Zimowa dieta pomoże na stawy?

zdrowie

Zima to czas, w którym nasz organizm narażony jest nie tylko na infekcje i wirusy ale i na bóle stawów. To pora roku trudna dla naszego zdrowia. Co zrobić, by podczas mroźnych i krótkich dni, nieprzerwanie cieszyć się zdrowiem i być aktywnym fizycznie? I aby nie bolały stawy.

Zimowa dieta na stawy

Dieta jest jednym z głównych czynników, mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Powinna być odpowiednio zbilansowana i dostosowana do naszego stylu życia. W okresie zimowym organizm wykazuje większe zapotrzebowanie na energię, ponieważ chce ochronić nas przed chłodem.

zimowa dieta

W tym czasie powinniśmy dostarczać mu więcej składników bogatych w węglowodany złożone, które będą stopniowo uwalniać energię. Warto więc, by w naszym menu znalazły się pokarmy pełnoziarniste (np. makaron, ryż brązowy, kasza gryczana, pieczywo), rośliny strączkowe (np. soczewica, fasola, soja) oraz warzywa (np. brokuły, szpinak, rzepa, seler czy bakłażan).

WIĘCEJ: Dieta kwitnąca zdrowiem

Wskazane jest także spożywanie pokarmów bogatych w witaminy, zwłaszcza z grupy A,B, E oraz C, a także w białko – znajdziemy je w chudym mięsie oraz rybach. Należy także pamiętać o zdrowych tłuszczach roślinnych, które znajdują się  m.in. w oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, migdałach czy orzechach. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli nam cieszyć się zdrowiem oraz lepszych nastrojem, także w zimowe dni, zwłaszcza, jeśli połączymy ją z aktywnością fizyczną.

Stawy lubią regularną dawkę ruchu

O tym, że ruch jest kluczowym elementem zdrowego życia i dobrego samopoczucia, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak wraz z nadejściem zimy, wielu z nas rezygnuje z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Krótkie dni oraz niesprzyjająca pogoda powodują obniżenie naszego nastroju, przez co wolny czas spędzamy bezczynnie w domu. Warto jednak przełamać zimową chandrę i zapewnić sobie odrobinę ruchu.

ruch zimą

Spacer z najbliższymi, zajęcia fitness, basen, trening na siłowni, tenis – możliwości jest obecnie tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy poświęcić pół godziny przez 3 dni w tygodniu na ulubioną formę aktywności, by dostrzec korzyści z niej płynące – . zwiększoną odporność, lepszą kondycję, a także pozytywny nastrój i energię do działania. Pamiętajmy jednak, by intensywność wysiłku dostosować do własnych możliwości. Jeśli mamy wątpliwości, skonsultujmy się z lekarzem lub trenerem personalnym. Warto także zadbać o odpowiednie wzmocnienie organizmu, a zwłaszcza – kości i stawów. Z pomocą przyjdą nam suplementy diety.

Regeneracja stawów i wzmocnienie kości

Ćwiczenia fizyczne, uprawiane także zimą, na świeżym powietrzu, pozytywnie wpływają na nasz organizm, pozwalając cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Jednak podczas takich aktywności łatwiej o upadek: ze względu na oblodzoną nawierzchnię, niedokładnie odśnieżone schody – o zwichnięcie lub złamanie naprawdę nietrudno.

sport zimą

Powody do obaw mogą mieć także osoby odczuwające bóle stawów, ponieważ takie dolegliwości utrudniają poruszanie się, zwłaszcza po śliskiej powierzchni. Tym samym – łatwiej się przewrócić. Dlatego, szczególnie w tym okresie powinniśmy zadbać o nasze stawy oraz kości.

Źródło: Litozin

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany