Naturalne tekstylia farbowane ziołami

naturalne materiałyWszystkie materiały pozyskiwane są z naturalnych źródeł. A gdy jeszcze do nich dodamy naturalne barwniki staną się idealną alternatywą do konwencjonalnych tekstyliów i idealnym  rozwiązaniem dla naszego zdrowia. Taki produkt doskonały dla człowieka, ciała, skóry, dając najwyższy komfort, bezpieczeństwo i przyjemność użytkowania powstał dzięki firmie  LIFE & PURE. To pierwsza i jedyna firma w Polsce, która łączy naturalne tkaniny z barwnikami roślinnymi. 

Naturalne materiały, używane przez LIFE & PURE (organiczna bawełna, len, jedwab, wełna) farbowane są samą kwintesencją natury, czyli barwnikami roślinnymi uzyskanymi z kwiatów, owoców, korzeni i liści. Zioła te są wykorzystywane w medycynie naturalnej od tysięcy lat. Używane są takie rośliny jak: indygo, migdałecznik chebułowiec, marzanna barwierska, granat, orzechy piorące, kurkuma, tamarynt. Cały proces produkcji i farbowania pozbawiony jest toksycznych i sztucznych dodatków.

Czerpiąc z bogactwa natury i mądrości przodków oraz łącząc je z nowoczesnymi technikami przemysłowymi, Firma LIFE & PURE tworzy każdy produkt z pasją, aby zapewnić jak najwyższą jakość oraz bezpieczeństwo Klientów, środowiska pracy oraz środowiska naturalnego

Naturalne materiały – dlaczego są takie ważne dla naszego zdrowia

Tkaniny i barwniki mają bezpośredni kontakt z naszą skórą od pierwszych chwil życia aż do śmierci. Tkaniny otaczają nas dosłownie wszędzie, korzystamy z nich niemal przez całą dobę. Nosimy ubrania, bieliznę, piżamy, używamy ręczników, śpimy w pościeli, siadamy na kanapie czy fotelu obitych tkaninami. Większość tkanin ma bezpośredni kontakt ze skórą. Dzisiejszy przemysł tekstylny wyparł naturalne metody barwienia, które są pracochłonne i długotrwałe na rzecz trwałych barwników i łatwo pozyskiwanych, ale za to trujących i szkodliwych. Odchodząc od tradycji naszych przodków utraciliśmy wiele cennych wartości, które dają nam naturalne tkaniny i ich barwienie.

Dziś do barwienia bawełny konwencjonalnej, ale również tej określanej jako ekologicznej, w celu obniżenia kosztów, stosuje się chemiczne barwniki, które podczas noszenia w kontakcie ze skórą przedostają się do organizmu. Niektóre barwniki są wysoko alergizujące oraz szkodliwe dla zdrowia o udowodnionym działaniu kancerogennym. I ta kwestia dotyczy nie tylko małych dzieci, ale nas wszystkich. Obecnie używa się ponad 4000 kolorów w produkcji tkanin i kolejnych kilka tysięcy środków chemicznych pomocniczych. Coraz większa ilość trucizn, z którymi organizm przestaje w końcu sobie radzić i je na bieżąco usuwać, powoduje w dłuższej perspektywie czasu różne problemy zdrowotne. Barwiona chemicznie odzież i pozostałości detergentów do prania i płukania uwięzione w nitkach tkaniny m.in. w bezpośrednim kontakcie powodują alergie kontaktowe, a nawet bóle i zawroty głowy. Stała ekspozycja na szkodliwe substancje zawarte w naszych ubraniach wpływają negatywnie na funkcjonowanie naszego organizmu, m.in. zaburzając działanie gospodarki hormonalnej oraz przyśpieszają mutację zdrowych komórek. Szkodliwe, wręcz trujące tkaniny noszą dzieci już od pierwszych chwil swego życia!

Syntetyczne barwniki i cała chemia używana przy barwieniu, obróbce oraz zabezpieczeniu i utrwaleniu kolorów wraz z odpadami poprodukcyjnymi dostaje się do środowiska, do wody, powietrza i ziemi, a następnie do organizmów zwierząt i ludzi. W ten sposób cały ekosystem jest zaburzany, a często wręcz całkiem zniszczony.

LIFE & PURE chce zwrócić uwagę na istotne aspekty naszego życia oraz dać swoim klientom możliwość wyboru i świadomych decyzji związanych z doborem tkanin oraz barwników stosowanych do ich produkcji. Wybierając naturalne tekstylia inwestujemy w dłuższej perspektywie czasu, nie tylko we własne zdrowie i życie, ale przyczyniamy się do poprawy stanu środowiska naturalnego oraz warunków pracy, życia i zdrowia ludzi zaangażowanych w produkcję tkanin.

Naturalne materiały – proces tkania zależy od rodzaju tkaniny

Przędza, z której tkany jest materiał, pozyskiwana jest z roślin (len, bawełna, konopie), zwierząt (wełna), owadów (jedwab). Dawnej cały proces tkania był manualny przy użyciu, tkaniny były tkane na krosnach. Dziś cały proces produkcji tekstyliów jest przemysłowy, a większość tkanin jest sztuczna, plastikowa i nafaszerowana chemią. Do produkcji np. konwencjonalnej bawełny, która jest modyfikowana genetycznie, używa się wiele środków ochrony roślin, innych toksycznych substancji zawierają metale ciężkie, które kumulują się we włóknach. W procesach prania, wybielania czy zabezpieczenia tkaniny stosuje się przemysłowo chlorowe wybielacze, parafiny, czy formaldehyd (https://pl.wikipedia.org/wiki/Aldehyd_mr%C3%B3wkowy), który jest środkiem wysoce szkodliwym dla żywych organizmów.

Produkty Life&Pure są czyste i wolne od chemicznych i toksycznych substancji. Pochodzą z upraw ekologicznych objętych certyfikatem GOTS, co potwierdza organiczność już na etapie uprawy i hodowli bawełny. Ziemia używana do sadzenia naturalnych nasion jest wolna od chemii i nawozów sztucznych, ponieważ bawełnę ekologiczną nawozi się i zabezpiecza przed szkodnikami metodami i substancjami naturalnymi, znanymi od wieków np.: owadobójczy czosnek, kwas cytrynowy, papryczki chilli czy pożyteczne owady.

Dzięki ręcznemu odchwaszczaniu czy ręcznym zbiorom, bawełna jest czystsza i pozbawiona oleju z nasion, co podnosi koszty uprawy, ale pozawala ominąć chemiczny proces czyszczenia

Naturalne materiały i naturalne barwniki

Wyjątkowość produktów LIFE & PURE polega na tym, że farbowane są naturalnie przy użyciu ziół oraz różnych części roślin w tym liści, nasion, kory, korzeni.

Natura dzieląc się z nami swoim bogactwem pozwala uzyskać barwnik niemal z każdej rośliny. Niektóre z nich w farbiarstwie używane są już od starożytności, wśród nich mamy: indygowca, marzannę barwierską, granat, kurkumę, migdałecznik chebułowiec, drzewo sandałowca i wiele innych, które oprócz właściwości pigmentacyjnych mają udowodnione naukowo pozytywne działanie dla ludzkiego zdrowia.

W przyrodzie występuje ponad 2000 gatunków roślin barwierskich. Obecnie wykorzystuje się tylko ok. 300 gatunków m.in.: w przemyśle spożywczym, tekstylnym, kosmetycznym oraz w medycynie naturalnej

Barwniki naturalne pozyskuje się przede wszystkim w wyniku gotowania lub fermentacji i do tego celu używa się całych roślin lub ich części: korę, korzeń, owoce, kwiaty, łuski, liście, drewno.

Paletę kolorów, którą można z nich uzyskać to m.in.:
– karoteny (żółty, pomarańczowy, czerwony, fioletowy)
– kurkumina (żółty, pomarańczowy)
– chlorofil (zielony)
– antocyjany (beżowy, żółty, czerwony, niebieski)

Najłatwiej uzyskać gamę kolorów żółtych i czerwieni. Najtrudniej kobaltowy niebieski oraz głęboką czerń – w tym celu wykorzystuje się najczęściej minerały. Naturalny kolor zielony jest trudny do utrwalenia.

Do farbowania tkanin od wieków używano, obok roślin i minerałów, owady (np. czerwiec) oraz skorupiaki, z których otrzymywano niezwykle cenioną za swą trwałość purpurę.

Naturalne barwniki nie tylko do barwienia

Używanie roślin o właściwościach barwiących jest jednym z najcenniejszych darów, bowiem mają one bardzo szerokie właściwości lecznicze, pomagają w leczeniu wielu chorób m.in.: chorób skóry, układu krwionośnego, moczowego, oddechowego, trawiennego, dolegliwościach kobiecych, obrzękach, zatruciach, cukrzycy, anemii, działają ściągająco, bakterio – oraz grzybobójczo i wiele innych.

Takie ubrania są miękkie, delikatne, nie podrażniają skóry, dróg oddechowych czy oczu. Są przyjazne dla ludzi i środowiska

Rośliny, z których pozyskiwane są kolory przez firmę LIFE & PURE

Roślina Kolor Właściwości
Migdałecznik chebułowiec odcienie szarości, beży i zieleni Haritaki czyli “Owoc długiego życia” ma działanie przeciwalergiczne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, odtruwające, antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe.
Orzechy piorące odcienie beży Zawarta w orzechach saponina ma właściwości antybakteryjne, owadobójcze i przeciwgrzybiczne.
Kurkuma odcienie żółci Wykorzystywana od starożytności w medycynie, znana jest ze swych właściwości przeciwzapalnych, antybakteryjnych, przeciwbólowych, antynowotworowych, antyalergicznych oraz wielu innych
Marzanna barwierska odcienie czerwieni i różu Od tysiącleci stosowana w farbiarstwie, jak również w medycynie naturalnej jako zioło stosowane przy dolegliwościach układu moczowego oraz jako środek o działaniu przeciwbakteryjnym
Granat odcienie pomarańczy i brązu Jeden z najlepszych pogromców wolnych rodników, dzięki czemu korzystnie wpływa na utrzymanie dobrej kondycji całego organizmu
Indygowiec odcienie błękitu Jest rośliną barwierską znaną i używaną od starożytności aż po czasy nam współczesne.   Światowe trendy „slow life” pozwoliły na ponowne odkrycie naturalnego indygo, który jest trwały i ekologiczny. Przypisuje mu się właściwości odstraszające owady. Mydło z indygowcem zalecane jest do używania dla osób z AZS czy łuszczycą.

Firma LIFE&PURE ma w swojej ofercie gotowe produkty jak i  tkaniny oraz zestawy do farbowania roślinami. Realizowane są również zamówienia indywidualne. Firma współpracuje z różnymi instytucjami w zakresie edukowania i poszerzania świadomości ekologicznej poprzez warsztaty farbowania ziołami. Jesteś zainteresowany współpracą, napisz na info@lifeandpure.com

Ocen: 11
1 komentarz
  1. Temat bardzo ważki, a praktycznie nigdzie nie poruszany. Współczesne tkaniny to wytwory chemiczne szkodliwe dla środowiska już w trakcie produkcji a co dopiero w kontakcie ze skórą!!! Syntetyczne barwniki są trujące . kiedy się pocimy wchodzą w reakcję i dostają się do naszego organizmu jak po drodze ekspresowej. Cieszę się ,że i ten trudny temat znalazł pasjonatów! Temat jest równie ważny jak jedzenie!!!

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany