Grupa krwi to znak szczególny każdego z nas. Dziedziczymy ja po rodzicach. Okazuje się jednak, że może nam ona wiele powiedzieć o naszym zdrowiu. Tak więc w zależności od tego, czy masz grupę krwi A, B, AB czy 0, możesz być bardziej lub mniej narażony na kłopoty z sercem, zachorowanie na raka jak i wiele innych dolegliwości.
Spis treści
Grupa krwi AB: problemy z pamięcią
Grupa krwi AB może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń poznawczych. Grupa krwi AB jest bowiem związana z poziomem niektórych czynników krzepnięcia oraz białek we krwi. Choć może to pomóc wyjaśnić, dlaczego ludzie z krwią AB są bardziej narażeni na rozwój problemów z pamięcią w późniejszym okresie życia, to dokładne mechanizmy nie są nadal jasne.
Grupa krwi AB, A, B, 0: rak żołądka
Więcej złych wiadomości jest dla grupy krwi AB. Ryzyko raka żołądka jest około 26% wyższe niż u grupy krwi B lub 0. U ludzi z grupą krwi A, ryzyko jest o 20% wyższe niż u tych którzy mają grupę krwi B lub 0. Rodzaj bakterii o nazwie Helicobacter pylori może być temu winien. Około dwie trzecie ludności ziemi ma tą bakterię, ale tylko osoby z grupą krwi AB lub A mogą mieć podwyższoną reakcję systemu immunologicznego, która zwiększa ryzyko raka.
Grupa krwi 0: wrzody
Te same bakterie, które mogą powodować raka żołądka wśród osób z grupą krwi A lub AB mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia owrzodzeń w grupie krwi 0.
Zobacz też:
Badanie krwi: co można wyczytać z naszej krwi
Krążenie krwi poprawi szpinak, ogórek, cytrusy i orzechy
Obniż sama ciśnienie krwi. To łatwe!
Grupa krwi AB, B, 0: choroby serca
Grupa krwi 0 może zmniejszyć ryzyko chorób serca nawet o 23% w porównaniu do osób, które mają inne grupy krwi. Osoby z grupą krwi AB i B mają największe ryzyko wystąpienia chorób serca. Dlaczego tak się dzieje? Niektóre grupy krwi są związane z wyższymi wskaźnikami stanu zapalnego, co może częściowo wyjaśniać ich inklinacje do chorób serca.
Grupa krwi 0: rak trzustki
Osoby z grupą krwi 0 są o 37% mniej narażone są na rozwój raka trzustki niż osoby z innych grup krwi. Spowodowane jest to obecnością bakterii Helicobacter pylori.
Grupy krwi: co teraz?
Choć wydaje się, że twoja grupa krwi odgrywa ważną rolę w ryzyku zachorowania, nie jest do końca jasne, czy ta rola jest duży czy mała. Na wszelki jednak wypadek trzeba prowadzić zdrowy tryb życia i profilaktycznie się badać.