Terapia alkoholowa – jak skłonić chorego, by poddał się leczeniu?

terapia alkoholowaNasilający się problem alkoholowy ma destrukcyjny wpływ na życie całej rodziny. Sieje spustoszenie w relacjach między małżonkami, nie oszczędzając także dzieci. Ofiarami choroby alkoholowej są zatem całe rodziny.

Członkowie rodziny rozpaczliwie poszukują sposobu na to, jak skłonić chorego do podjęcia terapii alkoholowej. Podpowiadamy zatem, jak poradzić sobie z problemem alkoholowym u członka rodziny.

Terapia alkoholowa – opcja czy konieczność?

Wiele osób – na czele z samymi uzależnionymi – jest przekonanych, że wyjście z alkoholizmu to kwestia odpowiednio silnej woli. Nic bardziej mylnego. Uzależnieniem rządzą mechanizmy, których zrozumienie jest kluczem do wyrwania się z jego szponów. Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, że długotrwałe nadużywanie alkoholu wymaga poddania się odtruciu alkoholowemu, które powinno być przeprowadzone pod okiem specjalistów.

Podsumowując: nie jest możliwe wyjście z nałogu bez podjęcia terapii alkoholowej.

Mogą zdarzyć się okresy abstynencji, podczas których chory próbuje udowodnić zatroskanej o niego rodzinie, że kontroluje swój nałóg. Co można zrobić w sytuacji, gdy uzależniony odsuwa w czasie podjęcie terapii lub wręcz odrzuca tę możliwość? Należy uświadamiać o konieczności poddania się leczeniu – jest to bowiem jedyna droga do wyjścia z nałogu. Pomocne może okazać się znalezienie przyjaznego ośrodka i zapoznanie chorego z całym procesem leczenia, co pozwoli mu oswoić się z sytuacją. Leczenie, takie jak terapia alkoholowa w ośrodku Medjol, pozwoli odseparować uzależnioną osobę od otoczenia i rozpocząć leczenie.

Warto pamiętać, że to chory powinien podjąć decyzję o leczeniu – tylko wtedy będzie ono skuteczne.

Terapia alkoholowa – jak to wygląda?

Dla wielu uzależnionych jest to kluczowe pytanie. Strach przed podjęciem leczenia lub przed skutkami ubocznymi odstawienia alkoholu może bowiem uniemożliwiać podjęcie decyzji o udaniu się do ośrodka. Na początek warto zasięgnąć informacji u źródła, a zatem w wybranym ośrodku leczenia uzależnień. Chory powinien wiedzieć, co go czeka i jakie są poszczególne etapy leczenia.

Na początku drogi do wyjścia z alkoholizmu należy poddać się odtruciu alkoholowemu (tzw. detoks), które pozwoli pozbyć się substancji toksycznych z organizmu. Podczas detoksu nad stanem zdrowia pacjenta czuwa zespół specjalistów. Monitorują oni parametry życiowe pacjenta, zlecają badania, a w razie potrzeby ordynują środki farmakologiczne. Indywidualne podejście do każdego pacjenta i rozeznanie się w jego potrzebach i problemach pozwala na dobranie optymalnych metod leczenia.

Terapia alkoholowa obejmuje takie działania, jak:

  • detoks,
  • terapia grupowa oraz indywidualna,
  • poznanie i zrozumienie mechanizmów uzależnienia przez pacjenta,
  • przygotowanie pacjenta do życia po terapii i wytrwania w trzeźwości,
  • wsparcie po terapii (np. weekendowe sesje terapeutyczne).

Terapia alkoholowa – czy to naprawdę pomaga?

Wiele rodzin wyraża obawy, czy terapia alkoholowa rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty i czy dzięki niej odzyskają bliskiego. Podjęte przez chorego leczenie zawsze ma sens i pozwala wyrwać się z nałogu. Uzależniony wychodzi z ośrodka, wyposażony w umiejętności, potrzebne do wytrwania w trzeźwości i ułożenia sobie życia na nowo. Warto pamiętać, że alkoholizm jest chorobą i wykazywać dużo zrozumienia i cierpliwości wobec dotkniętego nim członka rodziny. Odpowiednia terapia alkoholowa w połączeniu ze wsparciem ze strony bliskich zagwarantuje choremu pełen powrót do zdrowia i zerwanie z nałogiem.

Źródło: materiał zewnętrzny

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany