Zęby zaprojektuje… komputer

zęby

Wygląda na to, że niedługo w gabinecie stomatologicznym komputer będzie tak samo ważny jak dentysta. Teraz dzięki niemu można zobaczyć zrekonstruowany ząb. Ale nie tylko, protezy również.

Według statystyk ponad połowa dorosłych Polaków posiada niekompletne uzębienie – co drugi z nas ma przynajmniej jeden ubytek, a co czwartego z nas powyżej 65-tego roku życia dotyczy problem bezzębia. Implanty to nie jedyne rozwiązanie tego problemu. Dzięki innowacyjnym technologiom, używanym w protetyce stomatologicznej, możemy nie tylko odbudować utracone zęby, ale także ich fragmenty, a nawet zastąpić nieestetyczne plomby – i to już podczas jednej wizyty w gabinecie.

Brak jednego zęba? Nie ryzykuj

Protetyka to dziedzina stomatologii, której celem jest przywrócenie estetyki oraz funkcjonalności naszemu zgryzowi. Niech jednak nazwa nikogo nie zwiedzie – dziś protetyka to już nie tylko klasyczne rozwiązania takie jak proteza zębowa, ale szeroka gama coraz bardziej rozwijających  się technologii i materiałów, dzięki którym stomatolog może więcej, lepiej i szybciej, a pacjent zyskuje pewniejsze i estetyczniejsze uzupełnienia.

– Idealne łuki zębowe powinny być zharmonizowane i proporcjonalne względem siebie. Nawet pojedynczy ubytek może zakłócić tę równowagę i doprowadzić do szeregu komplikacji takich jak: wady zgryzu, ścieranie i kruszenie się zębów, próchnica i paradontoza, zaburzenia pokarmowe, wieloletnie bóle głowy, zapadnięcie policzków, a także wady wymowy np. seplenienie. Brak zęba, szczególnie w odcinku bocznym, działa jak efekt domina. Sąsiadujące zęby przemieszczają się, mogą się cofać, siły żucia przy przeżuwaniu pokarmów i zaciskaniu zębów rozkładają się nierównomiernie, co skutkuje większym obciążeniem pozostałych zębów, czasem nawet ich wypadaniem – ostrzega lek. stom. Waldemar Stachowicz, specjalista protetyki stomatologicznej z Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie.

WIĘCEJ: Jak wygląda prostowanie zębów?

Komputerowa odbudowa zęba podczas jednej wizyty

Odbudowa zęba może obejmować pojedynczy ząb, który ułamał się lub ukruszył, większy fragment łuku zębowego lub całą szczękę, jeśli ta doznała poważnych uszkodzeń np. podczas wypadku. Rekonstrukcja dąży więc do poprawienia jakości życia pacjentów. Jakie narzędzia protetyki pozwalają rekonstruować ząb? W zależności od indywidualnych wskazań, stomatolog może zrekonstruować zęby pacjenta za pomocą:

• protez – częściowych lub całkowitych,
• mostów protetycznych, osadzonych na stałe i odbudowujących część łuku zębowego,
• koron, uzupełniających i maskujących ubytek na uszkodzonym zębie własnym lub osadzanych na implancie, czyli tytanowej śrubie – wtedy korona swoim wyglądem i funkcją zastępuje normalny ząb,
• wkładów koronowo-korzeniowych, które w przypadku np. złamania zęba pełnią rolę stabilizującą i wzmacniającą,
• licówek, płatków porcelany, które odtwarzają fragmenty lub cały ząb, często bez ingerencji w inne tkanki,
• uzupełnień typu inlay i onlay, to rodzaj wypełnienia ceramicznego, który stosuje się w przypadku rozległych ubytków. Jest to rozwiązanie trwałe oraz estetyczne, ząb wygląda bardzo naturalnie i wyglądem idealnie naśladuje pierwotną strukturę anatomiczną zęba.

WIĘCEJ: Jak okazać miłość… zębom?

Wybór rozwiązań jest bardzo szeroki. Możemy zdecydować się na różnego rodzaju materiały i techniki. W laboratorium protetycznym wykonuje się np. protezy akrylowe, nylonowe, bezklamrowe, korony kompozytowe, galwaniczne, ceramiczne. Na otrzymanie wysokiej jakości koron i mostów pozwala CEREC. Jest to zupełnie unikalny system wykonywania pełnoceramicznych prac protetycznych w zaawansowanej technologii CAD/CAM.

Stomatolog jak Leonardo da Vinci

Jakie są największe zalety tego rozwiązania? – Dzięki CEREC możliwa jest całkowita odbudowa zęba już podczas jednej wizyty. Umieszczona wewnątrz ust pacjenta kamera wykonuje optyczny wycisk zębów. Zgryz zostaje zeskanowany, powstaje trójwymiarowa symulacja w komputerze, czyli model szczęk pacjenta z uwzględnieniem najmniejszych szczegółów. Dzięki temu stomatolog może na ekranie wirtualnie zaprojektować cały proces rekonstrukcji i opracować najlepszą metodę odbudowy zębów. Potem następuje frezowanie w specjalnym cyfrowym urządzeniu, polerowanie, nadanie kosmetycznych poprawek i wypalanie w piecu. Ostatecznie stomatolog osadza koronę w jamie ustnej pacjenta – wyjaśnia dr Stachowicz.

W stomatologii tego komputerowego systemu używa się do wykonania m.in. licówek, koron, mostów, wypełnień typu inlay. Przy tradycyjnych metodach, bez użycia CEREC, proces oczekiwania składa się zazwyczaj z 2-3 wizyt w przeciągu kilku tygodni, gotowa praca może bowiem po przymiarce wymagać dalszych modyfikacji. Teraz przy pomocy technologii CAD/CAM proces ten trwa do 2 godzin, co eliminuje konieczność stosowania uzupełnień tymczasowych.

Ocen: 1
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany