Fizjoterapia – kierunek przyszłości

fizjoterapiaFizjoterapia to kierunek studiów ściśle powiązany z obszarem nauk medycznych. W krajach rozwiniętych coraz większą wagę przywiązuje się do relatywnie taniej opieki medycznej. Co roku fizjoterapię oferuje coraz więcej polskich uczelni, a specjaliści w tej dziedzinie są dobrze opłacani na rynku. Dlaczego warto studiować fizjoterapię? Gdzie można pracować po studiach?

Fizjoterapia – dlaczego warto?

Z jednej strony fizjoterapia to wymagający kierunek. Plan studiów zakłada poznanie podstaw nauk medycznych na pierwszych latach studiów, a następnie wykorzystanie nabytej wiedzy w praktyce. Ponadto należy wykazywać się empatią oraz skupieniem. Ważna jest także chęć niesienia pomocy innym.

Z drugiej zaś strony fizjoterapia studia otwierają przed absolwentem wiele ścieżek rozwoju. Po ukończeniu studiów magisterskich można pracować zarówno w publicznej ochronie zdrowia, jak i w prywatnym gabinecie. W Polsce z roku na rok rośnie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Z usług fizjoterapeutów korzystają bowiem nie tylko osoby po wypadkach czy przebytych urazach, ale również pacjenci zmagający się z nawracającymi bólami kręgosłupa czy kończyn. Absolwenci decydują się również na związanie swojej ścieżki zawodowej ze światem sportu. Takie osoby mają szansę współpracować nawet z największymi sportowcami.

Warto wspomnieć także o rozwijającym się prywatnym sektorze ochrony zdrowia. Gabinety fizjoterapeutów pozwalają na wypracowanie wysokiej pensji przy kilku stałych pacjentach. Po skończonych studiach można pracować w kilku miejscach, w zależności od preferencji oraz zarobków można łączyć pracę ze sportowcami oraz pacjentami.

Perspektywy pracy w zawodzie

Studia fizjoterapia pozwalają na wybór jednej z wielu ścieżek zawodowych. Mazowiecka Uczelnia Medyczna od lat kształci wysokiej klasy specjalistów z zakresu nauk medycznych. Fizjoterapia na tej uczelni może poszczyć się dobrą opinią. Stosunek zajęć praktycznych do teoretycznych jest zadowalający, studenci mają szansę wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce. Program studiów jest zgodny z wymaganiami obowiązującymi w ochronie zdrowia, a tym samym przygotowuje do pracy w zawodzie. Podczas pięciu lat studiów, przyszli fizjoterapeuci zyskują wiedzę z zakresu:

  1. anatomii prawidłowej człowieka,
  2. fizjologii,
  3. fizyki,
  4. biomechaniki,
  5. kinezjologii.

Osoby po skończonych studiach znajdują zatrudnienie przede wszystkim w placówkach rehabilitacyjnych, domach seniora, ośrodkach sportowo-rekreacyjnych, placówkach administracyjnych.

Praca jako fizjoterapeuta pozwala czerpać radość z pracy z pacjentami, którzy robią postępy w leczeniu. Kierunek łączący w sobie praktyczną wiedzę z zakresu nauk medycznych oraz szeroko pojętego sportu. Z tej przyczyny jest idealnym rozwiązaniem dla osób aktywnych sportowo. Po uzyskaniu doświadczenia, można stworzyć własną listę stałych pacjentów, dzięki którym praca nie będzie rutynowa. Kierunek ten oferowany jest przez wiele uczelni w Polsce, jednak tylko niektóre oferują dobry stosunek zajęć praktycznych do teoretycznych.

Aby przyszły specjalista posiadał odpowiednie kwalifikacje, powinien regularnie pracować z pacjentami już na poziomie studiów. Kierunek wymaga zaangażowania oraz przyswajania wiedzy z różnych dziedzin. Aby z powodzeniem pracować w zawodzie i zarabiać wysoką pensję należy również lubić pracę z ludźmi. Niezaprzeczalnie jednak absolwenci tego kierunku są intensywnie poszukiwani na polskim i międzynarodowym rynku pracy. Ich zarobki rosną w zależności od posiadanego doświadczenia.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany