie trudną, jest relacja, w której nie dzielimy ze sobą wspólnego czasu, spędzając go zupełnie oddzielnie (inne grona znajomych, inne zainteresowania, weekendy w przysłowiowych rozjazdach – przykładów jest mnóstwo). Wspólne spędzanie czasu spaja ludzi, dostarcza tematów do rozmów i wzmacnia związek. Co zatem robić? Czy istnieje złoty środek?
Porada eksperta: Wypracujcie wspólnie grafik – nie chodzi o sztywne kalendarium tygodnia. Porozmawiajcie i zastanówcie się, jakie są Wasze marzenia i pasje? Które z nich możecie dzielić z drugą osobą? Świetnie! A teraz zauważcie, że macie także takie, które realizujemy oddzielnie. Lubimy taniec, a partner woli basen? Nic trudnego – ustalmy dzień, w którym każdy poświęca się swojemu zainteresowaniu. Pamiętajmy o jednym: w związku również trzeba, a nawet powinno się rozwijać! W ten sposób pozostajemy dla atrakcyjni dla siebie samych, ale także dla drugiej osoby.

intymność w związku

5. Kwestia zaufania
Powszechnie uważa się, że zaufanie jest podstawą każdej bliskiej relacji między ludźmi, w szczególności dotyczy to związków. Jego brak niejednokrotnie bywa identyfikowany z zazdrością i podejrzewaniem zdrady. Tymczasem niewierność to nie tylko kwestia fizycznej zdrady kochanków, ale i niepotrzebne skrywanie tajemnic, brak otwartości na rozmowę z drugą osobą. „Zaufanie łatwo jest zawieść, odbudować trudno” – tak mówi stare przysłowie. Co z niego wynika? Nauczymy się rozmawiać i… rozmawiajmy dużo, jak najczęściej, rozmawiajmy szczerze (więcej na ten temat w punkcie 3 Poradnika bliskości). Mówmy o naszych zainteresowaniach, o spędzonym dniu, nie unikajmy trudnych tematów. Jeśli zachowanie partnera wprawia nas w smutek lub zły nastrój – powiedzmy o tym szczerze. Nawarstwiające się problemy w końcu spowodują wybuch i podkopią wzajemne zaufanie.
Porada eksperta: Jeśli przestajemy ufać partnerowi, warto o tym porozmawiać, odpowiadając wcześniej na zadane sobie pytania: Czy wydarzyło się ostatnio coś, co sprawiło, że moje zaufanie mogło zostać „podkopane”? Czy jesteśmy sobie bliscy tak, jak dawniej? Jeśli nie, to co mogło zmienić taki stan rzeczy? I wreszcie: Zastanówmy się czy to, co uznajemy za problem w relacji… jest nim w istocie. Bywa i tak, że kierujemy nasze emocje na z pozoru błahy temat, choć w istocie rzeczy chodzi nam o zupełnie inną sprawę.

6. Wierność… sobie?
Na temat wierności w związku napisano i powiedziano już bardzo wiele. Często zapominamy jednak, że istnieje także wierność samemu sobie. Dobry związek to nie symbioza kochanków. Jednym z przepisów na bliskość w związku jest… indywidualność. Brzmi paradoksalnie? Tylko z pozoru. Żadna z relacji międzyludzkich nie może opierać się na całkowitym braku asertywności i poleganiu wyłącznie na drugiej stronie. Nie ma znaczenia, czy mówimy o samodzielności w podejmowaniu codziennych decyzji, czy też o sprawach mogących zaważyć na naszej przyszłości. Oczywiście nie oznacza to, że decyzje podejmujemy sami. Ważne, by umieć przedstawić swój punkt widzenia i wypracować porozumienie. Związek to ciągłe uczenie się nawzajem właściwie rozumianej asertywności, przez którą rozumiemy posiadanie własnego zdania i umiejętną komunikację
z partnerem, w której artykułujemy nasze potrzeby.
Porada eksperta: Obserwujcie się wzajemnie z partnerem i wynotowujcie wypowiedzi, poglądy wyrażane przez drugą stronę (mogą być to Wasze wspólne rozmowy, spotkania z przyjaciółmi czy dyskusja podczas wspólnego robienia kolacji), w których nie zgadzacie się ze sobą wzajemnie. Po kilku dniach wymieńcie się swoimi notatkami i porozmawiajcie o nich. To pozwoli Wam lepiej poznać siebie i wskaże sytuacje, w których Wasze zdania są odmienne. A teraz… spróbujcie się w tych kwestiach porozumieć! Oczywiście – asertywnie.

WIĘCEJ: Letnie inspiracje do krainy rozkoszy

7. Poczuj każdy dotyk
Jak wynika z badań, ponad 40% kobiet przyznaje, że czują się najpiękniejsze wtedy, gdy są dotykane przez bliską im osobę. Zarówno na co dzień, jak i w zaciszu sypialni, nie powinniśmy zapominać, że dotyk jest afrodyzjakiem, budującym zaufanie i bliskość w związku, który potrafi rozniecić miłosny ogień. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie w czasach, gdy coraz częściej dotyk kojarzymy z… ekranem dotykowego telefonu. Aplikacje mobilne i serwisy społecznościowe zawitały już do naszych sypialni na dobre, ale stają się coraz mniej pożądanym elementem miłosnego trójkąta – niemal 40% Polaków korzysta ze smartfona każdego dnia, leżąc w łóżku obok ukochanej osoby. Tymczasem, czuły dotyk potrafi zdziałać cuda! Zmniejsza poziom kortyzolu, zwanego hormonem stresu, który ma swój udział również w… procesie starzenia się organizmu. Zamiast tego, pobudza do wydzielania serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Z prezerwatywą Durex RealFeel każdy dotyk będziecie czuć zupełnie jakby jej tam wcale nie było. To ważne, bo aż 96% Polaków uznaje dotyk za sposób na przekazywanie pozytywnych odczuć, 93% z nas przyznaje, że pełni on istotną rolę w związku między dwojgiem ludzi.
Porada eksperta: Dotyk to jeden z najważniejszych i najbardziej naturalnych sposobów na budowanie emocjonalnej i fizycznej bliskości. Czasami wystarczy dotknąć dłoni ukochanej osoby podczas oglądania filmu, pocałować na dzień dobry – dotyk obecny w codziennych sytuacjach, procentuje wówczas w sypialni, poprzez stopniowe budowanie intymności w związku.

8. Seksualnie rzecz biorąc
Nie da się być bliżej swojego partnera niż podczas upojnej nocy. Kiedy połączymy bliskość fizyczną z tą ze sfery psychicznej mamy związek doskonały! O tym, że warto rozmawiać, żeby było przyjemnie świadczą badania: 48,8% badanych stwierdziło, że po rozmowie z podtekstem erotycznym mają większą ochotę na seks. Najlepszym przepisem na rozgrzanie naszej drugiej połówki i późniejszą konsumpcję naprawdę gorących chwil bliskości jest… użycie naszego telefonu, kiedy jesteśmy jeszcze w pracy! 34,5% Polaków przyznaje, że rozgrzewa ich wymiana wiadomości SMS o zabarwieniu erotycznym, a 18,6% przyznaje się do wymiany z partnerem zdjęć w niekompletnej garderobie. Dzięki takim zabiegom będziemy nie tylko blisko naszej drugiej połówki, ale także pozostaniemy w najwyższej formie fizycznej i psychicznej.
Porada eksperta: Kluczem do udanego życia seksualnego i zrozumienia swoich potrzeb jest po prostu otwartość w związku – zarówno na potrzeby partnera, jak i swoje własne, nawet nigdy niewypowiedziane. Warto porozmawiać na temat erotycznych marzeń czy barier obojga partnerów. W kolejnym etapie związku intymność w sypialni staje się coraz mniej wstydliwa, jednak brakuje jej spontaniczności. Kiedy rośnie bliskość i zaufanie, łatwej jest we swoje spełniać fantazje seksualne.

Poradnik bliskości opracowany przez Durex, we współpracy z psychologiem i seksuologiem Radosławem Jerzym Utnikiem.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany