To kosmetyki potrzebne do marokańskiego zabiegu zwanego Hammam. Możesz go wykonać sama w domu.
Spis treści
Hammam czyli marokańska łaźnia
To tajemniczo brzmiące sformułowanie pochodzi od arabskiego słowa, które oznacza ciepłą wodę. Natomiast „hammam” tłumaczony dosłownie, oznacza publiczną łaźnię, która od wieków pełni w Maroku ważną rolę. Mieszkańcy tego kraju poddają się w łaźniach zabiegom oczyszczającym i pielęgnacyjnym, które maja na celu przywrócenie równowagi ciała i zmysłów. Jednocześnie mile spędzają w nich czas, na towarzyskich pogawędkach.
Kosmetyki naturalne przydadzą ci się w domu
Z zabiegu możemy skorzystać przy okazji podróży do Maroka. Oferują go także niektóre salony kosmetyczne i ośrodki SPA w naszym kraju. Jednak wykonać go możemy także w domowym zaciszu, a wszystkie niezbędne kosmetyki i akcesoria kupimy przez internet.
Rytuał Hammam dzieli się na 4 etapy:
1. Przygotowanie ciała (ciepła kąpiel)
W tradycji marokańskiej pierwszym krokiem jest skorzystanie z łaźni. Natomiast w domowych warunkach, przygotowujemy skórę do zabiegu oczyszczenia, poprzez nieco cieplejszy niż zwykle prysznic lub kąpiel. Wówczas ciepła para wodna zmiękczy nam skórę i otworzy znajdujące się w niej pory. Sprzyja to usunięciu z organizmu toksyn, a także lepszemu wchłanianiu składników, które zawarte są w kosmetykach, stosowanych w kolejnych etapach rytuału.
2. Oczyszczanie czarnym mydłem i rękawicą Kessa
Oczyszczamy skórę czarnym mydłem, które wytwarzane jest w Maroko, na bazie oliwy z oliwek. Jego skład uzupełniony może być o olej arganowy, lawendowy czy eukaliptusowy. Mydło ma postać brunatnej pasty, która po połączeniu z wodą tworzy delikatną pianę. Peeling wykonujemy rękawicą Kessa, wykonaną z ziarnistej tkaniny, która ułatwia usuwanie zrogowaciałego naskórka.
Nakładamy na mokrą skórę cienką warstwę mydła, a następnie wykonujemy masaż ciała rękawicą, poprzez zdecydowane, okrężne ruchy. Najpierw masujemy skórę kończyn, a następnie tułowia w kierunku klatki piersiowej, dzięki czemu pobudzamy krążenie. Większą uwagę poświęcamy miejscom, gdzie naskórek jest grubszy (pięty, łokcie i kolana) lub gdzie widoczny jest cellulit.
Po wykonaniu masażu dokładnie spłukujemy wodą całe ciało. Dzięki niemu nie tylko oczyszczamy skórę, która natychmiast stanie się gładka i miła w dotyku, ale również pobudzamy krążenie krwi.
TO CIĘ ZAINTERESUJE:
Olej z czarnuszki leczy i pielęgnuje
Spa z aromaterapią w domu – dlaczego nie
3. Oczyszczanie glinką Rhassoul
W kolejnym etapie rytuału wykorzystujemy wulkaniczną glinkę Rhassoul, którą wydobywa się wyłącznie w Maroku. Jest bogatym źródłem minerałów: magnez, krzem, potas, wapń, żelazo, glin, miedź, lit i cynk. Dlatego nie tylko oczyszcza skórę, ale także ujędrnia i zapobiega wysuszeniu.
Glinka ma postać niewielkich płytek lub pudru. Mieszamy ją z wodą, pod wpływem której mięknie i pęcznieje tworząc delikatną papkę. Można dodać do niej kilka kropli oleju arganowego. Nakładamy cienką warstwę glinki, na osuszoną skórę i pozostawiamy do wyschnięcia. Następnie spłukujemy całe ciało delikatnym strumieniem letniej wody.
4. Nawilżenie olejem arganowym
Efekty po zabiegu Hammam
Po tak wykonanych czynnościach poczujemy różnicę w kondycji naszej skóry, która stanie się bardziej gładka i jędrna. Dzięki zabiegowi zregeneruje się, odżywi i nawilży. Usuniemy również z niej oznaki zmęczenia. Aby utrwalić osiągnięte efekty, powinniśmy powtarzać rytuał Hammam regularnie, przynajmniej raz na 2 tygodnie.
Niestety coraz więcej Polek narzeka na zabieganie i przemęczenie obowiązkami, co wywołuje stres. Aby oderwać się od codziennych spraw, wyciszyć oraz zachować równowagę ciała i zmysłów, warto wykonać zabieg Hammam. Szczególnie jeśli w egzotyczne SPA możemy przemienić własną łazienkę i zastosować kosmetyki naturalne.