Chrapiesz? Zobacz co to mówi o tobie

chrapanie

Ludzie, którzy chrapią ciężko i cierpią z powodu bezdechu sennego mają problemy z pamięcią. Może też to przynieść osłabienie funkcji poznawczych. Chrapanie nie jest więc dobrym symptomem.

Oto 5 powodów dla których powinieneś porozmawiać o tym  z lekarzem.

Chrapanie – ryzyko udaru mózgu

Badania z Henry Ford Health System w Detroit znalazły połączenie między chrapaniem a poważnymi uszkodzeniami tętnic, co jest czynnikiem ryzyka udaru mózgu i zawału serca. To że uszkodzone tętnice prowadzą do chrapania jest wiadome, ale jak dodają naukowcy, może to działać w drugą stronę. Oznacza to, że ciężka jego postać może rzeczywiście spowodować zapalenie i uszkodzenie tętnic.

Chrapanie – otyłość

Może ono również przyczynić się do zwiększenia masy ciała – pokazuje badanie na Uniwersytecie w Chicago. Nienajlepszy sen uwalnia dwa hormony: leptynę i grelinę, które pomagają kontrolować apetyt – mówią autorzy badania. Bardzo ciężkie chrapanie jest często związane z niską jakością snu i problemami metabolicznymi związanymi z otyłością – dodają badacze z Brazylii.

WIĘCEJ: Trzy nowe sposoby, aby zwiększyć siłę woli w odchudzaniu

Chrapanie – rak

Ludzie mający bezdech senny, który często towarzyszy chrapaniu, są mniej więcej pięć razy bardziej narażeni na śmierć z powodu raka – stwierdza badanie University of Wisconsin. Trudności w oddychaniu przynoszą bowiem zmiany w tętnicach i naczyniach krwionośnych, które mogą pomóc przyspieszyć wzrost guzów.

Chrapanie – problemy z ciśnieniem krwi

ciśnienie krwi

Około 70% osób z nadciśnieniem również cierpi z powodu bezdechu sennego. Ponieważ ciężkie chrapanie jest jednym z najczęstszych objawów bezdechu, może być również oznaką wysokiego ciśnienia krwi, sugeruje badanie z Journal of American Medical Association.

Chrapanie – problemy z seksem

Ludzie, którzy chrapią prawdopodobnie cierpią z powodu innego problemu w sypialni: niezadowolenia seksualnego. W porównaniu do tych, którzy pochrapują, ci z ciężką jego postacią 3 razy częściej mówią, że byli niezadowoleni z życia seksualnego. Głośne odgłowy mogą wyrwać ciebie i twojego partnera ze snu, co prowadzi do tego, że mamy mniej energii i jesteśmy mniej zainteresowani seksem – dodają autorzy badania.

WIĘCEJ: Twój seks cię nie cieszy? To cię paraliżuje!

źródło: www.prevention.com

Ocen: 1
2 komentarze
  1. Bardzo dobrze, że przestrzegacie przed tymi chorobami, które mogą być powiązane. W ramach bardziej optymistycznego komentarza, oczywiście chrapanie może być powiązane z bardzo trudnymi przypadłościami, ale nie musi. Czasami winne są po prostu zapchane drogi oddechowe spowodowane np. alergią i bardzo łatwo pomóc sobie np. inhalacjami, lub preparatem z apteki. Tak, czy inaczej, jeżeli nie pomaga, trzeba koniecznie udać się do lekarza, im szybciej tym lepiej dla pacjenta. Nie ma żartów.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany