Tatuaż – gdy go nie chcesz

tatuaż

Nie każdy tatuaż sprzed lat może nadal być dobrym pomysłem. Czasami może być nieadekwatny do aktualnie wykonywanego zawodu czy sytuacji życiowej. Co robić, gdy już nie chcemy?

Tatuaż jak go usunąć?

Niegdyś usuwanie tatuażu było możliwe tylko poprzez jego wycięcie. Do historii przeszły sposoby usuwania metodami chemicznymi i chirurgicznymi. Możliwym sposobem była również dermabrazja. Niestety nieskuteczna w przypadku tatuaży zlokalizowanych głęboko pod skórą. Obecnie  standardem stały się metody laserowe. Tego typu zabiegi należy powtarzać kilkukrotnie w określonych odstępach, w zależności od wielkości tatuażu może to trwać kilka miesięcy, lecz należy pamiętać, że upragnione efekty są zdumiewające.

Jak działa laser?

Mechanizm usuwania tatuażu polega na absorbcji barwnika przez światło lasera, a następnie jego naturalnemu usunięciu ze skóry. W tym celu można użyć m.in. lasera RevLite Q-swich lub nowość na polskim rynku pierwszy laser pikosekundowy PicoSure. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik w tatuażu, dochodzi do jego ”mikroeksplozji”, fragmentacji.  W ten sposób powstałe drobiny są pochłonięte przez komórki żerne, układu odpornościowego, a w konsekwencji tatuaż staje się coraz mniej widoczny.

WIĘCEJ: Chcesz mieć tatuaż? Poznaj swoje prawa

Taka pełna reakcja po jednorazowym zabiegu zachodzi przez ok. 6-8 tygodni – wyjaśnia dr n.med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski. Co ciekawe typ i kolor tatuażu ma znaczenie podczas jego usunięcia.

– Najłatwiejsze jest usuwanie barwników ciemnych, gdyż absorbują one fale lasera w największym stopniu, kolory jaśniejsze są w tym przypadku trudniejsze do usunięcia – kontynuuje dr Krajewski.

Jak przygotować się do zabiegu?

Tego typu zabiegi laserowe powinno wykonywać się na nie opaloną skórę, dlatego właśnie najlepiej jest je wykonywać  jesienią, gdy nasłonecznienie nie jest tak duże jak w miesiącach letnich, a przez to ryzyko powstania przebarwień jest mniejsze. Do tego należy odstawić preparaty światłouczulające, czyli te z nagietkiem, dziurawcem i witaminą C. Każda sesja zabiegowa trwa zaledwie kilka minut.

Ocen: 0
5 komentarzy
  1. widziałam tego lekarza w tv i tez mowił o usuwaniu tatuazy i widziałam zabieg i wygląda to że boli ale efekty super, akurat interesuje sie tematem bo musze sama usunąc taki tatuaż co wyblakł i zle wygląda a nie chce dalej go poprawiac, wole miec swiety spokoj i usunąc

  2. Trzeba zaznaczyć, że nigdy nie usunie się (zwłaszcza dużego i ciemnego) tatuażu do zera, tzn. tak, zeby nic nie było widoczne. Laser wykorzystuje się głównie podczas przegotowania do skomplikowanych coverupów czy przykrycia starego (często źle wykonanego) tatuażu, tak, żeby skóra była jak najbardziej jasna i jak najlepiej przyjęła nowy tusz.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany