Zdrowie na talerzu: Papryczki chili

papryczka chili

Chili to ogólna nazwa, jaką określa się papryki o bardzo ostrym smaku. Na ich temat przez lata pojawiło się mnóstwo mitów. Ta niepozorna siostra słodkiej papryki stanowi nie tylko cenny dodatek do wielu potraw. Wykazuje też wiele prozdrowotnych właściwości.

Pikantne zdrowie

Papryczki chili wykazują lecznicze właściwości i korzystnie wpływają na nasz organizm. Obecna w nich kapsaicyna wspomaga przemianę materii, dlatego szczególnie poleca się ją osobom na diecie odchudzającej. Ponadto wzmacnia odporność oraz chroni przed chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą oraz pomaga walczyć z komórkami nowotworowymi. Ale to nie wszystko. Zawarte w papryce witaminy A, C, E i B wzbogacają organizm o cenne składniki odżywcze, a także działają antyoksydacyjnie.

Różne rodzaje papryczek

Pod ogólnym pojęciem papryczek chili kryje się wiele ich rodzajów i odmian. Różnią się one od siebie rozmiarem, kształtem, a przede wszystkim poziomem ostrości. Na rynku istnieje wiele odmian papryczek, które można kupić zarówno na dziale świeżych warzyw, jak i pod postacią marynat, które proponuje marka Kuhne. Wśród propozycji firmy znajdują się m.in.:

• Peperoni – papryka najprawdopodobniej pochodzi z Peru, gdzie znana i uprawiana była już w czasach starożytnych. Występuje w postaci długich, dochodzących do 15 cm strąków w kolorze czerwonym lub zielonym. Idealnie sprawdza się jako dodatek do klasycznego chili con carne, do sałatek lub jako przystawka. Jej ogniście ostry smak zadowoli wszystkich miłośników pikantnych potraw.

• Jalapeno – ta pochodząca z meksykańskiego miasta Jalapa odmiana papryki, często spotykana jest już w formie przetworzonej. Ma ciemnozielony kolor, wąski kształt i jest długości połowy ołówka. Choć ma teksturę słodkiej papryki – gruba ściana i chrupkość – jest zdecydowanie ostrzejsza. Doskonale nadaje się jako dodatek do zup, dań z makaronu i sosów.

Ocen: 3
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany