Współczesna nauka udowodniła, że nasi przodkowie mieli rację. Zielone liście to wielka skarbnica składników odżywczych.
Są one bogate w witaminy A i C, beta-karoten, kwas foliowy, wapń oraz chlorofil. Zielone liście można podzielić na kilka grup:
1. Sałaty
Sałatki są przede wszystkim pełne wody i mają bardzo mało kalorii, dlatego są wykorzystywane do różnego rodzaju odchudzających diet.
2. Ciemne, zielonych liściastych
Ciemne, zielone warzywa są prawdziwymi mocarzami świata roślin, bogate w minerały, takie jak wapń, żelazo i magnez. Są też pełne przeciwutleniaczy, które pomagają komórką walczyć z toksynami. Wspomagają układ krążenia i działają przeciwzapalnie. Do nich należy gorczyca, szpinak i botwina.
3. Warzywa kapustne
Kapusta jest często określana jako król warzyw. Wszystkie kapusty mają podobne wartości odżywcze. Wszystkie są pełne błonnika, co jest dobre dla naszego trawienia i pomagają “karmić” nasze bakterie żyjące w jelitach. Są znane jako te, które działają przeciwnowotworowo, gdyż zawierają więcej właściwości przeciwnowotworowych niż inne warzywa. Zwiększają bowiem mechanizmy obronne w organizmie i pomaga w detoksykacji substancji chemicznych i hormonów. Kapusty są także bogate w witaminy C, witaminy B6, biotynę, potas i kwasu foliowego.
4. Dzikie zielone liście
Często można znaleźć “chwasty” w ogródku – lub uprawiane i sprzedawane na targu – które są bardzo zdrowe. Często cała roślina może być używana – kwiaty, liście i korzenie – ale zawsze należy upewnić się, co to jest za roślina i czy nadaje się do jedzenia. Najbardziej powszechne jest dzikie ziele mniszka lekarskiego oraz portulaka.
5. Zioła
Zioła są zazwyczaj również liściaste i zielony, więc z pewnością mogą tworzyć osobną grupę. Zioła to rośliny aromatyczne i od dawna stosowane jako wspomagacze trawienia (pomagają w procesie trawienia i łagodzą dolegliwości pokarmowe). Dodawanie świeżych lub suszonych ziół do posiłków to najszybszy, najprostszy i najzdrowszy sposób na zwiększenie smaku oraz różnorodności składników odżywczych. Możesz śmiało ich używać zamiast soli, cukru i innych mało zdrowych dodatków.
źródło i foto: www.mindbodygreen.com