Naturalne kosmetyki są coraz bardziej poszukiwanie. W kuchni, sercu każdego domu, możemy znaleźć ekologiczne i zazwyczaj niedrogie produkty do pielęgnacji twarzy i ciała. Nie jesteś fanką stosowania czystego miodu lub rumianku na twarz? Podpowiadamy, w jakich kosmetykach możesz je znaleźć!
Spis treści
Kosmetyki z miodem
Naturalny miód działa przeciwzapalnie i nawilżająco. Zmiękcza i wygładza skórę, łagodzi podrażnienia, odżywia. Zawiera cenne dla skóry enzymy, kwasy organiczne, sole mineralne i witaminy. Może być stosowany do pielęgnacji każdego rodzaju skóry, a najpopularniejsze sposoby na stosowanie miodu w domowej pielęgnacji skóry to maseczki i kąpiele, w których stosuje się miód i mleko. Miód możemy dodawać też do peelingów.
Kosmetyki z płatkami owsianymi
Wspaniale oczyszczają skórę, działają też nawilżająco i łagodząco. Są bogate w białko, witaminy, kwasy tłuszczowe i cenne minerały w postaci magnezu, potasu, żelaza, wapnia i krzemu. Płatki owsiane możemy stosować do pielęgnacji twarzy i całego ciała, przygotowując z nich maseczki, kąpiele i peelingi.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Olej kokosowy: najlepszy kosmetyk pod oczy
Naturalne kosmetyki do zrobienia w domu. Dasz radę!
Kosmetyki naturalne: Marokańskie SPA w naszym domu
Kosmetyki z kawą
Kawa, a właściwie zawarta w niej kofeina to nasz sprzymierzeniec w walce o młodą i jędrną skórę. Zawiera antyoksydanty, które chronią skórę przed działaniem wolnych rodników, witaminy z grupy B, sole mineralne i cenne dla skóry kwasy organiczne: mrówkowy, glikolowy, octowy i mlekowy. W kawie znajduje się też sporo kwasów tłuszczowych i białko, a polifenole znajdujące się w ziarenkach kawy opóźniają proces rozkładu witaminy C. Maseczki i peelingi kawowe mają działanie ujędrniające, wspomagają walkę z cellulitem, wygładzają skórę. Warto ją stosować także ze względu na działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Kawę może stosować też formie płukanki, która wzmacnia cebulki włosów i zmniejsza ich wypadanie.
Kosmetyki z cynamonem i szafranem
To przyprawy, które podkreślają smak wielu potraw, podkręcają nasz metabolizm, a zimą wspaniale rozgrzewają. W naturalnej pielęgnacji cynamon doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej. Łagodzi przebarwienia, wspomaga gojenie się stanów zapalnych, likwiduje ropne wypryski. Z kolei szafran jest jedną z najdroższych przypraw na świecie. W dawnych czasach używano go jako lek na astmę, skurcze, zaburzenia menstruacyjne oraz środek przeciwbólowy w bólach brzucha i kolkach. Szafran od bardzo dawna stosowany był również w kosmetyce. Działa bakteriobójczo, przyspiesza gojenie się małych ranek, poprawia również krążenie. Co więcej, jest idealny w celu pozbycia się zaczerwienień i blizn potrądzikowych.
Kosmetyki z olejkami
Absolutnie niezbędne w sztuce kulinarnej i pielęgnacji skóry. Odżywiają i nawilżają, działają przeciwzapalnie i wygładzająco. Opóźniają procesy starzenia skóry, regenerują i wygładzają zmarszczki. Oleje roślinne są najczęściej pozyskiwane z nasion, owoców, kiełków, pochodzących z upraw ekologicznych, tłoczonych na zimno i nierafinowanych, co pozwala na uzyskanie czystego surowca. Ich skład charakteryzuje się dużą liczbą komponentów o budowie podobnej do znajdujących się w skórze ludzkiej, dzięki czemu są łatwo przez nią przyswajane.