Co dentysta wie o tobie zaglądając do buzi

wizyta u dentysty

I nie chodzi tylko o płytkę nazębną. “Usta to okno ciała”, mówi David Silverstrom, lekarz z The Silverstrom Group w Livingston.

“Bardzo często niektóre choroby, takie jak rak, cukrzyca, niedokrwistość, zostaną najpierw zidentyfikowane przez stomatologa niż innego lekarza podczas rutynowej kontroli.” Niesamowite, co twoja buzia mówi o twoim zdrowiu.

1. Używasz nitki dentystycznej tylko tuż przed wizytą u stomatologa
Nie można oszukać swojego dentysty, że robisz to regularnie. “Dziąsła ludzi, którzy tylko używają nitki dentystycznej tuż przed wizytą, krwawią lub są uszkodzone” – mówi Timothy Stirneman z ALL Smiles Dental w Algonquin. “Dziąsła zdrowe są ładne, jednolite i mają różowy kolor” dodaje.

WIĘCEJ: Masz braki w uzębieniu? Zobacz co ci grozi!

2. Jesteś w ciąży
“U prawie 40% kobiet w ciąży będzie rozwijać się zapalenie dziąseł” – mówi Glen Stephenson, lekarz z Clinic Dental w Boise. “Jest to spowodowane zwiększoną ilością progesteronu, który ułatwia wzrost bakterii powodujących zapalenie dziąseł. U niektórych kobiet rozwinie się to zapalenie w ciemnoczerwoną bryłę na dziąsłach zwaną guzem ciążowym lub ziarniniakiem ropotwórczym”. (Ten typ nowotworu jest całkowicie nieszkodliwy i zniknie po porodzie.)

3. Obgryzasz paznokcie

obgryzanie paznokci

Nie patrząc na ręce, dentysta jest w stanie wykryć ten zwyczaj. “Objawy obejmują odpryski i pękanie zębów oraz duży stopień ich zużycia” – mówi Keith Arbeitman, dentysta z Arbeitman & Shein w Nowym Jorku. “To może spowodować, że zęby stają się nierówne, a to z kolei powoduje bólu szczęki i dyskomfort.” Kyle Stanley, stomatolog z Helma, Nejad, Stanley w Beverly Hills, dodaje: “Pacjenci, którzy obgryzają paznokcie, mają płaskie przednie zęby. Poza tym nie ma dobrego kontaktu między zębami górnymi i dolnymi.”

WIĘCEJ: Piękno w zasięgu ręki. Pochwal się swoimi paznokciami

4. Ssałaś kiedyś kciuk
“Większość dzieci, które ssały kciuk, w wieku dorosłym mają zmiany w położeniu zębów. Może to być skorygowane przez leczenie ortodontyczne, ale niektóre objawy pozostaną na zawsze.” Alice Lee, z Montefiore Medical Center w Bronx, Nowy Jork.

5. Twój nieświeży oddech może coś znaczyć
Lekarze są w stanie zidentyfikować “owocowy” i “rybi” zapach. Mogą oznaczać one wiele rzeczy. “Owocowy” może wskazywać na cukrzycę a “rybi” oddech może być objawem niewydolności nerek lub wątroby. Jeśli zapach jest “bardzo brzydki”, mówi Arbeitman, to może być powodem refluksu żołądkowo-przełykowego, ropnia płuc, zapalenia oskrzeli lub kamieniami w migdałkach. Timothy Chase, dentysta z SmilesNY w Nowym Jorku, dodaje: “Pierwszą rzeczą, jaką powinien zrobić lekarz, to wykluczyć zapach pochodzących z zębów i dziąseł. ”

WIĘCEJ: 6 kroków do świeżego oddechu

6. Możesz mieć zaburzenia odżywiania
“Wielu pacjentów jest zaskoczonych, że ich dentysta jest pierwszym lekarzem, który pyta o zaburzenia odżywiania,” mówi Chase. “Bulimia objawia się bardzo charakterystycznym zużyciem zębów i dlatego dentysta może ją łatwo identyfikować.” Stephenson zauważa, że “zużycie zębów prawie wyłącznie występuje na przednich zębach.” Ale Silverstrom podkreśla, że zużycie zębów z tyłu nie zawsze wskazuje na zaburzenia odżywiania. Może być objawem refluksu, zażywaniem leków przeciwdepresyjnych lub podnoszących nastrój, które obniżają ilość śliny w jamie ustnej, a tym samym zwiększają szanse na uszkodzenie kwasem szkliwa.

7. Masz zakażenie zatok
“Często pacjenci mylą ból zęba z bólem zatok, szczególnie jeśli chodzi o ból zębów górnych” wyjaśnia Ira Handschuh, stomatolog z The Dental Design Center w Nowym Jorku. Powodem, tłumaczy, jest to, że korzenie zębów umieszczone są w tym samym obszarze co zatoki. I obie infekcje mają podobny objaw.

WIĘCEJ: Wiosna cię uczula? Są na to naturalne metody

8. Masz niedobór witamin

niedobór witamin

“Niedobór witamin i minerałów może być przyczyną wielu chorób jamy ustnej, jak zespół pieczenia języka, zakażenia i łatwo krwawiące dziąsła,” wyjaśnia John P. Dougherty, stomatolog z Clinic Dental w Biltmore w Phoenix. Stephenson dodaje: “W ustach widać niedobory żelaza. U jednych są to poważne rany w kącikach ust, u innych zmiany na języku. Niektórzy mogą odczuwać bolesne pieczenie. ”

9. Masz cukrzycę
“Brak ustabilizowanego poziomu cukru objawia się na dziąsłach. Są obrzęknięte, krwawią i są nadwrażliwe”, mówi Handschuh.

WIĘCEJ: Zaskakujące objawy cukrzycy

10. Masz problem z alkoholem

problemy z alkoholem

“Pacjenci z tym problemem mają charakterystyczny objaw – suchą śluzówkę, bo alkohol ją wysusza” – mówi David Tarica, stomatolog z Clinic Dental w Nowym Jorku. “Suchość w jamie ustnej prowadzi do ubytków, ponieważ ślina neutralizuje kwas powodujący szkody w naszych ustach. Ponadto, alkoholicy mają czerwone policzki”.

11. Masz raka jamy ustnej
“Pierwsze objawy raka jamy ustnej wynikają z następujących czynności: niewyjaśnionych krwawień w jamie ustnej; białe, czerwone lub nakrapiane plamy w ustach, obrzęki, zgrubienia, grudki i guzki na wargach, dziąsłach i w innych miejscach wewnątrz jamy ustnej “, wyjaśnia Michael Apa, dentysta z Rosenthal Apa Group w Nowym Jorku.

WIĘCEJ: Co jeść, żeby nie zachorować na raka?

źródło: www.prevention.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany