Kolonoskopia – cała prawda o badaniu

kolonoskopiaKolonoskopia, czas o niej pomyśleć jeśli skończyłeś 50 lat. To badanie jest bardzo ważne w profilaktyce raka jelita grubego. Dzięki kolonoskopii można też sprawdzić czy w jelicie grubym nie ma polipów.

Kolonoskopia jest ważnym badaniem. Często jednak odkładamy ją na później, bo boimy się pójść do lekarza. Poza tym przeraża nas sama kolonoskopia. Niesłusznie!

Kolonoskopia: to możesz jeść przed badaniem

lekki posiłekLekarz nie powie ci, abyś unikał sałatki i produktów pełnoziarnistych. Ale na kilka dni przed badaniem trzeba jeść pokarm o małej zawartości błonnika, i już. Można jeść ciastka, rogaliki, białe pieczywo, masło, makaron i mięso bez chrząstek. Nie wolno popcornu, orzechów, nasion. I pieczywa pełnoziarnistego! Uzasadnienie jest proste: żywność o niskiej zawartości błonnika, szybciej zostanie wydalona na zewnątrz. “Ujmijmy to w ten sposób: nie chcemy znaleźć podczas kolonoskopii ziarna kukurydzy lub soczewicę w okrężnicy” – mówi gastroenterolog Carol Burke, z Cleveland Clinic. Poza tym trudne do strawienia pokarmy mogą zatkać światło jelita. “Zasadniczo, chcemy uzyskać, jak to tylko możliwie, najczystsze jelito grube. Tego wymaga kolonoskopia.„ – mówi.

INNE: Jelita – oto najlepsza dla nich dieta

Klarowne ciecze są twoim przyjacielem

wodaOK, jedzenie ciasta i ciastek  było miłe. Niestety, w przeddzień badania, nie dostaniesz ciasta. Tak naprawdę to nie dostaniesz nic do jedzenia. Do picia owszem. Czyste ciecze, takie jak biały sok winogronowy, bulion i woda.

Kolonoskopia: czas oczyścić jelita

przeczyszczeniePo prostu trzeba zażyć preparat oczyszczający i to wieczorem przed badaniem. Cel jest jeden – czyste jelito – tego wymaga . W przeciwnym razie badanie nie zostanie odpowiednio zrobione i trzeba będzie go powtórzyć. A tego przecież nikt nie chce.  Pije się ten preparat co 10-15 minut, a około 45 minut później zaczyna się bieg do łazienki. Około 5 lub 6 godzin przed badaniem ponownie trzeba zażyć preparat.

Kolonoskopia: nie jest tak krępująca, jak sobie wyobrażasz

Tam naprawdę nie ma się co rumienić. “Wszystko jest pomyślane tak, aby pacjent czuł się komfortowo” – mówi Burke. Tylko jedna osoba zagląda w twoją pupę i jest to lekarz. Tylko on sprawdza czy są hemoroidy, pęknięcia lub inne nieprawidłowości. Później już tylko ogląda jelito na ekranie.

Kolonoskopia: badanie jest szybkie i nie boli

badaniaJeśli nie jesteś bohaterem i nie chcesz żadnego znieczulenia, to najprawdopodobniej dostaniesz “sedację”. Nie czujesz bólu a wiele osób nawet zasypia. Kolonoskopia trwa około 30 minut.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany