Silikonowe łono – szansa na dziecko

leczenie-nieplodnosci

To nowa metoda leczenia niepłodności. W katowickiej klinice Gyncentrum odnotowano pierwsze w Polsce ciąże. Będzie przełom w leczeniu niepłodności?

Pierwsze ciąże

Pięć miesięcy od wprowadzenia w Polsce AneVivo są pierwsze ciąże. Klinika Gyncentrum z Katowic, która jako pierwsza i jedyna w kraju sięgnęła po rozwiązanie stworzone przez szwajcarskich naukowców, właśnie ogłosiła, że pary, które skorzystały z tej metody, spodziewają się dzieci. Są to pierwsze ciąże z wykorzystaniem metody AneVivo w Polsce i jedne z pierwszych na świecie. Podobne ciąże z sukcesem rozwijają się już w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii.

– Nie musieliśmy czekać długo na pierwsze ciąże, pomimo faktu, że większość par zakwalifikowanych do leczenia od lat zmagało się z problemem niepłodności i ma za sobą już długą batalię o dziecko. Dziś ciąże par są w drugim lub trzecim miesiącu rozwoju i rozwijają się prawidłowo. Pierwszych porodów spodziewamy się w czerwcu i lipcu 2017 – mówi dr n. med. Dariusz Mercik z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

Silikonowe łono bardziej naturalne

Polska jest dopiero trzecim krajem po Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, w którym stosowane jest AneVivo. Pierwsze dziecko poczęte dzięki tej metodzie przyszło na świat w maju 2016 roku w hiszpańskim Bilbao. Dla naukowców jest to metoda przełomowa, która uchodzi za rozwiązanie bardziej naturalne.

Całość procesu odbywa się w ciele kobiety. Takie rozwiązanie możliwe jest dzięki niewielkiej, silikonowej kapsułce. “Silikonowe łono”, jak często się ją nazywa,   wypełniane jest męskimi i żeńskimi komórkami rozrodczymi, a następnie umieszczane jest przez lekarza bezpośrednio w macicy. Dzięki tysiącom mikrodzirurek, którymi pokryta jest kapsułka, wnikają do niej naturalne substancje odżywcze, stymulując połączenie się komórek i rozwój zarodków. Następnie po 24 godzinach pojemniczek wypełniony zarodkami zostaje wyjęty z ciała kobiety, a w następnej kolejności embriony zostają umieszczane bezpośrednio do ciała kobiety.

INNE: Niepłodność – tego mężczyźni boją się najbardziej

– To przełomowe podejście do wspomagania rozrodu, które w maksymalny sposób wykorzystuje naturalne procesy.  Do połączenia się komórek dochodzi dzięki procesom fizjologicznym zachodzącym w ciele kobiety, a zarodek już od pierwszych minut rozwija się w swoim naturalnym środowisku – mówi dr Mercik. – Co więcej, zarodek rosnąc korzysta z naturalnych substancji odżywczych. Fakt, że przez pierwsze 24 godziny zarodek rozwija się w ciele sprawia także, że endometrium, czyli błona śluzowa macicy, jest lepiej przygotowana na rozwój ponownie wprowadzanego embrionu – dodaje.

Wysoka skuteczność zabiegu

W kwestii zastosowania AneVivo lekarze są pełni optymizmu, co potwierdzają pierwsze wyniki z Gyncentrum. Pacjenci, którzy decydują się skorzystać właśnie z tej metody przechodzą kwalifikację medyczną według wytycznych twórców metody AneVivo. Wśród par, które dotychczas poddały się leczeniu z zastosowaniem AneVivo, metoda ta wykazuje ponad 46% skuteczność. Oznacza, to że blisko połowa zabiegów kończy się ciążą.

Problem niepłodności coraz większy

Nowe rozwiązania, zdaniem lekarzy są potrzebne. W Polsce z roku na rok rośnie liczba osób dotkniętych niepłodnością lub mających problemy z poczęciem dziecka. Według szacunków Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego problem ten co roku dotyczy nawet 1,5 miliona Polaków. Rośnie także odsetek par, które wymagają leczenia z wykorzystaniem technik wspomagania rozrodu. Jak duża jest tego potrzeba, pokazał program rządowy realizowany w latach 2013-2016. Skorzystało z niego aż 17, 9 tys. par. Skala niepłodności z każdym rokiem jest coraz większa. Dotyczy ona już nie tylko osób, które po 30-tce lub 40-tce decydują się na rodzicielstwo, ale także osób młodych. W równym stopniu jest to także problem, który dotyczy mężczyzn i kobiet.

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany