To koniecznie trzeba wiedzieć o WZW C

wirusowe zapalanie wątroby

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą wirusową, która uszkadza wątrobę. Przewlekłe zakażenie może prowadzić do poważnych bliznowaceń tego organu, marskości wątroby i jej niewydolności.

Leczenie zapalenia wątroby typu C było długotrwałe i nie było bardzo skuteczne. Teraz, przełomowe (ale drogie) nowe leki okazują się skuteczne. Wirus zapalenia wątroby typu C jest uważany za “wyleczony”, gdy nie można go wykryć po 12 i 24 tygodniach po zakończeniu leczenia.

Oto 10 istotnych faktów, które powinieneś wiedzieć o zapaleniu wątroby typu C:

1. Zapalenie wątroby typu C dotyka miliony ludzi. Około 2,7 mln osób w samych Stanach Zjednoczonych ma przewlekłe zapalenie wątroby typu C. “To cicha epidemia”, bo ludzie mogą być zakażeni nawet przez 30  lat lub więcej i nie mają o tym pojęcia” – mówi Camilla Graham, specjalista chorób zakaźnych w Beth Israel Medical Center i Deaconess na Harvard Medical School w Bostonie. Na początku zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu C, chory może mieć nudności i być zmęczony – te objawy nie muszą zachęcać lekarzy do badania w kierunku zapalenie wątroby typu C – dodaje.

2. Najczęstszym szczepem zapalenia wątroby typu C jest genotyp 1. Około 75 procent przypadków zapalenia wątroby C spowodowane jest przez genotyp 1, a 12 procent przez genotyp 2.

WIĘCEJ: Gdy wątroba choruje

3. Nie możesz wiedzieć, że masz poważne uszkodzenie wątroby. Spośród 100 pacjentów z przewlekłym zapaleniem wątroby typu C, u 5 do 20 w końcu rozwija się marskość wątroby. 1-5 procent umrze na marskości lub raka wątroby.

Objawy uszkodzenia wątroby i schyłkowej choroby zapalenia wątroby typu C, to: żółtaczka, skrajne zmęczenie, utrata wagi, osłabienie, świąd skóry, gromadzenie się płynu w jamie brzusznej.

4. Wirus zapalenia wątroby typu C jest przenoszony przez kontakt z zakażoną krwią. Najbardziej zagrożeni są pracownicy służby zdrowia, którzy przypadkowo dotkną skażonych igieł i dzieci urodzone przez matki zakażone wirusem. Jeśli ktoś otrzymał transfuzję krwi lub miał przeszczep narządu przed 1992 roku, kiedy nie badano skąd krew pochodzi, też jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania.

5. Wszyscy urodzeni w wyżu demograficznym powinni zrobić test na zapalenia wątroby typu C. Te osoby mają zwiększone ryzyko zachorowania – mówi Graham – szczególnie osoby urodzone w latach 1945-1965. Najwyższe wskaźniki zachorowalności podobno przypadają na lata 70-te i 80-te – mówi.

6. Nie ma szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Szczepionka nie jest jeszcze dostępna – mówi Graham – ponieważ istnieje wiele różnych rodzajów wirusowego zapalenia wątroby typu C. Trudno więc wymyślić jedną szczepionkę, która jest skuteczna w zapobieganiu wszystkim rodzajom.

7. Leczenie zapalenia wątroby typu C idzie szybko naprzód. Przez lata, zastrzyki i tabletki rybawiryny interferonu miały skuteczność w granicach 40 a 50 procent. Co gorsza, leczenie dawało mnóstwo poważnych działań niepożądanych: depresję, ryzyko samobójstwa, skrajne zmęczenie i objawy grypopodobne. Ale teraz kończą się badania nad nowym lekiem. Nowe leki kosztować będą więcej niż 94 tys. dolarów za 12 tygodniowe leczenie.

WIĘCEJ: Regeneracja wątroby ma swoje granice

8. W przypadku zapalenia wątroby typu C, proste środki ostrożności mogą chronić innych. “Nie udostępniaj przedmiotów osobistych, które mogą mieć nawet niewielkie ilości krwi, takie jak szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, maszynki do strzyżenia” – dodaje Graham.

9. Nawet po zwalczeniu wirusa, trzeba wykonywać badania kontrolne. USG jamy brzusznej robione co sześć miesięcy pomaga lekarzowi wychwycić wczesne objawy raka.

10. Przeszczep wątroby nie jest lekarstwem na zapalenie wątroby typu C. Nieodwracalne uszkodzenie wątroby typu C jest główną przyczyną transplantacji wątroby w Stanach Zjednoczonych. Ale nawet po przeszczepie trzeba brać leki, aby wyeliminować wirusa zapalenia wątroby typu C.
Unikanie alkoholu i utrata masy ciała jest najlepszą drogą aby chronić wątrobę.

źródło: www.everydayhealth.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany