Zwyrodnienie plamki żółtej: Przełom w leczeniu wczesnego stadium AMD

AMD

AMD (Age-related Macular Degeneration), czyli zwyrodnienie plamki żółtej to obecnie najpowszechniejsza choroba siatkówki oka i najczęstsza przyczyna utraty widzenia osób po 60 roku życia, której jeszcze do niedawna nie można było wyleczyć we wczesnym jej stadium. Teraz to się zmieni.

AMDterapia laserowa

W Polsce na AMD cierpi ponad 1 mln osób, na całym świecie natomiast ok. 25 mln. Około 90% przypadków to tzw. sucha – forma AMD, która rozwija się stopniowo i powoli niszczy widzenie, charakteryzując się występowaniem tzw. druz (złogi produktów przemiany materii siatkówki) oraz zmianami zanikowymi w siatkówce. Z czasem postać chroniczna (suche AMD) doprowadza do rozwijania się postaci wysiękowej (wilgotne AMD), gwałtownie i nieodwracalnie niszcząc komórki światłoczułe siatkówki, co w efekcie daje praktyczną ślepotę.

WIĘCEJ: Kolor oczu mówi o twoim zdrowiu

Według ekspertów obecność druz pod siatkówką uważana jest za klasyczny marker świadczący o występowaniu wczesnego AMD. W tej fazie choroby jedynym sposobem leczenia jeszcze do niedawna była suplementacja diety, a próby wykorzystania laserów, stosowanych konwencjonalnie przy laseroterapii chorób siatkówki nie przynosiły zadowalających efektów głównie ze względu na skutki towarzyszące termicznemu uszkodzeniu komórek siatkówki.

Instytut Oka dla chorych na AMD

Nowo otwarte, najnowocześniejsze w Polsce centrum diagnostyki i leczenia chorób siatkówki oraz jaskry – Instytut Oka, jako pierwszy ośrodek w Europie Środkowej i jeden z niewielu na całym kontynencie, rozpoczyna leczenie wczesnych postaci AMD (degeneracja plamki związana z wiekiem) unikatową laserową terapią „odmłodzenia komórek siatkówki” za pomocą rewolucyjnego lasera 2RT. Laser 2RT to szansa na wyleczenie tysięcy pacjentów we wczesnym stadium AMD, którym do tej pory pozostawała jedynie próba spowolnienia choroby za pomocą suplementacji diety środkami zawierającymi witaminy i mikroelementy – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka.

Przełomem okazał się laser 2RT (Retinal Rejuvenation Therapy) wykorzystujący oddziaływanie precyzyjnie kontrolowanego, nano sekundowego impulsu laserowego na siatkówkę oka. Wieloośrodkowe międzynarodowe badania i testy kliniczne lasera 2RT wykazały, iż możliwe jest odwrócenie procesu powodującego AMD poprzez redukcję druzów, występujących w siatkówce chorych we wczesnym stadium AMD. Dla wszystkich chorych we wczesnym stadium AMD pojawiła się szansa na wyleczenie.

– Skuteczna terapia wczesnego stadium AMD, a tym samym zminimalizowanie ryzyka utraty widzenia w późniejszym stadium choroby to coś, na co czekał bardzo długo cały świat okulistyki. Laser 2RT, w którego posiadaniu jest nasz Instytut w połączeniu z zastosowaniem wczesnej diagnostyki zmian siatkówkowych to przełom w leczeniu AMD. To rewolucyjne rozwiązanie, które wykorzystuje mechanizm naturalnej odpowiedzi immunologicznej komórek. Impuls lasera dociera do selektywnie wybranych komórek powodując ich obumarcie, ale równocześnie nie uszkadzając komórek sąsiednich. Sprowokowany zostaje w komórkach siatkówki, naturalny biologiczny proces samoodbudowy i regeneracji tych komórek. Nowe komórki podlegają procesowi adaptacji, który uwalnia czynniki wzrostu i przywraca transport płynów w błonie Brucha. W rezultacie następuje odnowa warstwy nabłonka, bez szkody dla fotoreceptorów i naczyniówki. – podkreśla prof. dr hab. n. med. Krystyna Czechowicz-Janicka z Instytutu Oka w Warszawie.

WIĘCEJ: Jaskra nie boli – kradnie wzrok

– Terapia wczesnego stadium AMD laserem 2RT pozwoli nie tylko na zatrzymanie, ale przede wszystkim na cofnięcie zmian chorobowych jeszcze w bardzo wczesnym stadium choroby, zanim uszkodzenie siatkówki stanie się nieodwracalne. To ogromny przełom w okulistyce i szansa na wyleczenie dla tysięcy chorych we wczesnym stadium AMD. Terapia tzw. wstrzyknięć doszklistkowych stosowana w późnym stadium AMD, co prawda hamuje proces chorobowy, ale nie cofa skutków uszkodzenia siatkówki.– dodaje prof. Janicka.
Instytut Oka to jedyny w Polsce ośrodek okulistyczny posiadający i stosujący przełomową terapię Retinal Rejuvenation Therapy (2RT). W celu dalszego udoskonalania tej rewolucyjnej techniki współpracuje z wszystkimi największymi ośrodkami okulistycznymi w Europie i na świecie, które stosują już terapię 2RT w ramach ogólnoświatowego programu naukowego.

AMD – Aby móc leczyć niezbędna jest wczesna diagnostyka

Instytut Oka, jako najnowocześniejsze centrum wczesnej diagnostyki chorób oczu w Polsce, posiada spektrum najnowocześniejszych obecnie na świecie aparatów diagnostycznych, które wykrywają zmiany w oku na etapie o wiele wcześniejszym, niż może to osiągnąć konwencjonalny sprzęt okulistyczny. Instytut Oka, jako pierwszy w Polsce dysponuje najprecyzyjniejszym aktualnie tomografem siatkówki oka na świecie, najnowszą, drugą już generacją aparatu Spectralis HRA+ OCT 2, pozwalającą na badanie tkanki siatkówki o wielkości 1 mikromilimetra (0.001 mm). Z uwagi na swoją precyzję, jakość uzyskiwanego obrazu oka oraz wysoką powtarzalność badań powszechnie uznano Spectralis OCT II generacji za najlepszy aktualnie aparat do prowadzenia badań OCT na świecie.

zwyrodnienie plamki żółtej

Dzięki niemu możliwa jest precyzyjna i szczegółowa analiza warstwy włókien nerwowych
w siatkówce, ze szczególnym uwzględnieniem części dna oka, tzw. plamki. Badanie to niezbędne jest w diagnostyce nie tylko  chorób siatkówki, ale i jaskry oraz ma ogromne znaczenie w  monitorowaniu leczenia tych schorzeń.

– W schorzeniach siatkówki oka i w jaskrze czas ma ogromne znaczenie. Im wcześniej rozpoznana choroba tym większa szansa na jej wyleczenie lub zatrzymanie we wczesnym stadium zanim zmiany będą nieodwracalne. Dzięki najnowocześniejszej aparaturze, którą posiadamy w Instytucie Oka nasi pacjenci poddawani są pełnej diagnostyce oraz konsultacji specjalistycznej w ciągu jednego dnia, bez konieczności oczekiwania. Również leczenie rozpoczynamy w ekspresowym tempie. – zaznacza prof. Janicka.

Ocen: 0
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany