Upał – jak go przetrwać

upałUpał jest trudny do przetrwania bez względu na to, gdzie jesteśmy. Przegrzanie organizmu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam poradzić sobie z wysoką temperaturą.

Przegrzanie organizmu, czyli hipertermia może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru cieplnego. W sytuacji, w której nasze ciało nie nadąża z obniżaniem temperatury ciała, dochodzi do zaburzenia termoregulacji i kumulacji ciepła.

Na przegrzanie organizmu najbardziej narażone są osoby starsze oraz dzieci i niemowlęta – informuje dr Anna Krukowska, internista z Centrum Medycznego Falck w Warszawie. – Proces regulacji temperatury w ich organizmach przebiega wolniej niż przeciętnie, dlatego należy ich szczególnie chronić przed przegrzaniem.

Oto na co trzeba zwrócić szczególną uwagę:

Regularnie nawadniaj organizm w upał

Bez względu na zalecane ilości spożywania wody, należy przez cały dzień uzupełniać płyny. Każde uczucie pragnienia jest oznaką minimalnego odwodnienia, a w trakcie upałów tracimy dużą ilość wody poprzez pocenie się.

Unikaj długiego przebywania na słońcu

Ekspozycja ciała na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, zwłaszcza w trakcie upałów, może w łatwy sposób doprowadzić do udaru słonecznego. Najlepiej spędzać czas w cieniu, okrywać ciało przewiewnymi ubraniami, korzystać z nakrycia głowy, a jeżeli jest taka potrzeba to nawet parasola.

INNE: Te części ciała też potrzebują ochrony przed słońcem. Zaskakujące!

Unikaj wysiłku fizycznego

Lepiej zrezygnować z intensywnych treningów, biegów i spacerów w pełnym słońcu, a w przypadku osób z problemami z krążeniem i osób starszych – nawet chodzenia po schodach.

W upał chroń pomieszczenia przed nagrzewaniem

Należy w tym celu zasłonić okna, ponieważ wychłodzenie mieszkania w ciągu dnia będzie niemożliwe, ze względu na słońce i wysoką temperaturę. To samo dotyczy miejsca pracy.

Schładzaj ciało

Warto stosować wentylatory, których powiew może ułatwić chłodzenie organizmu. W uzasadnionych przypadkach można rozważyć zimny prysznic, ale temperaturę wody należy zmniejszać stopniowo, aby nie wywołać szoku termicznego.

Nie używaj niektórych leków w upał

Środki moczopędne i odwadniające należy stosować po konsultacji z lekarzem, w upalne dni dużo łatwiej doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany