Wiwat zielone liście!

zielone liście

Współczesna nauka udowodniła, że nasi przodkowie mieli rację. Zielone liście to wielka skarbnica składników odżywczych.

Są one bogate w witaminy A i C, beta-karoten, kwas foliowy, wapń oraz chlorofil. Zielone liście można podzielić na kilka grup:

1. Sałaty

Sałatki są przede wszystkim pełne wody i mają bardzo mało kalorii, dlatego są wykorzystywane do różnego rodzaju odchudzających diet.

2. Ciemne, zielonych liściastych

Ciemne, zielone warzywa są prawdziwymi mocarzami świata roślin, bogate w minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez. Są też pełne przeciwutleniaczy, które pomagają komórką walczyć z toksynami. Wspomagają układ krążenia i działają przeciwzapalnie. Do nich należy gorczyca, szpinak i botwina.

3. Warzywa kapustne

Kapusta jest często określana jako król warzyw. Wszystkie kapusty mają podobne wartości odżywcze. Wszystkie są pełne błonnika, co jest dobre dla naszego trawienia i pomagają “karmić” nasze bakterie żyjące w jelitach. Są znane jako te, które działają przeciwnowotworowo, gdyż zawierają więcej właściwości przeciwnowotworowych niż inne warzywa. Zwiększają  bowiem mechanizmy obronne w organizmie i pomaga w detoksykacji substancji chemicznych i hormonów. Kapusty są także bogate w witaminy C, witaminy B6, biotynę, potas i kwasu foliowego.

4. Dzikie zielone liście

Często można znaleźć “chwasty” w ogródku – lub uprawiane i sprzedawane na targu – które są bardzo zdrowe. Często cała roślina może być używana – kwiaty, liście i korzenie – ale zawsze należy upewnić się, co to jest za roślina i czy nadaje się do jedzenia. Najbardziej powszechne jest dzikie ziele mniszka lekarskiego oraz portulaka.

5. Zioła

Zioła są zazwyczaj również liściaste i zielony, więc z pewnością mogą tworzyć osobną grupę. Zioła to rośliny aromatyczne i od dawna stosowane jako wspomagacze trawienia (pomagają w procesie trawienia i łagodzą dolegliwości pokarmowe). Dodawanie świeżych lub suszonych ziół do posiłków to najszybszy, najprostszy i najzdrowszy sposób na zwiększenie smaku oraz różnorodności składników odżywczych. Możesz śmiało ich używać zamiast soli, cukru i innych mało zdrowych dodatków.

źródło i foto: www.mindbodygreen.com

 

Ocen: 0
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany