Jeśli masz reumatoidalne zapalenie stawów, gluten może być dla ciebie niebezpieczny

zapalenie stawówOsoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów są w dużym stopniu narażone na współwystąpienie innych chorób autoimmunologicznych, takich jak np. Hashimoto, cukrzyca typu I lub celiakia. Badania pokazują, że celiakia (trwała nietolerancja glutenu) występuje u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów znacznie częściej niż u osób bez tego schorzenia.

Czy wiesz, że tylko 5% osób chorujących na celiakię zdaje sobie z tego sprawę?

Cała reszta chorych na trwałą nietolerancję glutenu nie ma świadomości swojej choroby. Tymczasem ta autoimmunologiczna choroba genetyczna przekazywana jest z pokolenia na pokolenie (podobnie jak RZS) i może uaktywnić się w każdym wieku. Niestety – im później zostanie wykryta, tym większe ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych.

Zapalenie stawów i celiakia – predyspozycje genetyczne

Zarówno za celiakię, jak i za RZS odpowiedzialne są konkretne geny. Genetycznie można odziedziczyć więc predyspozycje do reumatoidalnego zapalenia stawów i do celiakii. Co więcej, do rozwoju obu tych chorób muszą przyczynić się określone, sprzyjające czynniki środowiskowe, np. palenie tytoniu czy przebyte infekcje.

Pobudzają one układ immunologiczny do uwalniania cytokin prozapalnych (białek wpływających na wzrost i pobudzenie komórek biorących udział w odpowiedzi odpornościowej organizmu). Przyczyną uaktywnienia się obydwu chorób jest więc podobny mechanizm.

Objawy celiakii są różnorodne

Celiakia, która jest genetyczną chorobą zapalną przewodu pokarmowego o podłożu autoimmunologicznym, może mieć postać utajoną i nie dawać żadnych widocznych objawów. Jeśli jednak symptomy występują, mogą to być np. biegunka, bóle brzucha i wzdęcia, ale także zaburzenia hormonalne czy moczowo-płciowe, objawy ze strony układu nerwowego, osłabienie mięśni oraz niedobory związane z niedostatecznym wchłanianiem składników pokarmowych.

Choroba ta może być też przyczyną wypadania włosów czy łamliwości paznokci oraz problemów skórnych. Jednym z nietypowych objawów jest ponadto ból i obrzęk stawów, który występuje także w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawów.

Jak sprawdzić, czy masz genetyczną nietolerancję glutenu?

Wystarczy wykonać test DNA, który pozwoli jednoznacznie wykluczyć obecność genów odpowiedzialnych za celiakię. To ważne, ponieważ w przeciwnym razie – gdy geny są obecne, a celiakia aktywna – może wystąpić stan zapalny w jelitach, który często prowadzi do zaostrzenia objawów reumatoidalnego zapalenia stawów.

Źródło: www.testDNA.plZdjęcie: ©alexraths/pl.depositphotos.com

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany