Maseczka ochronna domowej roboty: z czego ją zrobić, jakie powinna mieć wymiary, jak ją przechowywać, prawidłowo prać i suszyć

maseczka ochronna domowej robotyMaseczka ochronna domowej roboty jest teraz bardzo popularna. Szyje ją kto tylko może. I trudno się dziwić. Na rynku brakuje bowiem jednorazowych masek. Warto wiec wiedzieć z czego ją najlepiej uszyć, jak się z nią obchodzić i jak ją prać, aby służyła nam jak najlepiej.

Amerykańska Centrala Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) twierdzi, że wszyscy powinni nosić maski, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Chodzi też o maski szyte w domu.

Maseczka ochronna domowej roboty: jaki materiał i rozmiar

W sieci znajdziemy mnóstwo filmików i instrukcji jak uszyć taką maseczkę. Ogólnie rzecz biorąc, są to proste fałdy z elastycznymi paskami, które dopasowują się do szerokości buzi i zakładane są za uszy. Niektóre są bardziej wyprofilowane, aby przypominały kształt masek N95. Jeszcze inne zawierają kieszenie, w których można dodać materiał filtrujący, czy gotowe filtry. Nie ma natomiast dowodów na to, że maska musi silnie przylegać do twarzy. Uważa się, że są dwa rozmiary masek; dla dzieci i dla dorosłych. Te dziecięce mogą też używać dorośli o drobnej twarzy.

A oto standardowe rozmiary:

Szerokość:

  • Dziecko: do 14 cm
  • Dorośli: do 16,5 cm

Wysokość:

  • Dziecko: 7,5 cm – 11,5 cm
  • Dorośli: 10 cm – 14 cm

Maseczka ochronna domowej roboty: jak ją zdejmować

To bardzo ważna czynność, gdyż na niej mogą znajdować się niebezpieczne zarazki. Trzeba więc zachować szczególna ostrożność. Zdejmując ją nie dotykaj materiału. Trzymaj ją za zauszniki a następnie włóż do zamykanego pojemnika lub woreczka foliowego najlepiej strunowego – jeśli go nie masz to wystarczy zwykły woreczek foliowy ale trzeba go szczelnie zamknąć. Taki woreczek trzymaj w miejscu gdzie są rzeczy przeznaczone do prania. Gdy zdecydujesz się na pranie bo zbierzesz więcej użytych maseczek (pamiętaj aby nie wrzucać ich z innymi rzeczami) załóż jednorazowe rękawiczki, wyjmij maski i wrzuć do pralki. Zdejmij rękawiczki i dobrze umyj ręce.

Zobacz też:

Ochrona przed koronawirusem: pocieranie oczu, czy warto nosić okulary, jak prawidłowo dezynfekować okulary

Koronawirus a choroby serca: dlaczego chorzy na choroby sercowo-naczyniowe są pacjentami wysokiego ryzyka

Medyczna odzież ochronna – jaki fartuch fizelinowy wybrać?

Maseczka ochronna domowej roboty: jak ją prać i suszyć

Aby była ona skuteczna i bezpieczna dla nas musimy ją odpowiednio czyścić.
CDC twierdzi, że wypranie w pralce powinno wystarczyć. Pralkę należy nastawić na minimum 60 stopni C. Warto suszyć ja w wysokiej temperaturze np. na słońcu czy na kaloryferze. Można również umieścić maskę (ale tylko te wykonane z materiałów niepalnych) w piekarniku rozgrzanym do 70 stopni C na 30 minut.

Jest jeszcze inna metoda, aby pozbyć się wirusa – zawiesić maskę nad garnkiem z wrzącą wodą minimum na 20 minut. Albo wymoczyć w miksturze wybielacza z wodą (w stosunku 1:4). Pozostawić ją na godzinę a następnie wypłukać i powiesić na słońcu aby wyschła. Można ją też gotować w wodzie przez 10 minut.

Każdą czystą maseczkę należy na koniec wyprasować żelazkiem nastawionym na najmocniejszą temperaturę.

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany