ODDAJ CUKIER – NOWOCZESNE TERAPIE W CUKRZYCY

leczenie cukrzycy

Cukrzyca typu 2 to choroba przewlekła, która wymaga stałego przyjmowania leków. Głównym zadaniem właściwego leczenia cukrzycy jest obniżenie nadmiaru cukru (glukozy) we krwi i utrzymanie jego właściwego poziomu.

WIĘCEJ: Masz cukrzycę? Dbaj o swoje stopy!

Obecnie do dyspozycji pacjentów i ich lekarzy dostępne są leki, o różnych mechanizmach działania, prowadzących do obniżenia poziomu cukru we krwi – leki zwiększające wydzielanie insuliny, preparaty poprawiające obwodowe działanie insuliny czy też wreszcie leki  pozwalające w sposób dosłowny ODDAĆ CUKIER z moczem.

cukrzyca

Jakie nowe leki dostępne są w terapii cukrzycy typu 2?
Od kilku lat dostępne są w Polsce dwie najnowsze grupy leków przeciwcukrzycowych, stosowane  w krajach rozwiniętych.  Jedna z nich to leki inkretynowe, do których należą gliptyny podawane doustnie i analogi GLP-1, podawane podobnie jak insulina w iniekcjach podskórnych. Druga grupa to flozyny, które podawane są doustnie.

Leki inkretynowe stosowane u chorych z cukrzycą typu 2 działają przez pobudzanie wydzielania insuliny, ale w przeciwieństwie do leków tradycyjnych takich jak pochodne sulfonylomocznika, nie powodują niedocukrzeń. Do niedocukrzeń nie dochodzi dlatego, że wydzielanie insuliny jest pobudzane tylko wtedy, gdy zostanie spożyty posiłek. Leki te działają w jelitach, dlatego niejako  „widzą”, że chory zjadł posiłek i dopiero wtedy pobudzają trzustkę do wydzielania insuliny.

WIĘCEJ: Dieta w chorobie

Od niedawna pacjenci mają do dyspozycji jeszcze jedną grupę leków jakimi są flozyny. Mechanizm działania flozyn polega na usuwaniu nadmiaru obecnego we krwi cukru z moczem, obniżając w ten sposób jego stężenie we krwi.

Jak długo należy stosować leki przeciwcukrzycowe?
Leki przeciwcukrzycowe stosuje się tak długo jak są skuteczne lub do momentu, w którym pojawiają się przeciwskazania do ich stosowania. Czasem leki te stosuje się do końca życia, ale zdarza się również, że można zmniejszyć ich dawkę. Przykładem jest sytuacja, gdy pacjent rozpoczynając leczenie był otyły i sporo schudł.

sposoby na cukrzycę

Czy na leki przeciwcukrzycowe można się uodpornić?
Nie można się „uodpornić” na lek przeciwcukrzycowy. To, że pacjent wymaga stosowania coraz większych dawek leku wynika z przebiegu samej choroby, która zwykle postępuje, czyli pogarsza się wyrównanie cukrzycy. Dlatego należy pozostawać pod stałą opieką lekarza i indywidualnie dostosowywać terapie.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany