Wege-anemicy? – niekoniecznie

zdrowe odżywianie

Ze względów ideologicznych, ekologicznych, zdrowotnych – powodów, dla których coraz chętniej przechodzimy na dietę wegetariańską jest wiele.

Taka decyzja rodzi z pewnością pytania o ewentualne ryzyko związane ze zmianą sposobu odżywiania. Czy są czynniki, dla których powinniśmy z niej zrezygnować? Niekoniecznie – odpowiednia dieta, rozsądek i wiedza pozwolą nam zostać wegetarianami bez żadnych konsekwencji.

Wegetariańskie pułapki?
Istnieje obiegowa opinia, że zmiana diety i rezygnacja z produktów pochodzenia zwierzęcego, może wiązać się z anemią. Niedokrwistość to  spowodowana niedoborem żelaza, kwasu foliowego, witaminy B12, B6 czy miedzi, zbyt mała ilość hemoglobiny (czyli białka znajdującego się w krwinkach czerwonych (erytrocytach), lub zbyt mała ilość krwinek czerwonych – wyjaśnia dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska z Poradni Dietetycznej 4LINE. W przypadku, gdy nie dostarczymy odpowiedniej ilości składników swojemu organizmowi, mogą wystąpić objawy anemii, miedzy innymi senność, osłabienie lub zła kondycja włosów i paznokci. Czy rzeczywiście każdy wegetarianin skazany jest na takie dolegliwości? Niekoniecznie.

Poszukujemy żelaza w produktach
Stosując dietę wegetariańską i rezygnując z mięsa, znacznie ograniczamy dostarczanie do naszego organizmu żelaza. Czy są zatem inne produkty, w których znajdziemy tę ważną dla zdrowia substancję? Osoby na diecie wegetariańskiej odnajdą je przede wszystkim w roślinach strączkowych i produktach zbożowych, takich jak kasza jaglana, płatki owsiane, kasza gryczana, warzywach – między innymi szpinaku, burakach, owocach czy pestkach dyni. Żelazo zawarte w tych produktach jest żelazem niehemowym, czyli takim, które wykazuje mniejszą przyswajalność niż żelazo hemowe pochodzące z mięsa – wyjaśnia dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska. Aby żelazo było lepiej przyswajalne, warto łączyć produkty bogate w ten pierwiastek z tymi zawierającymi witaminę C. Kaszę gryczaną łączmy z warzywami, sałatkę z papryki z ogórkami i fasolą czy tortille pełnoziarnistą z fasolą i warzywami. Możemy również stosować produkty, które w sposób naturalny łączą w sobie żelazo i witaminę C, na przykład szpinak czy brokuły. Aby poprawić wchłanianie żelaza, zaleca się także stosowanie technik takich jak kiełkowanie zbóż, namaczanie strączków, unikanie mocnej herbaty, kawy czy czekolady będących źródłem fitynianów  utrudniających przyswajanie jonów żelaza – podpowiada  dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska.

 

Często jednak brakuje nam czasu na przygotowanie posiłków, które nie tylko będą smaczne, ale dostarczą naszemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Dlatego warto poszukać rozwiązań, które pozwolą nam zjeść coś zdrowego i smacznego. Produkty z serii Dania Babci Zosi idealnie wkomponują się w dietę każdego wegetarianina. Będą nie tylko łatwym i szybkim do przygotowania posiłkiem, ale przede wszystkim dostarczą do naszego organizmu niezbędne substancje, między innymi żelazo. Kasza gryczana z warzywami to idealna propozycja na drugie danie, natomiast ryż ze szpinakiem z dodatkiem jajka stworzy pełnowartościowy posiłek. Z kolei barszcz ukraiński z dodatkiem soczewicy w postaci chłodnika, będzie dobrym rozwiązaniem na upalne dni.

Szukamy cynku
Cynk to kolejna substancja, ważna dla organizmu, którą wegetarianie muszą odnaleźć w produktach pochodzenia niezwierzęcego. Cynk znajduje się przede wszystkim w produktach zbożowych, serach, orzechach, pestkach dyni czy drożdżach. Także w przypadku biodostępności cynku pewną przeszkodę stanowi kwas fitynowy, dlatego zaleca się namaczanie, kiełkowanie oraz ograniczenie substancji utrudniających wchłanianie cynku tj. herbaty, kawy, kakao – informuje dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska.

Niezbędna witamina B12
Źródłem witaminy B12 są przede wszystkim produkty pochodzenia zwierzęcego. Jej ilość w naszym organizmie nie musi być duża, natomiast osoby na diecie bezmięsnej mogą nie dostarczyć organizmowi wystarczającej jej ilości, co może spowodować problemy z koncentracją, osłabienie, utratę smaku lub biegunkę. Ponieważ diety wegetariańskie obfitują w kwas foliowy, który może maskować niedobory B12, aby sprawdzić czy nie jesteśmy narażeni na niedobór B12, warto oznaczyć w surowicy homocysteinę, kwas metylomalonowy, holotranskobalaminę II – radzi dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska.

Produkty w diecie  wegetariańskiej  bogate w analogi witaminy B12 to przede wszystkim glony oraz fermentowane produkty sojowe miedzy innymi miso, tempeh, kapusta kiszona czy kiełki. A co z dziećmi, w jaki sposób u nich zadbać o prawidłową ilość tej witaminy? U dzieci będących na diecie wegetariańskie niezbędna jest suplementacja witaminy B12, dawka jaka powinna być podawana w ciągu doby to 25-50 mcg – informuje dietetyk Agnieszka Ślusarska-Staniszewska z Poradni Dietetycznej 4LINE.

Źródło: SYS

Ocen: 0
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany