Mycie zębów wydaje się bardzo proste. I choć może regularnie szczotkujesz swoje zęby, szanse że robisz to dobrze są niewielkie. Oto co najmniej 6 błędów jakie popełniamy myjąc zęby.
Spis treści
1. Mycie zębów nie odbywa sie w odpowiednim czasie dnia
“Twoja szczoteczka powinna być ostatnią rzeczą, którą twoje zęby dotykają przed pójściem spać”, mówi Edmund R. Hewlett, profesor UCLA School of Dentistry. Przekąski przed snem znacznie podnoszą ryzyko wystąpienia ubytków. Szczotkowanie rano jest równie ważne: produkcja ochronnej śliny spowalniana podczas drzemki, pobudza bakterie w ustach, aby mnożyły się jeszcze szybciej. Zęby należy szczotkować dwa razy dziennie przez co najmniej 2 minuty, upewniając się, że 30 sekund spędzamy na każdej ćwiartce (górnych lewych zębów, górnych prawych zębów i tak dalej).
2. Nie używasz właściwej szczotki
Wybieraj szczoteczki o miękkim włosiu, które wślizgną się pod dziąsła i usuną każdą drobinkę. Jeśli zanieczyszczenia nie zostaną usunięte, może to zwiększyć ryzyko zachorowania na choroby dziąseł. Szczotki średnio twarde lub twarde przy nadmiernym nacisku, mogą powodować cofanie się dziąsła i odsłonięcie powierzchni korzeni.
3. Nie płuczesz buzi
Połykaniem lub wypluwanie pasty nie jest w stanie całkowicie usunąć wszystkich szkodliwych dla zębów zanieczyszczeń, poruszonych podczas szczotkowania. Użyj do płukania jamy ustnej bezalkoholowego płynu z nadtlenkiem wodoru. Jeśli nie masz żadnej płukanki, płukanie wodą jest lepsze niż nic.
4. Masz złą technikę mycia zębów
Umieść włosie pod kątem 30 do 45 stopni do zębów. Obróć nadgarstek ruchem okrężnym, aby skutecznie usunąć płytkę nazębną, mówi Hewlett. Po wyczyszczeniu w ten sposób górnych zębów, należy umyć zęby ruchem pionowym, aby lepiej dotrzeć do całego zęba. Podobnie postępujemy z zębami dolnymi.
5. Nie wymieniasz szczoteczki
Zaleca się kupowanie nowej szczoteczki co 3 lub 4 miesiące. (Średnia szczotka zawiera ponad 10 milionów bakterii, zgodnie z brytyjskim badaniami.) Zużyte włosie nie będzie skutecznie usuwać płytki nazębnej lub bakterii. A jeśli jesteś chory, natychmiast zmień szczoteczkę. Pozostałe bakterie i wirusy z chorobą mogą przylgnąć do szczotki i ponownie cię zarazić.
6. Mycie zębów idzie ci dobrze, ale ignorujesz czyszczenie języka
Twój język też wychwytuje szkodliwe bakterie. Żywność lub zanieczyszczenia mogą łatwo utknąć w szczelinach na powierzchni języka. Dlatego trzeba zeskrobywać język codziennie.
źródło: www.prevention.com
Ja myślałam, że szczoteczkę trzeba wymieniać raz na pół roku 🙁
I jeszcze trzeba czyścic język?