Uwaga na mięczaka!

mięczaki u dzieci

Drobne zmiany wypełnione żółtą masą w środku to mięczaki, często bywają mylone z potówkami czy brodawkami. Najczęściej nie są groźne. Jednak łatwo się rozsiewają i mogą powodować poważniejsze infekcje. Zobacz, jak się ich pozbyć.

Mięczak zakaźny to wirusowa choroba skóry, która dotyka zwykle dzieci do 5 r.ż. Poxviridae – wirus mięczaka należy do grupy wirusów, które wywołują ospę. Łatwo się rozprzestrzenia, szczególnie gdy układ odpornościowy malucha jest osłabiony. To jedna z chorób zakaźnych często przynoszona ze żłobka czy przedszkola. Czasami rozwija się u osób dorosłych – zakażeniu sprzyja np. atopowe zapalenie skóry czy basen. Rozmiękczona, czyli o osłabionej barierze ochronnej skóra jest bardziej narażona na atak wirusów. To również choroba przenoszona drogą płciową – wówczas zmiany pojawiają się w okolicach intymnych.

Przyczyny szpecących grudek
Do zakażenia dochodzi  przez kontakt z zainfekowaną skórą lub przedmiotami codziennego użytku: ręcznikami, ubraniami, zabawkami. Zmiany pojawiają się zazwyczaj na twarzy, kończynach i w okolicach tułowia. Czas wylęgania się wirusa wynosi średnio 2-3 miesiące.

Przede wszystkim nie rozdrapać
Nieleczone wykwity powiększają się do kilkumilimetrowych guzków, rozsiewają na całą okolicę i utrzymują 2-4 miesiące. Czasem skóra maluchów swędzi i piecze. Dlatego chory może rozdrapywać guzki,  a to prowadzi do przenoszenia wirusów, nadważeń bakteryjnych  i tworzenia się nadżerek. Bywa, że zmiany ustępują same. Ale może to potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Pamiętajmy, że nieestetycznych grudek nie wolno wyciskać, bo uszkodzony naskórek może długo się goić, a w miejscu guzka zostaje szpecąca blizna.
Bezbolesna eliminacja

WIĘCEJ: 5 RZECZY, KTÓRE KAŻDY RODZIC POWINIEN WIEDZIEĆ O ROTAWIRUSACH

W gabinecie lekarskim wykonuje się łyżeczkowanie zmian, krioterapię albo elektrokoagulację,  w aptekach można też kupić SolphaDermol. To bezbolesna alternatywa dla tych metod. SolphaDermol wskazany do usuwania guzków mięczaka zakaźnego u dzieci, dorosłych, a nawet u kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Można go stosować również na zmiany zlokalizowane na twarzy, jest bezpieczny również dla osób z atopowym zapaleniem skóry. Jego skuteczność potwierdzono w badaniach klinicznych. Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do łyżeczkowania nie następuje natychmiastowe usunięcie zmiany, ale jej spłaszczenie, obumarcie, a następnie utworzenie się strupa, który odpada.

Ważna profilaktyka
Zwróć uwagę na to, czy dziecko zachowuje prawidłowe zasady higieny. Aby się nie zarazić wirusem maluch powinien często myć ręce. Nie trzyj skóry dziecka gąbką, ani ręcznikiem, a jedynie delikatnie osuszaj. Maluch powinien używać wyłącznie własnych ręczników, odzieży i przyborów toaletowych.

Ocen: 0
1 komentarz
  1. Polecam SolphaDermol, bo u nas też się sprawdził. Płyn wysusza krostki, które w końcu odpadają, smarowaliśmy aż zrobił się stan zapalny, niezbyt duży po czym krostki zaczęły wysychać i zrobiły się strupki, które odpadły. Najważniejsze, że nie ma śladów bo o to się najbardziej obawiałam.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany