Kolonoskopia, czas o niej pomyśleć jeśli skończyłeś 50 lat. To badanie jest bardzo ważne w profilaktyce raka jelita grubego. Dzięki kolonoskopii można też sprawdzić czy w jelicie grubym nie ma polipów.
Kolonoskopia jest ważnym badaniem. Często jednak odkładamy ją na później, bo boimy się pójść do lekarza. Poza tym przeraża nas sama kolonoskopia. Niesłusznie!
Spis treści
Kolonoskopia: to możesz jeść przed badaniem
Lekarz nie powie ci, abyś unikał sałatki i produktów pełnoziarnistych. Ale na kilka dni przed badaniem trzeba jeść pokarm o małej zawartości błonnika, i już. Można jeść ciastka, rogaliki, białe pieczywo, masło, makaron i mięso bez chrząstek. Nie wolno popcornu, orzechów, nasion. I pieczywa pełnoziarnistego! Uzasadnienie jest proste: żywność o niskiej zawartości błonnika, szybciej zostanie wydalona na zewnątrz. “Ujmijmy to w ten sposób: nie chcemy znaleźć podczas kolonoskopii ziarna kukurydzy lub soczewicę w okrężnicy” – mówi gastroenterolog Carol Burke, z Cleveland Clinic. Poza tym trudne do strawienia pokarmy mogą zatkać światło jelita. “Zasadniczo, chcemy uzyskać, jak to tylko możliwie, najczystsze jelito grube. Tego wymaga kolonoskopia.„ – mówi.
INNE: Jelita – oto najlepsza dla nich dieta
Klarowne ciecze są twoim przyjacielem
OK, jedzenie ciasta i ciastek było miłe. Niestety, w przeddzień badania, nie dostaniesz ciasta. Tak naprawdę to nie dostaniesz nic do jedzenia. Do picia owszem. Czyste ciecze, takie jak biały sok winogronowy, bulion i woda.
Kolonoskopia: czas oczyścić jelita
Po prostu trzeba zażyć preparat oczyszczający i to wieczorem przed badaniem. Cel jest jeden – czyste jelito – tego wymaga . W przeciwnym razie badanie nie zostanie odpowiednio zrobione i trzeba będzie go powtórzyć. A tego przecież nikt nie chce. Pije się ten preparat co 10-15 minut, a około 45 minut później zaczyna się bieg do łazienki. Około 5 lub 6 godzin przed badaniem ponownie trzeba zażyć preparat.
Kolonoskopia: nie jest tak krępująca, jak sobie wyobrażasz
Tam naprawdę nie ma się co rumienić. “Wszystko jest pomyślane tak, aby pacjent czuł się komfortowo” – mówi Burke. Tylko jedna osoba zagląda w twoją pupę i jest to lekarz. Tylko on sprawdza czy są hemoroidy, pęknięcia lub inne nieprawidłowości. Później już tylko ogląda jelito na ekranie.
Kolonoskopia: badanie jest szybkie i nie boli
Jeśli nie jesteś bohaterem i nie chcesz żadnego znieczulenia, to najprawdopodobniej dostaniesz “sedację”. Nie czujesz bólu a wiele osób nawet zasypia. Kolonoskopia trwa około 30 minut.
źródło: www.prevention.com