Uśmiech to wizytówka człowieka. Pełni ważna rolę w relacjach międzyludzkich. Jak ważną? Zobaczcie sami.
Eksperyment na Tinderze i sonda uliczna zorganizowane przez Blend-a-med zbadały jak ważny jest uśmiech w budowaniu pozytywnych relacji
Spis treści
Uśmiech: wielka siła
Wyniki badania pokazały szereg ciekawych efektów. Dziewczyna uśmiechająca wzbudziła bardziej pozytywne uczucia. Pod jej zdjęciem było 30% więcej polubień. Otrzymała też 3 razy więcej propozycji spotkań. Ponad połowa z tysiąca badanych osób zdecydowała się z nią porozmawiać. Ponadto o 1/3 więcej osób zdecydowała się wykorzystać opcję „super like” w przypadku osoby ukazującej na zdjęciach biały uśmiech.
Uśmiech: pierwsze wrażenie ma znaczenie
Zapytani o to, jakie cechy charakteryzują ich zdaniem uśmiechniętą osobę ze zdjęcia, badani uznali, że wygląda ona na szczęśliwą i otwartą na ludzi. Ocenili ją także jako atrakcyjną, pewną siebie i co ciekawe – szczerą. Zapytani o cechy, jakimi określiliby nieuśmiechniętą dziewczynę, badani używali określeń takich jak poważna, arogancka czy nawet samolubna.
– Potwierdza to uzyskiwane często w psychologii efekty wskazujące na to, że ludzie uśmiechający się uważani są nie tylko za atrakcyjnych fizycznie, ale także posiadających pozytywne cechy osobowościowe – tłumaczy dr Ewa Jarczewska Gerc, psycholog z Centrum Współpracy z Biznesem Uniwersytetu SWPS.
INNE: Błędy, które robisz za każdym razem, gdy myjesz zęby
Aż 84% badanych uznało dziewczynę za dobry materiał na przyjaciółkę. Nic dziwnego, bowiem zdecydowana większość oceniła ją jako godną zaufania. Co więcej – prawie wszyscy uczestnicy sondy, bo aż 92%, byli otwarci na możliwość umówienia się z uśmiechniętą dziewczyną ze zdjęcia na randkę. Przyczyną nie jest tutaj atrakcyjność modelki, bowiem z tą samą dziewczyną, lecz nieuśmiechniętą prawie nikt nie chciałby się umówić (taką chęć wyraziło jedynie 8% badanych). Wszyscy uczestnicy badania, bez wyjątku zgodnie przyznali, że ich zdaniem uśmiech jest bardzo ważny w budowaniu relacji z drugim człowiekiem.
Uśmiech: Ponadczasowe narzędzie
– Choć wyniki obu badań są bardzo ciekawe, to jednak wcale nie zaskakują. Od dawna bowiem wiedza psychologiczna wskazuje, że uśmiech jest niezwykle ważny w budowaniu relacji interpersonalnych. Zdrowe, białe zęby komunikują ogólnie dobry stan zdrowia organizmu – zatem stanowią zachętę, aby wejść w bliższy kontakt. Efekt ten można tłumaczyć socjobiologicznie. Otóż uśmiech ukazujący białe, zdrowe zęby u kobiety był sygnałem dla mężczyzny, że ma przed sobą zdrową kandydatkę na matkę dla jego potomstwa. Natomiast uśmiechający się mężczyzna – czyli de facto odsłaniający zęby, stawał się jakby „rozbrojony”, bo ukazywał wszem i wobec jedną ze swoich broni (zęby). Zmniejszało to zatem dystans wzbudzając jednocześnie więcej emocji pozytywnych i ułatwiając proces tworzenia relacji interpersonalnej. Jak widać, choć od „epoki kamienia łupanego” minęło sporo czasu, uśmiech wciąż wywołuje podobne efekty i stanowi ważne narzędzie w procesie nawiązywania i utrzymywania pozytywnych więzi – komentuje psycholog, dr Ewa Jarczewska Gerc.