Zdrowa dieta: tego nie powinnaś jadać zimą

dieta-na-zime

W sklepach świeże owoce i warzywa są przez cały rok. Ale to nie znaczy, że powinniśmy jeść je zimą. Co zatem jeść by było zdrowe? Co wybierać do diety?

Zdrowa dieta na talerzu

Niektóre “świeże” produkty sprowadzane są aż z Chin czy Ameryki Południowej. “Im więcej czasu między zbiorem a jedzeniem, tym mniej składników odżywczych” – mówi dietetyk Elizabeth Somer. Więc dopóki w sklepach nie pojawią się produkty od lokalnych rolników, zrewiduj listę zakupów zimą.

Zielenina w workach

jedzenie-salaty

Pewnie, że wstępnie myte i posiekane warzywa są dla nas wygodne. Ten sam proces, który przedłuża ich okres trwałości może zmniejszyć nawet o połowę zawartość witaminy C.
Wybierz: świeży jarmuż
Jest wytrzymały i ma mnóstwo składników odżywczych. Jest bogaty w wapń i witaminę K, w żelazo, potas i witaminę A.

Szparagi

jedzenie-szparagow

Szparagi są dostępne przez cały rok, ale najlepsze są wiosną, gdy są mocne i smaczne. Szparagi zimowe dostarczane z Peru i z Chin mogą być wiotkie i łykowate.
Wybierz: brukselkę
Brukselka będzie zdecydowanie lepsza. 1 szklanka ma 100% zalecanej dziennej dawki witaminy C, która pobudza układ immunologiczny i dostarcza witaminę K dla kości.

INNE: Grypa? Oto twój plan odżywczy

Brzoskwinie

jedzenie-brzoskwin

Brzoskwinie są cudownie słodkie i soczyste w lecie, ale praktycznie znikają po sierpniu. Jeśli są w sprzedaży w zimie, zazwyczaj pochodzą z Ameryki Południowej.
Wybierz: sharony
Zapewniają one podobny słodki smak, ale za to mają mnóstwo witamin i mikroelementów. Posiadają dużo witaminy A i C, potas oraz 6 gramów włókna – prawie trzykrotnie więcej niż brzoskwinie!

Świeży groszek

jedzenie-groszku

Słodki i delikatny groszek to wspaniała uczta wiosną. W miesiącach zimowych, to raczej skrobia niż słodkie kulki.
Wybierz: mrożony łuskany groszek
Mrożony groszek ma orzechowy smak i aż 10 g białka i 6 g błonnika w pół szklance.

Kolba kukurydzy

jedzenie-kukurydzy

Oczywiście, kolba kukurydzy jest lepsza niż płatki kukurydziane, ale te kupione zimą nie będą takie słodkie jak letnie. Te pochodzące z Meksyku są … skrobiowymi kolbami.
Wybierz: mrożone ziarna kukurydzy
“Mrożonki to zdrowa alternatywa” – mówi dietetyk, Jeffrey Blumberg, z Uniwersytetu Tufts. Nie możesz co prawda skubać ziaren z kolby, ale mrożona kukurydza jest nadal doskonałym źródłem luteiny tak potrzebnej oczom.

Truskawki

jedzenie-truskawek

Truskawki zimowe wypadają blado w porównaniu do ich letnich odpowiedników. Witamina C jest również utracona w czasie transportu i przechowywania truskawek.
Wybierz: mrożone truskawki
Mrożone owoce są mrożone i pakowane w czasie, gdy mają największą wartość. Mają wiec smak i dużo witaminy C.

Pomidory

dieta-na-zime

Późne lato to czas w którym pomidory są absolutnie najlepsze. Te zimowe są pozbawione całkowicie smaku.
Wybierz: pomidory w słoikach lub w puszkach
Świeże nie zawsze jest najlepsze: likopen, przeciwutleniacz, który walczy z rakiem i odpowiada za barwę czerwoną pomidorów, jest lepiej wchłaniany przez organizm, gdy jemy pomidory z puszki i słoików. Tam bowiem trafiają odpowiednie odmiany.

Borówki

jedzenie-borowek

Owoce te są przechowywane w chłodniach, co powoduje rozkład witaminy C i może oznaczać, spleśniałe owoce.
Wybierz: mrożone jagody
“Mrożone jagody są tak zdrowe, jak świeże”, mówi Somer. Naukowcy z South Dakota State University odkryli, że mrożone jagody dostarczają nawet więcej przeciwutleniaczy zwalczających choroby, niż świeże jagody.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 4
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany