Objawy, które podszywają się pod inne choroby

objawy choroby

Biegunka, nieoczekiwana utrata masy ciała, bóle brzucha … brzmi jak zespół jelita drażliwego, prawda?

Być może. Ale te objawy mogą również wskazywać celiakię, chorobę Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, tarczycy lub nawet raka jelita grubego. Chociaż łatwo zdiagnozować pewne choroby w oparciu o listę objawów lub badania diagnostycznego, to są też takie trudne do rozpoznania, ponieważ naśladują inne choroby.

Jedno z badań pokazuje, że na 20 rozpoznanych chorób w USA jedno jest błędne. W niektórych przypadkach błędna diagnoza i złe w związku z tym leczenie może doprowadzić do jeszcze większych problemów zdrowotnych

Oto 5 najczęstszych pomyłek:

Diagnoza: Depresja
Faktycznie: bezdech senny
Każdy, kto kiedykolwiek nie spał przez całą noc wie, że brak snu oznacza brak energii następnego dnia. Ale dla osób z bezdechem sennym, którzy prawie nigdy nie przesypiają całej nocy, zły nastrój w ciągu dnia może łatwo naśladować objawy depresji. Nowe badania pokazują, że ok. 73% pacjentów z objawami bezdechu sennego jest traktowanych jak ci z depresją. Objawy depresji, głównie uczucie smutku i beznadziejności, braku energii i niepokoju, są tak powszechne, że wiele innych chorób może również wyglądać jak depresja np. choroby tarczycy, choroba afektywna dwubiegunowa, niedobór witaminy D czy też niski poziomu cukru we krwi.

Diagnoza: Zespół jelita drażliwego
Właściwie: Celiakia

zespół jelita drażliwego

Chociaż choroba trzewna może wydawać się prosta do zdiagnozowania, bo zjedzenie chleba lub bułeczki wywołuje objawy celiakii,  to choroba ta może trwać od 6 do 10 lat, aby zostać dokładnie zdiagnozowana. Część objawów może wskazywać na różne problemy z przewodem pokarmowym. A ponieważ nie ma dokładnego testu dla zespołu jelita drażliwego, to trudno to zidentyfikować. Narodowa Fundacja Celiakii szacuje, że 83% Amerykanów, którzy mają celiakię są błędnie zdiagnozowani.

Diagnoza: Migrena
Właściwie: Wylew – udar
Jeśli masz poniżej 50 roku życia i masz skierowanie do szpitala bo drętwieją ci kończyny, masz trudności w mówieniu i niewyraźnie widzisz – to takie objawy mogą sugerować migrenę, zawroty głowy, a nawet zatrucie alkoholowe. Kiedy naukowcy przyjrzeli się pacjentom po udarze mózgu w wieku od 16 do 50, to 14% z nich zostało odesłanych do domu, ponieważ lekarze myśleli, że jest to migrena. “Ci pacjenci nie uzyskali odpowiedniego leczenia z powodu błędnej diagnozy” – mówi autor badania Seemant Chaturvedi. Problemem jest też to – mówi Chaturvedi, że lekarze na izbie przyjęć nie spodziewają się pacjentów poniżej 45, którzy mają udar mózgu (chociaż może się zdarzyć w każdym wieku).

Diagnoza: Reumatoidalne zapalenie stawów
Właściwie: Fibromialgia
U około 52,5 milionów Amerykanów zdiagnozowano zapalenie stawów. Ale bolesne, opuchnięte stawy również pojawiają się u osób, które cierpią z powodu fibromialgii, choroby charakteryzującej się bólem całego ciała. Fibromialgii często towarzyszą bóle głowy, senność i problemy z jelitami.
Jeśli ból wydaje się skakać z jednej części ciała na drugą i jest już od co najmniej trzech miesięcy i nie został wyjaśniony, należy poprosić lekarza aby rozważył fibromialgię.

WIĘCEJ: Ziołowa terapia Buhnera na boreliozę

Diagnoza: stwardnienie rozsiane
Właściwie: borelioza

borelioza

Zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów, to wszystko to są objawy stwardnienia rozsianego. W jednym z badań, 76% kobiet z boreliozą miały objawy, które zostały błędnie zdiagnozowane.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 3
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany