Zaskakujące objawy endometriozy

endometrioza

Skurcze brzucha, zmiany nastroju, bóle głowy … cykl miesiączkowy daje niejednej z nas w kość.

Ale to szczególnie trudny czas w przypadku kobiet z endometriozą, stanem, w którym tkanki śluzówki macicy lub komórki macicy, znajdują się poza macicą. Podczas menstruacji tkanki zostają uwięzione w organizmie, często powodując dolegliwości i silny ból. Oto 5 zaskakujących objawów, że możemy mieć do czynienia z endometriozą:

1. Problemy żołądkowo-jelitowe
Ból brzucha, zaparcia i biegunka mogą być objawem zespołu jelita drażliwego, ale jeśli objawy te nasiliły się w czasie cyklu miesiączkowego, mogą być oznaką wzrostu endometrium gdzieś w przewodzie pokarmowym – mówi Linda Griffith, dyrektor Centrum Badań w Gynepathology Massachusetts Institute of Technology. “Endometrioza może powodować wiele objawów. Nawet ginekolodzy mają problem aby odróżnić objawy jelita drażliwego od endometriozy – dodaje. Jedynym sposobem jest przeprowadzenie laparoskopii, dzięki której zostaną pobrane komórki do badania.

WIĘCEJ: A wszystko przez tę bakterię

2. Ból w górnej części ciała lub ból przy oddychaniu

ból przy oddychaniu

Komórki śluzówki macicy mogą migrować do dowolnej części ciała. Poza zwykłym umieszczeniem w jamie brzusznej kobiety, komórki mogą być również w ramionach, udach, a także w membranach. Na przykład, “kobiety, które mają zmiany na membranach mają straszne bóle przy oddychaniu lub w górnej części ciała” –  mówi Griffith. “Kto by pomyślał, że niemożność poruszania ramieniem jest związany z okresem? Ale to dzieje się naprawdę” dodaje.

3. Problemy z zajściem w ciążę

problemy z ciążą

Kiedy układ rozrodczy kobiety działa prawidłowo, jajeczko uwalniane jest do jajowodów, gdzie może spotkać się z nasienia mężczyzny. W endometriozie, blizny i zmiany endometrium na jajowodach mogą prowadzić do trudności z zajściem w ciążę – mówi Breton Barrier, dyrektor  University of Missouri na Wydziale Zdrowia Kobiet. Nawet bez blizn jajowodów, endometrioza może opóźnić poczęcie. “Kobieta ma zazwyczaj 20% szans na poczęcia każdego miesiąca, ale endometrioza może zmniejszyć je do 10 %”, mówi Rafa. Jedna z hipotez: endometrioza może powodować odporność na progesteron, zmieniając cykl kobiety i wtedy ściana macicy nie jest przygotowana do implantacji zarodka.

WIĘCEJ: Czas na dziecko?

4. Częste oddawanie moczu
Podobne do objawów zakażenia dróg moczowych, zmiany na pęcherzu mogą powodować częste oddawanie moczu i uczucie pełności pęcherza podczas cyklu menstruacyjnego, stwierdza Griffith. “To może spowodować, że poczujesz się tak jakbyś chciała siusiać cały czas, prawie jak przy zakażeniu pęcherza moczowego,” mówi. Endometrioza jest również mylona ze stanem zwanym śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego, który charakteryzuje się zwiększonym parciem i bólem, ale objawy tego konkretnego stanu mogą nastąpić w dowolnym momencie, a nie tylko podczas cyklu kobiecego.

5. Objawy zapalenia wyrostka robaczkowego
Wyobraź sobie paraliżujący, przeszywający ból wyrostka robaczkowego. Teraz wyobraź sobie, czując, że każdego miesiąca masz ten ból. To się nazywa catamenial wyrostka robaczkowego, a zdarza się, gdy endometrioza wpływa na ten kawałek jelita. Jednym ze sposobów, aby odróżnić to od typowego zapalenie wyrostka robaczkowego: pacjenci catamenial wyrostka robaczkowego nie wykazują podwyższonej liczby leukocytów we krwi lub nie mają gorączki.

WIĘCEJ: Zdrowe jelita – nie zapomnij o błonniku

źródło: www.prevention.com

Ocen: 3
1 komentarz
  1. Moja koleżanka miala endometrium i mało nie zesla z tego świata. To poważna choroba i nie można jej lekcewarzyć.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany