Zrób krok ku stresozaradności – niezbędnik dla kobiet

stres

Stres jest obecny w życiu każdej kobiety. Pełni ona bowiem wiele życiowych ról. Warto nauczyć się jak radzić sobie ze stresem.

Szacuje się, że 52% Polek odczuwa go przynajmniej raz w tygodniu. Źródła stresu są bardzo różne, jednak wśród 55% przebadanych pań zdecydowanie częściej dotyczy on sytuacji związanych z życiem prywatnym. 91% kobiet odczuwających stres, chciałoby nauczyć się wykorzystywać go na swoją korzyść. Bycie stresozaradną kobietą to wyzwanie, jednak odpowiednia wiedza i podejście, mogą pomóc w zdobyciu tej umiejętności. Ideę stresozaradności promuje akcja „Stresozaradni”, zainicjowana przez markę Magne B6.

INNE: Jesteś zestresowana? Oto dieta dla ciebie

Dr Ewa Jarczewska-Gerc psycholog motywacji wskazuje kilka kroków do tego, aby obrócić codzienny stres w działanie niosące zadowolenie i sukces.

WARTO PLANOWAĆ

Punkt pierwszy: plan działania. Plany mogą się wydawać mało atrakcyjne, ale to właśnie nadmiar spontaniczności bardzo często powoduje stres. Badania naukowe dowodzą, że plan działania pozwala odpowiednio zarządzać swoimi zasobami energetycznymi i dystrybuować określone pule energii do konkretnych czynności. Jeśli codzienne obowiązki wykonywane są spontanicznie, w sposób niezaplanowany i „z przypadku”, wówczas mogą wyczerpać się zasoby niezbędne do realizacji kolejnego zadania.

Jedną ze strategii planowania są symulacje mentalne procesu. Jest to mechanizm, polegający na wyobrażaniu sobie krok po kroku drogi prowadzącej do celu, co powoduje lepsze radzenie sobie ze słabościami i przeszkodami. Zaczynamy dostrzegać punkty zbieżne i rozbieżne poszczególnych zadań. Dokonujemy analizy działania oraz poszukujemy rozwiązań. Tworzymy szczegółowy plan działania, który stanowi drogowskaz, prowadzący prosto do celu.

ODWOŁYWANIE SIĘ DO DOŚWIADCZEŃ

Istnieją też takie sytuacje, których nie można przewidzieć. Wówczas poziom stresu rośnie
i pojawia się poczucie, że sytuacja nas przerasta. Co zrobić w takim przypadku? Warto próbować wykorzystać emocje, które niesie ze sobą to zdarzenie do konstruktywnego działania. Jeśli na przykład nagle okazuje się, że w pracy trzeba przygotować ważną prezentację „na wczoraj”, większość osób poczuje się przytłoczona i zestresowana. Jednak wystarczy przypomnieć sobie podobną sytuację, która skończyła się sukcesem. Wówczas jest duża szansa, że stres zatrzyma się na optymalnym poziomie oraz usprawni myślenie i działanie, a nie je zdezorganizuje.

ODPOWIEDNIE NASTAWIENIE

Stresozaradna kobieta nie unika stresu, tylko stara się radzić sobie z nim, wykorzystując go do osiągania własnych celów i obracając w działanie. Dzięki temu stres może pozostać na poziomie optymalnym z punktu widzenia codziennych obowiązków i pomagać w realizacji zadań. Aby stres motywował do działania, warto trudne sytuacje postrzegać jako wyzwania, szanse na dokonanie zmiany, rozwój kompetencji czy umiejętności. Zdecydowana większość sytuacji problemowych jest do rozwiązania, a trudności zazwyczaj wiele nas uczą o tym, jacy jesteśmy, jak reagujemy w określonych sytuacjach, jakie są nasze preferencje i oczekiwania.

Umiejętność przekuwania stresu w korzyści, może wpłynąć na wzrost poczucia własnej skuteczności i samoocenę. A wysoka i stabilna samoocena jest jednym z czynników, które przyczyniają się do poczucia szczęścia i wysokiej jakości życia.

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany