Lecznicze zapachy na odchudzanie, bezsenność, ból i libido

lecznicze zapachyNawet nie przypuszczamy jaką moc mają lecznicze zapachy. Mogą pomóc nam w odchudzaniu, zdrowym śnie i w zwiększeniu libido. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie jest zdecydowanie większe.

Wpływ zapachów, zwłaszcza tych, które odwołuje się do konkretnych wydarzeniach, jest bardziej znaczący niż wcześniej sądzono. Neurolodzy twierdzą, że ludzki zmysł węchu jest zdolny do rozpoznawania tysiąca zapachów. Pierwotnie “zaprojektowany” do ostrzegania nas o takich zagrożeniach jak dym, trucizny, teraz zapach służy nam do czegoś innego. Badania pokazują, że może obniżać poziom stresu, poprawić wydolność fizyczną i psychiczną, złagodzić ból, bezsenność, a nawet pomóc nam schudnąć.

Jak działają lecznicze zapachy

Proces ten jest złożony. Mamy kilkaset rodzajów receptorów węchu, a miliony tych komórek znajdują się w naszym nosie. Komórki wykrywają zapach, sygnały są sortowane i następnie przekazywane do układu limbicznego. Ta prymitywna część mózgu reguluje wiele wspomnień i emocji; te najbardziej podstawowe np. karmienie, walki lub ucieczki, jak również seksualne podniecenie, przyjemności, a nawet uzależnienia.

Niedawno naukowcy odkryli, jak można zmienić nastrój zapachem. W badaniu w Ohio State University wystawione zostały przedmioty z dwoma związkami zapachowymi: lawendą, którą znana jest z działania uspokajającego i cytryny, która jest ożywcza. Badani wąchać te zapachy przed i po lekko stresującym wydarzeniu (w tym przypadku było to po włożeniu stopy w lodowatą wodę). Okazało się, że olejek cytrynowy niezawodnie zwiększa pozytywny nastrój.

Lecznicze zapachy – zobacz do czego ich użyć

Jednak badania wykazały, że zapachy mają korzyści wynikające daleko poza zwykłą zmianę nastroju. Aromaty mogą również pomóc:

Stracić na wadze

W jednym z badań, 1436 osób z nadwagą straciło średnio 13 kilogramów w ciągu 6 miesięcy po wykorzystaniu intensywnie pachnących kryształów w jedzeniu (naukowcy wykorzystali smaki takie jak taco, pizza i parmezan). “Nie jesteśmy pewni dokładnego mechanizmu,” mówi Alan Hirsch, założyciel Smell & Taste Treatment i Research Foundation w Chicago, który przeprowadził badania. “Ale receptory zapachu i smaku mogą odegrać kluczową rolę w utracie wagi.”

Spróbuj tego: Hirsch mówi, że aby osiągnąć tzw. “zapach sytości” delektuj się każdym kęsem przed umieszczeniem go w ustach.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Aromaterapia: te zapachy cię uzdrowią

Masz niskie libido? Oto momenty, w których jest to normalne

Teraz bezsenność ci nie grozi

Zmniejszyć jedzeniowe zachcianki

Ulubiony zapach może pomóc zarządzać pragnieniem. W jednym z badań, Hirsch dał osobom z nadwagą do wąchania banan, zielone jabłko i miętę, gdy mieli na coś zachciankę. Stracili oni na wadze więcej niż ci, którzy tego nie wąchali.

Spróbuj tego: Przechowuj butelkę ulubionego zapachu przez cały dzień pod ręką i wąchaj ją gdy masz chęć na przekąskę.

Uspokoić

W austriackim badaniu naukowcy rozpylali zapach pomarańczy i lawendy. Badani byli bardziej spokojni i bardziej pozytywni w porównaniu z uczestnikami, którzy nie wąchali tych zapachów.

Spróbuj tego: Dodaj kilka kropli obu tych olejków do pokojowego dyfuzora i używaj w biurze w stresujące dni.

Poprawić pamięć

Naukowcy z University of Northumbria w Wielkiej Brytanii stwierdzili, że działanie olejku rozmarynowego spowodowało, że 48 studentów w porównaniu z grupą kontrolną miało lepsze wyniki w testach pamięci i byli bardziej czujni.

Spróbuj tego: Wystarczy kilka kropel rozpylić na parapecie w pokoju, gdy uczysz się lub musisz coś zapamiętać.

Zmniejszyć ból

Szukasz sposobów aby zażywać mniej leków przeciwbólowych? Lekarze w New York University Medical Center pacjentom poddawanym operacji laparoskopowej żołądka dodawali do maski anestezjologa przez całą operację olejek lawendowy. Pacjenci ci nie tylko wymagali znacznie mniej morfiny, ale również potrzebowali mniej środków przeciwbólowych po operacji. Pomaga też olejek miętowy. Badacz Wheeling Jesuit University odkrył, że może on złagodzić ból głowy ból i jest równie skuteczny jak paracetamol.

Spróbuj tego: Następnym razem, gdy masz ból głowy, wdychaj chusteczkę nasączoną kilkoma kroplami lawendy lub mięty.

Złagodzić skurcze menstruacyjne

Badania przeprowadzono w 2006 roku w Korei. Kobiety z intensywnymi skurczami menstruacyjnymi podzielono na trzy grupy. Jednej grupie codziennie przez 15 minut masowano brzuch olejkami eterycznymi przez tydzień przed okresem; inna grupa miała takie same masaże, ale bezzapachowe; a ostatnia grupa nie otrzymała żadnej terapii. Kobiety z pierwszej grupy twierdziły, że ich dolegliwości zmniejszyły się o połowę.

Spróbuj tego: Dodaj 2 krople olejku lawendowego, 1 kroplę oleju szałwii i 1 kropli olejku różanego do balsamu potrzebnego do masażu brzucha raz dziennie przez tydzień przed okresem.

Dodać siły

Według badań z Wheeling Jesuit University College opary mięty pieprzowej dodały koszykarzom więcej motywacji, energii, szybkości i pewności siebie. Niektórzy sportowcy używają inhalatorów z miętą pieprzową. Nawet Reebok dodał zapach mięty do jakiegoś modelu biustonosza sportowego.

Spróbuj tego: Kiedy słabniesz podczas spaceru, zażyj orzeźwiającą miętę pieprzową.

Zwiększyć libido

Ogórek, lukrecja, dziecko oraz puder – to zapachy (jak wykazały badania), które zwiększyły  przepływ krwi w pochwie o 13%. Ciasto z dyni i lawenda – o 11%.

Spróbuj tego: Idziesz na romantyczną kolację, zamów ciasto z dyni, a saszetkę z pachnącym ogórkiem połóż przy poduszce.

Zwalczyć bezsenność

Nie bez powodu ludzie napełniali poduszki kwiatami lawendy. Choć wcześniejsze badania wykazały, że lawenda pomaga w zapadaniu tylko w głęboki sen, to ostatnie badania z Anglii i Korei wykazały, że kwiat pomaga również osobom z łagodną bezsennością.

Spróbuj tego: Przed snem postaw obok łóżka kwiaty lawendy.

Ocen: 2
2 komentarze
  1. Koniecznie muszę wypróbować zapach lawendy i pomarańczy. Lawenda niebawem w moim ogródku, zobaczymy czy szybciej zasnę:)?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany