Zakażenia układu moczowego. W to nie wierz!

zakażenie układu moczowego

Przestań uprawiać seks i pij sok żurawinowy, a nie będziesz musiała martwić się o zakażenie układu moczowego.

To z pewnością słyszałaś nie raz. Ale okazuje się, że te mądrości nie zawsze są takie mądre.

1. Słabo dbasz o higienę

higiena

Nadal można paść ofiarą zakażenia układu moczowego, nawet jeśli jesteś mistrzem w higienie osobistej – mówi Steven Sterious, urolog z Filadelfii Einstein Healthcare Network. Ponadto, podczas gdy wielu ludzi wierzy, że łatwo zarazić się przez kąpiel w wannie z hydromasażem, używanie tamponów, noszenie obcisłej odzieży i rajstopy, to badania wcale tego nie potwierdzają.

WIĘCEJ: Choroby układu moczowo-płciowego – przełam wstyd!

2. Jesteś kobietą i dlatego chorujesz

Około 12% amerykańskich mężczyzn zachoruje chociaż jeden raz w życiu na zapalenie układu moczowego. I jest ono tak samo groźne jak u kobiet. “To bardzo rzadka choroba u młodych mężczyzn, ale zdecydowanie częstsza u mężczyzn po 50-tce” – mówi Sterious. A już bardzo popularna u 60- i 70-latków.

Prawdą jest, że ZUM czyli zakażenie układu moczowego jest znacznie powszechniejsze wśród kobiet. Kobiety bowiem mają krótszą cewkę moczową i dlatego łatwiej jest wniknąć bakteriom do pęcherza. Ponadto u kobiety wejście do cewki moczowej znajduje się w pobliżu odbytu i pochwy, co może być dodatkowym źródłem bakterii.

3. Musisz pić sok żurawinowy

sok żurawinowy

Tak, żurawiny zawierają składnik aktywny, który może zapobiec przywieraniu bakterii do ściany pęcherza. Jednak badania pokazują, że sok żurawinowy jak i suplementy nie zawierają wystarczająco dużo tego składnika, aby działać skutecznie.

WIĘCEJ:

4. Jesteś aktywna seksualnie i dlatego masz zakażenie układu moczowego

ZUM może zdarzyć się na każdym etapie życia, mimo że pojawia się, jak sugerują badania, rzeczywiście najczęściej w okresie ciąży, menopauzy i okołomenopauzalnym. “Seks może wywołać ZUM, ale to na pewno nie jest jedyny czynnik ryzyka” – wyjaśnia Sterious. Mówi, że niektóre antykoncepcyjne metody, jak spirale czy membrany, mogą zaburzać pracę układu odpornościowego i układu moczowego. Dodaje: “Czasami po prostu nie wiemy, co jest przyczyną infekcji dróg moczowych.”

WIĘCEJ: Pamiętasz, sok żurawinowy? Oto 5 powodów, aby pić go więcej

5. Jeśli chorujesz na zakażenie kilka razy, to jest to niebezpieczne

“ZUM są tak powszechną dolegliwością, że niektóre kobiety rzeczywiście mają nawracające infekcje” mówi Sterious. “Lekarz oczywiście może wykonać dodatkowe badania, jeśli ZUM pojawia się kilkakrotnie w ciągu 6 miesięcy. Ale nie ma obawy, że dzieje się coś niedobrego.”

źródło:www.prevention.com

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany