Wpadamy w panikę gdy widzimy, że mamy za wysoki cholesterol. Często dobra dieta i dużo ruchu powinno wystarczyć aby go obniżyć. A co zrobić jeśli to nie pomoże? Są inne sposoby, które działają bardzo skutecznie. Nie zwlekaj tylko je szybko zastosuj.
Pozostają jeszcze leki, ale nie każdy może je zażywać. Poza tym i one nie przynoszą 100 procentowej gwarancji. Warto pokusić się o inne, nawet zaskakujące sposoby na walkę z podwyższonym cholesterolem.
Spis treści
Na cholesterol: wyciąg z cebuli
Ekstrakt z cebuli obniża poziom cholesterolu. Cebula może być skuteczna w redukcji stężenia cholesterolu LDL (tzw. “zły” cholesterol) oraz cukru we krwi. Podobne właściwości ma czosnek.
Na cholesterol: czerwony ryż drożdżowy
Ryż drożdżowy zawiera związek zwany monakolina K, ten sam związek który można znaleźć w statynach. Podobnie jak w przypadku leków, monakoliny blokują wątrobę od tworzenia cholesterolu. Z braku naturalnie produkowanego cholesterolu z wątroby włącza się receptor LDL, który ciągnie zły cholesterol z krwi.
Na cholesterol: środki przeczyszczające
Niektóre z nich mogą również pomóc obniżyć poziom cholesterolu, ale tylko jeśli weźmiemy je we właściwy sposób. Rozpuszczalne włókna znajdujące się w środkach przeczyszczających, takie jak Metamucil, blokują absorpcję cholesterolu we krwi.
Na cholesterol: tofu
Spożywanie tofu i innych produktów sojowych w umiarkowanych ilościach zmniejsza poziom cholesterolu LDL. Należy jeść około 30 dag tofu lub pić 2 i pół szklanki mleka sojowego dziennie. To może obniżyć zły cholesterol od 5 do 6%.
Tofu zawiera również fitosterole i jest białkiem o niskiej zawartości cholesterolu, więc zastąpienie mięsa tofu przynajmniej jeden raz w tygodniu zmniejsza ilość cholesterolu w diecie.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Najlepsze tłuszcze do smażenia, smarowania i pieczenia
Na cholesterol: fitosterole
Fitosterole, to cholesterol roślin. Działają podobnie do włókien rozpuszczalnych jak Metamucil. Wiążą część cholesterolu z żywności, który jest metabolizowany przez organizm. Fitosterole najlepiej przyjmować z jedzeniem. Jest ich dużo w owocach i warzywach, orzechach i produktach pełnoziarnistych, takich jak np. płatki owsiane.
Na cholesterol: alkohol
Kieliszek czerwonego wina dziennie nie obniży poziomu LDL. Jednak okazało się, że zwiększa poziom cholesterolu HDL (“dobry” cholesterol). To rzeczywiście czyściciel tętnic. Im wyższy HDL, lepszy całkowity cholesterol. Ale to nie oznacza, że można chwycić butelkę wina i pić bez umiaru. Nadmiar jest i będzie zawsze szkodliwy. Zalecane jest picie nie więcej niż jeden drink dziennie dla kobiet i mężczyzn w wieku powyżej 65 lat. Mężczyźni poniżej 65 mogą pozwolić sobie na dwa drinki dziennie. Ale jeśli nie piłeś do tej pory, nie ma powodu, abyś zaczął pić. Są inne skuteczne metody.
Na cholesterol: pektyny
Gorzkie białe skórki pomarańczy zawierają pektyny. Włókno to obniża cholesterolu LDL o 7% do 10%.. To działa jak fitosterole i Metamucil. Na szczęście dla nas, pektyny można znaleźć w jabłkach, które są smaczniejsze niż miąższ pomarańczy.
Na cholesterol: sen
Metabolizm cholesterolu następuje w nocy. Dlatego wiele leków na cholesterol należy zażywać przed snem. Za mało snu lub zbyt wiele snu zakłóca przetwarzanie cholesterolu z tłuszczów i cukrów przez cały dzień.
Na cholesterol: indyjski agrest
Ten indyjski owoc ma tyle witaminy C, jak dwie pomarańcze i siłę do walki z cholesterolem. To jest bardzo silny przeciwutleniacz, który pomaga układowi sercowo-naczyniowemu. Cholesterol LDL utlenia się w krwioobiegu i przekształca w płytkę, która zatyka tętnice. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C powstrzymują utlenianie, a zatem zmniejsza się ilość płytki w tętnicach.
Na cholesterol: korzeń lukrecji
Cukierki z lukrecji to nie jest w ogóle lukrecja. To korzeń lukrecji, który może występować w formie tabletek. Korzeń lukrecji, zarówno obniża poziom cholesterolu LDL oraz zapobiega gromadzeniu się tłuszczu.
Korzeń lukrecji może wchodzić w niebezpieczne interakcje z innymi lekami takimi jak insulina, środki przeczyszczające i antykoncepcyjne, więc zanim go wypróbujesz skonsultuj się z lekarzem
Na cholesterol: bergamotka
Bergamotka jest jak skrzyżowanie pomarańczy i cytryny i chociaż niedawno pojawiła się na rynku, obniża cholesterol. Można ją kupić w różnych formach. Wysokie stężenie pięciu flawonoidów występujących w bergamotce sprawia, że leczenie nią jest skuteczne. Okazało się, że obniża poziom cholesterolu LDL o około 27%, a także podnosi poziom cholesterolu HDL.
Gdy cholesterol ten „zły”, odpowiedzialny za schorzenia układu sercowo-naczyniowego – jest zbyt wysoki, warto wziąć spawy w swoje ręce i obniżyć go. Można zrobić to całkowicie naturalne, zmieniając swoją dietę, fajnie jeść dużo na parze, ponieważ to właśnie ona jest w głównej mierze tutaj przyczyną.
Po co bergamotka, wystarczą jabłka 🙂 Nasze, polskie, oczywiście!
Widzialam bergamotkę w sklepie i nie wiedzialam, że jst taka dobra. Muszę ją kupić dla mojej mamy, bo ma podwyższony cholesterol