Na początku warto podkreślić, że rozstępy dotyczą większości kobiet. Dlatego też na rynku jest coraz więcej możliwości ich usunięcia. Wzrost popularności sportów siłowych spowodował, że również coraz więcej mężczyzna ma rozstępy. Skąd biorą się rozstępy i w jaki sposób skutecznie się ich pozbyć?
Przyczyn powstania tych nieestetycznych prążków na skórze może być wiele – ciąża, szybki wzrost w okresie dojrzewania, nagły przyrost wagi, zmiany hormonalne, a także zbyt intensywne treningi. Oczywiście zdrowy tryb życia, dieta uzupełniona w witaminy oraz odpowiednia pielęgnacja skóry minimalizuje ryzyko ich powstania, ale niekiedy nie możemy temu zapobiec.
Dobra wiadomość jest taka, że niezależnie od przyczyny powstania oraz lokalizacji – można te problemy skutecznie zwalczyć. Istnieje wiele preparatów, które pomagają pozbyć się nieestetycznych znamion. Niestety, metody te działają jedynie na nowo powstałe rozstępy, czyli te które są jeszcze różowe i nie zdążą wyblaknąć. Co więcej, metody kosmetyczne, czyli różne żele, plastry czy kremy należy stosować systematycznie i długofalowo, a ich efektywność jest ograniczona.
Spis treści
Najskuteczniejsza metoda na rozstępy – laseroterapia
Na szczęście naprzeciw problemom z rozstępami, których w domu, w krótkim czasie nie da się pokonać, wychodzą specjaliści medycyny estetycznej. Obecnie najskuteczniejszą i najszybszą metodą usuwania rozstępów, niezależnie od tego czy znajdują się na brzuchu, udach czy pośladkach, są zabiegi z użyciem laserów frakcyjnych.
W Polsce w zabiegach z wykorzystaniem tej technologii specjalizuje się klinika profesora Pawła Surowiaka – Dermamed z Wrocławia, dysponująca wszystkimi dostępnymi technologiami frakcyjnymi. Dlaczego to takie istotne? Odpowiada Dorota Kliszewska, fizjoterapeuta i kosmetolog, trener technik laserowych w Dermamed.
– Każda osoba posiada inny rodzaj skóry oraz inne są przyczyny powstania na niej rozstępów. Nie ma dróg na skróty. Każdy przypadek wymaga odpowiedniego podejścia. Dlatego w naszej klinice już podczas pierwszej wizyty przeprowadzamy pogłębiony wywiad z pacjentem i dopiero wtedy wspólnie ustalamy najlepszą metodę, która będzie w pełni satysfakcjonująca – tłumaczy.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Prawdy i mity o pielęgnacji blizn
Kolagen – naturalny sposób regeneracji skóry
Czy zabiegi laserowe są skuteczne
Największy wybór laserów
Klinika Dermamed dysponuje różnymi laserami frakcyjnymi – trzema laserami CO2, laserem Fraxel, platformą Fotona z technologiami Er:Yag i Nd:Yag, najnowszym laserem nieablacyjnym FRAX1550. W przypadku czerwonych rozstępów często dobre efekty dają wysokiej klasy lasery naczyniowe, takie jak laser Nordlys.
Technologia to jedno, ale dla zwykłego pacjenta liczy się efekt końcowy. Co uzyskamy, poddając się zabiegom z wykorzystaniem laserów frakcyjnych? Kamila Adryjanek, fizjoterapeuta i kosmetolog z Dermamed przekonuje:
– Jeśli pacjent zdecyduje się na terapię laserem, gwarantujemy zmniejszenie widoczności rozstępów do nawet 90%. To oznacza, że stają się one prawie niewidoczne. Niestety, nie jesteśmy w stanie precyzyjnie określić, ilu zabiegów dany pacjent potrzebuje do uzyskania oczekiwanego efektu. W mojej ocenie, a także w opinii wielu światowych specjalistów laser frakcyjny to obecnie najskuteczniejsza metoda usuwania niechcianych pamiątek, jakimi są rozstępy.
Walka z rozstępami – im szybciej, tym lepiej
Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej. Liczba zabiegów niezbędnych do uzyskania satysfakcjonującego efektu zmniejszenia rozstępów jest uzależniona od wielu czynników: wieku pacjenta, wielkości rozstępów, celu terapii. Z reguły przeprowadza się 4-6 zabiegów laserowego leczenia rozstępów. Terapię laserową można prowadzić u pacjentów niezależnie od ich wieku, chociaż im pacjent jest młodszy i im świeższe są rozstępy, tym szybciej można uzyskać zadowalający efekt. Jeśli z kolei u pacjenta występuje nadmiar skóry, np. brzuch pociążowy, wówczas dla pełnego efektu, w zależności od nasilenia problemu stosuje się zabiegi łączone, w tym zwiększające napięcie skóry, m.in. rewolucyjny zabieg Thermi Tight. Ważne, aby podczas terapii utrzymywać odpowiednią dietę, co bardzo pomaga w procesie pełnej odbudowy tkanek skóry.
Inne metody leczenia rozstępów
Obecnie oprócz laserowego leczenia rozstępów, specjaliści Dermamed polecają dwie inne metody, których zastosowanie może przyspieszyć uzyskanie satysfakcjonującego efektu. Z jednej strony jest to ostrzykiwanie leczonej skóry osoczem bogatopłytkowym, bądź połączeniem osocza bogatopłytkowego z komórkami macierzystymi, z drugiej można wypróbować karboksyterapię, czyli ostrzykiwanie rozstępów dwutlenkiem węgla.