Blizna po cesarskim cięciu – jak dbać o ranę, masowanie blizny, jak działają plastry

blizna po cesarskim cięciuJedną z bardziej widocznych zmian na ciele po porodzie jest blizna po cesarskim cięciu. Cesarskie cięcie jest poważną operacją, po której w dolnej partii brzucha, zostaje poprzeczna, ok. 10-centymetrowa rana.  Zarówno rana, jak i blizna, wymagają szczególnej pielęgnacji i higieny już od samego początku.

Poród to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Przyjście na świat długo wyczekiwanego maluszka zmienia życie bezpowrotnie. Zmiany zachodzą również w naszym ciele, ale większość tych „niemile widzianych” można całe szczęście odwrócić lub zminimalizować.

Blizna po cesarskim cięciu – jak o nią dbać

W pierwszych trzech dobach od wykonania cesarskiego cięcia, rana zabezpieczona jest jałowym opatrunkiem. Należy ją obserwować pod kątem krwawienia a także utrzymywać w suchości i czystości.

Jak dbać o miejsce po cesarskim cięciu?

  • Podczas gojenia się rany zrezygnuj z długich kąpieli na rzecz szybkiego prysznica
  • Używaj delikatnych, hipoalergicznych środków myjącej lub wody z tzw. szarym mydłem
  • Ranę dokładnie osuszaj za pomocą jednorazowego ręcznika papierowego
  • Nie przeciążaj się, nie dźwigaj
  • Zadaj o odpowiednią bieliznę – dobrze sprawdzają się majtki z wysokim stanem. Wybieraj przewiewne, oddychające, luźne tkaniny

Zazwyczaj w 8 dobie po cesarskim cięciu zdejmowane są szwy lub wchłaniają się te, które były założone jako rozpuszczalne. Po całkowitym zagojeniu się rany (kiedy zejdą wszystkie strupy i pojawi się nowa tkanka) można wprowadzić masowanie blizny.

Manualna mobilizacja blizny polega na delikatnym poruszaniu tkanek, które ją otaczają. Zapobiega to ich przerastaniu.

Blizna po cesarskim cięciu – stosowanie plastrów

Warto zastosować specjalistyczne plastry, które pomogą zminimalizować widoczność blizny na przyszłość. Dodatkowo – w przeciwieństwie do maści – nie lepią się, nie brudzą ubrań, nie są tłuste ani kleiste.

Czym kierować się przy wyborze plastrów na bliznę po CC? Kluczowe jest, z czego są wykonane. Na blizny polecone są plastry zawierające wysokiej jakości silikon farmaceutyczny, który posiada właściwości zbliżone do zdrowej, ludzkiej skóry: elastyczność, przepuszczalność tlenu i zapobieganie utracie wody. Dzięki tym cechom plastry silikonowe na blizny redukują dyskomfort związany z blizną, taki jak ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia. Innym przykładem pożądanego składnika jest witamina E, która stymuluje epitelializację oraz pozwala na utrzymanie zdrowego wyglądu skóry.

Witamina E pomaga utrzymać właściwe nawilżenie naskórka, dzięki czemu skóra staje się miękka i bardziej elastyczna.

Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na wielkość plastrów na bliznę lub wybrać takie, które można odpowiednio przyciąć (przyjmuje się, ze należy zostawić po ok. 5 mm z każdej strony blizny). Plastry powinny być także elastyczne i dopasowywać się do anatomicznych kształtów ciała.

Zobacz też:

Wzrok u kobiet w ciąży: badania wzroku, jak używać soczewek kontaktowych

Cukrzyca ciążowa: objawy, powikłania, jak sobie poradzić z cukrzycą w ciąży

Laseroterapia – wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Blizna po cesarskim cięciu – Sutricon CC – innowacyjne silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu

Sutricon CC to jedyne na polskim rynku silikonowe plastry na blizny z witaminą E na blizny po cesarskim cięciu.

Innowacyjna struktura, zawierająca wysokiej jakości farmaceutyczny żel silikonowy, posiada właściwości zbliżone do zdrowej ludzkiej skóry: elastyczność, przepuszczalność tlenu i zapobieganie procesowi nadmiernej transepidermalnej utracie wody. Dzięki tym cechom plastry silikonowe na blizny Sutricon CC redukują dyskomfort związany z blizną, taki jak ból, swędzenie czy uczucie ciągnięcia.

plastry na blizny

Wskazany do stosowania na blizny po cesarskim cięciu, w zapobieganiu nieprawidłowemu bliznowaceniu i w zmniejszeniu widoczności blizn świeżych i dojrzałych.

Plaster silikonowy Sutricon CC skutecznie poprawia wygląd i elastyczność blizn po cesarskim cięciu. Efektywny w leczeniu zarówno świeżych, jak i dojrzałych blizn, nawet 9-letnich.

Skład: żel silikonowy z witaminą E, elastyczna membrana poliuretanowa.

Wygoda w stosowaniu – w przeciwieństwie do maści, nie brudzą ubrań, nie są tłuste i kleiste. Są przezroczyste i ultracienkie (0,25 mm), dzięki czemu są prawie niewidoczne na skórze. Dzięki swojej elastyczności, dopasowują się do anatomicznych kształtów ciała. Charakteryzują się doskonałą adhezyjnością, dzięki czemu możliwa jest ich wielokrotna aplikacja – od 3 do 5 dni.

Skuteczność plastrów silikonowych Sutricon CC została potwierdzona w licznych badaniach klinicznych.

Cena: ok. 95 zł (5 plastrów o wymiarach 5 cm x 30 cm)

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany