Członkowie rodziny rozpaczliwie poszukują sposobu na to, jak skłonić chorego do podjęcia terapii alkoholowej. Podpowiadamy zatem, jak poradzić sobie z problemem alkoholowym u członka rodziny.
Spis treści
Terapia alkoholowa – opcja czy konieczność?
Wiele osób – na czele z samymi uzależnionymi – jest przekonanych, że wyjście z alkoholizmu to kwestia odpowiednio silnej woli. Nic bardziej mylnego. Uzależnieniem rządzą mechanizmy, których zrozumienie jest kluczem do wyrwania się z jego szponów. Trzeba zdawać sobie również sprawę z tego, że długotrwałe nadużywanie alkoholu wymaga poddania się odtruciu alkoholowemu, które powinno być przeprowadzone pod okiem specjalistów.
Podsumowując: nie jest możliwe wyjście z nałogu bez podjęcia terapii alkoholowej.
Mogą zdarzyć się okresy abstynencji, podczas których chory próbuje udowodnić zatroskanej o niego rodzinie, że kontroluje swój nałóg. Co można zrobić w sytuacji, gdy uzależniony odsuwa w czasie podjęcie terapii lub wręcz odrzuca tę możliwość? Należy uświadamiać o konieczności poddania się leczeniu – jest to bowiem jedyna droga do wyjścia z nałogu. Pomocne może okazać się znalezienie przyjaznego ośrodka i zapoznanie chorego z całym procesem leczenia, co pozwoli mu oswoić się z sytuacją. Leczenie, takie jak terapia alkoholowa w ośrodku Medjol, pozwoli odseparować uzależnioną osobę od otoczenia i rozpocząć leczenie.
Warto pamiętać, że to chory powinien podjąć decyzję o leczeniu – tylko wtedy będzie ono skuteczne.
Terapia alkoholowa – jak to wygląda?
Dla wielu uzależnionych jest to kluczowe pytanie. Strach przed podjęciem leczenia lub przed skutkami ubocznymi odstawienia alkoholu może bowiem uniemożliwiać podjęcie decyzji o udaniu się do ośrodka. Na początek warto zasięgnąć informacji u źródła, a zatem w wybranym ośrodku leczenia uzależnień. Chory powinien wiedzieć, co go czeka i jakie są poszczególne etapy leczenia.
Na początku drogi do wyjścia z alkoholizmu należy poddać się odtruciu alkoholowemu (tzw. detoks), które pozwoli pozbyć się substancji toksycznych z organizmu. Podczas detoksu nad stanem zdrowia pacjenta czuwa zespół specjalistów. Monitorują oni parametry życiowe pacjenta, zlecają badania, a w razie potrzeby ordynują środki farmakologiczne. Indywidualne podejście do każdego pacjenta i rozeznanie się w jego potrzebach i problemach pozwala na dobranie optymalnych metod leczenia.
Terapia alkoholowa obejmuje takie działania, jak:
- detoks,
- terapia grupowa oraz indywidualna,
- poznanie i zrozumienie mechanizmów uzależnienia przez pacjenta,
- przygotowanie pacjenta do życia po terapii i wytrwania w trzeźwości,
- wsparcie po terapii (np. weekendowe sesje terapeutyczne).
Terapia alkoholowa – czy to naprawdę pomaga?
Wiele rodzin wyraża obawy, czy terapia alkoholowa rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty i czy dzięki niej odzyskają bliskiego. Podjęte przez chorego leczenie zawsze ma sens i pozwala wyrwać się z nałogu. Uzależniony wychodzi z ośrodka, wyposażony w umiejętności, potrzebne do wytrwania w trzeźwości i ułożenia sobie życia na nowo. Warto pamiętać, że alkoholizm jest chorobą i wykazywać dużo zrozumienia i cierpliwości wobec dotkniętego nim członka rodziny. Odpowiednia terapia alkoholowa w połączeniu ze wsparciem ze strony bliskich zagwarantuje choremu pełen powrót do zdrowia i zerwanie z nałogiem.
Źródło: materiał zewnętrzny