Koronawirus – najnowsze dane, co powiedział dyrektor generalny WHO

koronawirusKoronawirus to temat numer jeden na całym świecie. Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus wystąpił wczoraj tj. 11 marca 2020 roku na spotkaniu z mediami. Oto co powiedział na temat COVID-19.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba przypadków COVID-19 poza Chinami wzrosła 13-krotnie, a liczba dotkniętych krajów potroiła się. Obecnie jest ponad 118 000 przypadków w 114 krajach, a 4 291 osób straciło życie. Tysiące walczą o życie w szpitalach. W nadchodzących dniach i tygodniach spodziewamy się, że liczba przypadków, liczba zgonów i liczba dotkniętych krajów wzrośnie jeszcze bardziej.

Koronawirus – to pandemia ocenia WHO

WHO monitoruje tę epidemię przez całą dobę i jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się i dotkliwości, jak i alarmującym poziomem bezczynności wobec tego wirusa.

Dokonaliśmy zatem oceny, że COVID-19 można scharakteryzować jako pandemię. Pandemia nie jest słowem używanym lekko lub nieostrożnie. To słowo, którego niewłaściwe użycie może wywołać nieuzasadniony strach lub nieuzasadnioną akceptację zakończenia walki, prowadząc do niepotrzebnego cierpienia i śmierci.

Opisanie sytuacji jako pandemii nie zmienia oceny WHO dotyczącej zagrożenia stwarzanego przez tego wirusa. Nie zmienia to, tego co robi WHO, ani nie zmienia tego, co kraje powinny zrobić.

Nigdy wcześniej nie widzieliśmy pandemii wywołanej przez koronawirusa. To pierwsza pandemia wywołana przez koronawirusa. I nigdy wcześniej nie widzieliśmy pandemii, którą można kontrolować jednocześnie.

WHO działa w trybie pełnej odpowiedzialności od momentu powiadomienia o pierwszych przypadkach. I codziennie wzywaliśmy i wzywamy kraje do podjęcia pilnych i agresywnych działań.

Zobacz też:

Koronawirus – pytania które każdy chce zadać

Groźny koronawirus z Chin: objawy zakażenia, jak się przed nim uchronić

Koronawirus – nie wszyscy chorują

Jak powiedziałem w poniedziałek, samo spojrzenie na liczbę przypadków i liczbę dotkniętych krajów nie mówi wszystkiego.

Spośród 118 000 przypadków zgłoszonych na całym świecie w 114 krajach, ponad 90 procent przypadków dotyczy tylko czterech krajów, a dwa z nich – Chiny i Republika Korei – odnotowują znaczny spadek liczby epidemii.

81 krajów nie zgłosiło żadnych przypadków, a 57 krajów zgłosiło 10 przypadków lub mniej.

Nie możemy powiedzieć tego wystarczająco głośno, wystarczająco jasno lub wystarczająco często: wszystkie kraje wciąż mogą zmienić przebieg tej pandemii. Kilka krajów wykazało, że wirus ten można stłumić i kontrolować.

  • Niektóre kraje borykają się z brakiem zdolności.
  • Niektóre kraje borykają się z brakiem zasobów.
  • Niektóre kraje zmagają się z brakiem determinacji.

Jesteśmy wdzięczni za środki podjęte w Iranie, we Włoszech i w Republice Korei w celu spowolnienia działania wirusa i kontroli epidemii.

Wiemy, że środki te mocno odbijają się na społeczeństwach i gospodarkach, tak jak miało to miejsce w Chinach.

Wszystkie kraje muszą zachować równowagę między ochroną zdrowia, minimalizacją zakłóceń gospodarczych i społecznych oraz poszanowaniem praw człowieka. Współpracujemy jednak z wieloma partnerami ze wszystkich sektorów, aby złagodzić społeczne i ekonomiczne konsekwencje tej pandemii.

To nie jest tylko kryzys zdrowia publicznego, to kryzys, który dotknie każdy sektor – więc każdy sektor i każdy z nas musi być zaangażowany w walkę.

Kraje muszą przyjąć działanie oparte na kompleksowej strategii zapobiegania infekcjom, ratowania życia i minimalizacji skutków. Jest to najważniejsze w czterech kluczowych obszarach:

  1. Najpierw przygotuj się i bądź gotowy.
  2. Po drugie, wykryj, chroń i lecz.
  3. Po trzecie, zmniejsz rozprzestrzenianie się wirusa.
  4. Po czwarte, wprowadzaj innowacje i ucz się.

Przypominam wszystkim krajom, że wzywamy do aktywacji i zwiększenia mechanizmów reagowania w sytuacjach kryzysowych.

  • Komunikuj się ze swoim społeczeństwem na temat zagrożeń i tego, jak mogą się chronić – to sprawa najważniejsza.
  • Znajduj, izoluj, testuj i traktuj każdy przypadek poważnie oraz śledź każdy kontakt.
  • Przygotuj swoje szpitale.
  • Chroń i szkól swoich pracowników służby zdrowia.
  • I uważajmy na siebie, bo potrzebujemy się nawzajem.

Jesteśmy razem, aby spokojnie robić właściwe rzeczy i chronić obywateli świata. To wykonalne.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany