CYTOLOGIA – porozmawiajmy o szczegółach

cytologia

Cytologia to podstawowe badanie dla każdej kobiety. Jest bardzo ważne bo może uratować nawet życie. Zobaczcie co powinniście wiedzieć o cytologii.

CYTOLOGIA – Najlepiej raz w roku

Istnieje pewna liczba podstawowych badań diagnostycznych, które kobieta powinna wykonywać regularnie, przynajmniej raz do roku. Przykładem takiego badania jest tzw. „Cytologia”, krótki i prosty zabieg, a jednak ratujący życie. Nowotwór szyjki macicy rozwija się stosunkowo powoli. Proces może trwać latami. Dlatego dużo łatwiej jest zdiagnozować wczesną, wyleczalną postać raka szyjki macicy niż np. raka jajnika, który przez długi czas nie daje żadnych objawów zewnętrznych, a dostępne metody diagnostyczne są dalece niedoskonałe.

BADANIE CYTOLOGICZNE – trzeba pilnować jakości

Od kilku lat funkcjonuje w Polsce program badań cytologicznych opracowany przez Ministerstwo Zdrowia. W 2013 roku uzupełniony został przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne o szczegółowe zapisy dotyczące m.in. jakości wykonywanych badań (Rekomendacje PTG 2013).

badanie cytologiczne

W chwili obecnej zaleca się jednoznacznie wykonywanie wymazu cytologicznego przy pomocy specjalnej szczoteczki, która pobiera materiał komórkowy z całej powierzchni szyjki macicy. Aby wynik badania mógł być wiarygodny, w ocenianym materiale musi znajdować się odpowiednia ilość komórek. Standardem w Europie Zachodniej, USA czy Australii stosowanym także w wielu polskich placówkach jest pobieranie cytologii szczoteczką ROVERS CERVEX-BRUSH ze względu na wysoką jakość otrzymanego do badania materiału w stosunku do zamiennych przyrządów.

WIZYTA U GINEKOLOGA – zadbaj o swoje potrzeby

• Nie czekaj, aż pojawią się określone dolegliwości i przynajmniej raz w roku zgłoś się do lekarza na badanie kontrolne!
• Pamiętaj o tym, że raz w roku powinnaś wykonać badanie cytologiczne. Nie wahaj się przypomnieć o tym lekarzowi podczas wizyty!
• Zwróć uwagę na wyposażenie gabinetu. Zainteresuj się, jakim przyrządem wykonane zostanie badanie cytologiczne. Rozmawiaj o tym z lekarzem!
• Przechowuj wyniki kolejnych badań w domu, gdyż mogą okazać się pomocne, gdybyś w przyszłości musiała zostać poddana leczeniu. Poproś lekarza o udostępnienie wyników badań!

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany