Od wielu lat zabiegi z użyciem lasera wykorzystywane są nie tylko w leczeniu schorzeń, ale także w usługach z zakresu medycyny estetycznej. Uniwersalność metody oraz jej efekty pozwalają na szerokie zastosowanie – wystarczy dobrać urządzenie z właściwym spektrum światła.
Jednak jak w każdym przypadku, także i w laseroterapii istnieją pewne wskazania i przeciwwskazania do jej stosowania. Warto jest zapoznać się z nimi przed zabiegiem. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje – zapraszamy do lektury.
Spis treści
Alternatywa dla skalpela
Jeśli jesteś osobą, która nie przepada za widokiem igieł, krwi lub boi się operacji, zastosowanie tej metody może okazać się dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Laseroterapia, zwana także biostymulacją laserową, jest grupą zabiegów, w których wykorzystuje się właściwości skupionej wiązki światła, wspomagającej leczenie wielu schorzeń.
Strumień wypuszczony z lasera może oddziaływać na organizm w różny sposób.
Obecnie w gabinetach lekarskich lub kosmetycznych można stosować urządzenia o spektrum światła o długości od 630 do 1100 nanometrów. Dzięki temu minimalizuje się absorpcję wody i barwników w tkankach z jednoczesnym zachowaniem efektywności wnikania wiązki do organizmu. W zależności od rodzaju schorzenia lekarz po konsultacji z pacjentem ustala długość emisji światła oraz jej moc.
Kiedy warto zastosować laseroterapię?
Dzięki leczniczym właściwościom lasera medycznego można go zastosować w wielu przypadkach. Do najbardziej popularnych wskazań do laseroterapii należą zabiegi skupiające się wokół usunięcia lub zminimalizowania takich dolegliwości, jak:
- zmiany naczyniowe
- zapalenie zębodołu
- usuwanie niewielkich guzków, pieprzyków, tatuaży
- zapalenie górnych dróg oddechowych (migdałów, zatok, krtani, ucha, gardła)
- wiotka skóra
- trudno gojące się rany, blizny pooperacyjne, złamania
- depilacja laserowa
To jednak nie wszystko, laseroterapia sprawdza się również przy likwidowaniu bólu kręgosłupa, porażeniu nerwu twarzowego, krwiakach, szczękościsku, czy zwyrodnieniu kolan. Często wykorzystywana jest także w przypadku leczenia dermatologicznego twarzy np. wykwitów, trądziku, rumienia.
Przeciwwskazania do użycia lasera
Jak widać tę metodę, można zastosować do leczenia różnorodnych zmian i schorzeń praktycznie na całym ciele. W związku z jej uniwersalnością istnieją także liczne przeciwwskazania do laseroterapii. Z lasera nie mogą korzystać osoby chore na:
- nowotwory (zarówno bieżące, jak i te, które zostały wyleczone do pięciu lat wstecz)
- cukrzycę
- nadczynność tarczycy
- gruźlicę
- epilepsję
- przechodzące infekcje (każdego rodzaju)
Laser nie jest także wskazany dla kobiet w ciąży i tych karmiących piersią, dla pacjentów, którzy mają rozrusznik serca lub inne dolegliwości związane z tym organem. Wykluczyć z zastosowania laseroterapii mogą także przyjmowane leki fotouczulające, choroby umysłowe, nadwrażliwość na światło, a nawet zakażenia wirusowe lub grzybicze.
Nie zaleca się zabiegów z użyciem lasera na opaloną lub podrażnioną skórę.
Zaskakująca efektywność
Popularność biostymulacji laserowej systematycznie rośnie. Jeśli osoba wykonująca zabieg odpowiednio dobierze urządzenie oraz długość i intensywność wykonywanych serii, to efekty laseroterapii mogą pojawić się już po kilku zastosowaniach. Rezultaty zależą przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji klienta. Warto pamiętać, że z tej metody mogą korzystać osoby z różnych grup wiekowych. Lasery często wykorzystywane są w sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Nie stosuje się ich tylko u niemowlaków.
Podsumowanie
Lekarze oraz kosmetolodzy codziennie przeprowadzają wiele zabiegów z użyciem lasera medycznego. Dzięki różnym właściwościom wiązki światła jest to metoda, którą można wykorzystać na wiele sposobów, co ma swoje zalety oraz wady. Długa lista wskazań do laseroterapii sprawia, że istnieje także sporo przeciwwskazań do jej zastosowania. Na pewno jest to mniej inwazyjna forma pomocy pacjentowi niż operacja, którą można zaproponować osobom nawet w podeszłym wieku. Jeśli po przeczytaniu artykułu masz jakieś dodatkowe pytania dotyczące laseroterapii – skontaktuj się z nami.
Źródło: Materiał zewnętrzny