Znamy powód dlaczego trudno odzwyczaić się od słodyczy

cukier w jedzeniu

Stres i cukier są jak masło orzechowe i dżem: Trudno mieć jedno, a nie chcieć drugiego.

Teraz nowe badania opublikowane w Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism mogą nam powiedzieć, dlaczego. Naukowcy z UC Davis stwierdzili, że jedzenie cukru wyłącza uwalnianie kortyzolu, hormonu stresu. Innymi słowy, cukier uspokaja nas, kiedy czujemy się zestresowani.

WIĘCEJ: 8 pysznych sposobów walki ze słodkimi zachciankami

Na czym polegały badania? Dziewiętnaście kobiet zostało przypisane do jednego z dwóch diet: pierwsza grupa piła słodzone napoje zwykłym cukrem, a druga piła napoje ze sztucznym słodzikiem – aspartamem. Po 2-tygodniowym badaniu naukowcy przetestowali poziom kortyzolu. Jaki był ostateczny wynik? Kobiety, które piły napoje słodzone cukrem miały mniej kortyzolu, niż kobiety w grupie aspartamu.

To nie znaczy, że powinniśmy porzucić wszystkie swoje słodkie przyzwyczajenia. Użycie sztucznych substancji słodzących jest związane przede wszystkim z problemami zdrowotnymi, jak cukrzyca i otyłość. Ale to badanie jest jednym z pierwszych, które pokazuje, że cukier wzmacnia słodkie zachcianki, ale z drugiej strony jest szansą na zaprzestanie jedzenia, gdy jest się zestresowanym.

źródło:www.prevention.com

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany