Rak piersi to najczęściej występujący u kobiet nowotwór. Kiedy ostatnio się badałaś? Czy na co dzień pamiętasz o swoim zdrowiu? Co warto wiedzieć o tej chorobie, by nie dać się jej zaskoczyć? Warto o tym wiedzieć, by cieszyć się długo dobrym zdrowiem.
Spis treści
Jakie są objawy raka piersi?
W większości przypadków trudno jest ustalić przyczynę wystąpienia raka piersi. Ryzyko z pewnością zwiększa wiek (najwięcej zachorowań odnotowuje się pomiędzy 50. a 70. rokiem życia), genetyka (występowanie choroby w rodzinie) i otyłość. Wpływ mogą mieć też czynniki środowiskowe, dieta czy hormony – tę chorobę bardzo często diagnozuje się u osób, które wcześnie dostały pierwszą miesiączkę lub późno przeszły menopauzę.
Wystąpienie któregokolwiek z wspomnianych czynników nie oznacza, że dana osoba na pewno zachoruje, ale jednocześnie ich brak nie daje pewności, że nowotwór się nie pojawi. Najważniejsze, żeby dokładnie obserwować swoje ciało i zgłosić się do lekarza od razu, jak tylko coś cię zaniepokoi. Niech nie umkną ci oznaki takie jak:
- zmieniony kształt piersi,
- wyczuwalny guzek lub stwardnienie,
- wciągnięcie brodawki sutkowej,
- wgłębienia skóry lub zaczerwienienia,
- wyciek z brodawki sutkowej.
Zdarza się, że pierwszym objawem, który zwraca uwagę, jest pojawienie się pod pachą twardych guzków lub obrzęk i zaczerwienienie całej piersi – są to już często oznaki zaawansowanego stadium rozwoju choroby. W przypadku zauważenia ich u siebie nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
Rak piersi – co zrobić, żeby wcześnie go wykryć
– Chociaż współczesna medycyna oferuje wiele zaawansowanych sposobów diagnostyki, to przy wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych niezwykle ważna jest najprostsza metoda, czyli wykonywane co miesiąc samobadanie. Często to właśnie ono skłania do pogłębienia diagnozy, a jak wiemy, liczy się czas – im szybciej wykryjemy zmiany, tym większe będą szanse na wyleczenie – mówi dr n. med. Barbara Szyld-Górecka, radiolog z Centrum Medycznego Affidea, specjalizująca się w zakresie diagnostyki nowotworu piersi.
Samobadanie najlepiej wykonywać dwa-trzy dni po skończonej miesiączce (jeśli już nie miesiączkujesz, możesz wybrać dowolny dzień w miesiącu – na przykład ten, w którym dostajesz wypłatę – by odstęp był zawsze taki sam). Unieś ręce do góry i zwróć uwagę na symetrię oraz kształt piersi. Przyjrzyj się brodawkom, otoczkom brodawkowym i skórze. Jeśli wyczujesz jakiś guzek lub stwardnienie – nie panikuj.
Nie każda zmiana musi koniecznie oznaczać raka, jednak i tak powinna zostać skonsultowana z lekarzem.
Jeśli masz powyżej 50 lat, poza samobadaniem pamiętaj również o mammografii. Jest to badanie proste i szybkie, nie wymaga też żadnego dodatkowego przygotowania, a zarazem pozwala wykryć nowotwory w bardzo wczesnym stadium rozwoju. Powinnaś wykonywać je raz na dwa lata. Młodszym paniom z taką samą częstotliwością zaleca się natomiast w pierwszej kolejności USG. Najlepiej wykonywać je w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Jest ono całkowicie bezpieczne i mogą się mu poddać nawet osoby ciężarne. Dla potwierdzenia rozpoznania nowotworu te dwie metody stosuje się czasem także uzupełniająco, jednak i to nie zawsze pozwala na ostateczną diagnozę. Wówczas z pomocą przychodzą bardziej zaawansowane metody obrazowania. Wśród najnowocześniejszych z nich jest mammografia wykonywana za pomocą rezonansu magnetycznego (tzw. mammografia MR).
– Dzięki czułości diagnostycznej i najwyższej jakości obrazu rezonans magnetyczny piersi umożliwia ukazanie wczesnych zmian pozornie bezobjawowych, które często nie są widoczne w klasycznym badaniu mammograficznym czy USG. Metoda ta za pomocą pola magnetycznego i fal radiowych jest w stanie wykryć zmiany o wielkości już około pięciu milimetrów – mówi dr n. med. Barbara Szyld-Górecka z Affidea. Mammografię MR zaleca się również kobietom, u których w rodzinie wystąpił nowotwór. Tę metodę stosuje się też do oceny piersi po wszczepieniu implantów oraz kontrolnie u pań z chorobą nowotworową, po operacjach oszczędzających.
Zobacz też:
Liszaj miejsc intymnych: objawy, przyczyny, jak sobie z nim poradzić
Wirus HPV: co to jest, co trzeba o nim wiedzieć, jak się chronić
Zespół policystycznych jajników – jak go leczyć
Na czym polega profilaktyka raka piersi?
Warto starać się zapobiegać przypadłościom zanim w ogóle się pojawią. Również w przypadku raka piersi, styl życia może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania. Zdrowiu zdecydowanie sprzyja zbilansowana dieta, uboga w nasycone tłuszcze i cukry proste, za to pełna witamin i produktów pełnoziarnistych. Najlepiej zrezygnować także z używek lub ograniczyć je do minimum. W cenie jest również aktywność fizyczna – półgodzinny spacer w ciągu dnia nie tylko utrzyma cię w dobrym zdrowiu, ale i poprawi nastrój. W profilaktyce raka piersi znaczenie ma również odpowiednio dobrany biustonosz.
– Choć rośnie liczba zachorowań na raka piersi, zwiększa się także wskaźnik przeżyć wśród kobiet dotkniętych tą chorobą. Pamiętajmy więc, że ten nowotwór to nie wyrok – dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki i leczenia wielu paniom nim dotkniętym udaje się wrócić do zdrowia. Na co dzień bądźmy więc czujne – badajmy się, by ewentualne zmiany wykryć jak najwcześniej i móc odpowiednio na nie zareagować – zachęca do profilaktyki dr n. med. Barbara Szyld-Górecka z Affidea.