Tym pokonasz suchość w ustach

suchość w ustachSuchość w ustach powoduje nie tylko chrypkę czy drapanie w gardle, ale również brak odpowiedniej ochrony przed bakteriami i wirusami. To może skończyć się stanem zapalnym. Aby nawilżać jamę ustną należy nawadniać cały organizm, stosować zioła, miód, inhalacje z olejków, spraye do gardła, jak i unikać używek.

Na suchość w ustach – nawodnienie organizmu

Walkę z suchością jamy ustnej, zacząć powinniśmy od nawodnienia całego organizmu. Należy przy tym uwzględnić fakt, iż wzrost aktywności ruchowej, jak i temperatury otoczenia, pociąga za sobą wyższe zapotrzebowanie na wodę. Standardowo dostarczać powinniśmy 1 litr na 30 kg masy ciała, czyli, aby obliczyć dzienne zapotrzebowanie, należy podzielić swoją wagę przez 30. Np. osoba, która waży 60 kg, powinna wypijać 2 litry wody dziennie.

Na suchość w ustach – zioła

Imbir, mięta pieprzowa, aloes, tymianek czy prawoślaz pobudzają wydzielanie śliny, a tym samym wspomagają nawilżanie gardła. Poza tym zapobiegają namnażaniu się wirusów i bakterii, a co za tym idzie, rozwojowi infekcji. Miętę pieprzową czy imbir, można włączyć do diety. Z innych ziół przygotowywać można napary do płukania gardła, jak i balsamy do nacierań szyi.

Na suchość w ustach – miód

Ulgę przyniesie stosowanie miodu, najlepiej lipowego lub spadziowego z drzew iglastych. Wystarczy, w szklance ciepłej wody, rozpuścić łyżkę miodu, a następnie kilka razy dziennie, płukać gardło. Innym sposobem jest picie herbaty czy mleka, z jego dodatkiem.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Ból gardła – są na to domowe sposoby

Gorzki smak w ustach. Czy to się leczy?

Pleśniawki w jamie ustnej – czym są? Jak sobie z nimi radzić?

Na suchość w ustach – inhalacje z olejków eterycznych

Inhalacja to nic innego jak wdychanie pary wodnej, a ciepło powoduje lepsze ukrwienie błony śluzowej dróg oddechowych. Zawarte w parze wodnej, ziołowe drobinki, łatwiej wnikają w śluzówkę, a następnie przedostają się do krwiobiegu. Z tego powodu inhalacje działają nie tylko miejscowo (np. na samo gardło czy nos), ale też na komórki całego organizmu. W celu nawilżenia jamy ustnej stosować można olejek eukaliptusowy, tymiankowy, kamforowy czy sosnowy.

Na suchość w ustach – unikaj kawy i słodkich napojów

Alkaloidy purynowe, jak kofeina (teina), które zawarte są w kawie czy czarnej herbacie, zwiększają przepływ krwi przez nerki i przez to działają moczopędnie. Aby mogły być usunięte z organizmu, muszą być rozcieńczone w dużej ilości wody. Należy jednak zaznaczyć, iż ryzyko odwodnienia organizmu, może wystąpić jedynie przy piciu naprawdę dużych ilości kawy. Z kolei napoje słodkie, które paradoksalnie zamiast nawodnić, dodatkowo wysuszają błony śluzowe.

Na suchość w ustach – unikaj papierosów i alkoholu

Chrypka, a także uczucie suchości i drapania w gardle, mogą być spowodowane podrażnieniem dróg oddechowych przez dym papierosowy. Istotny jest fakt, iż mogą być one skutkiem palenia zarówno czynnego, jak i biernego. Z kolei podczas picia alkoholu, organizm odwadnia się. Nerki zaczynają wówczas neutralizację tej „toksyny”, do czego potrzebują dużej ilości wody.

Na suchość w ustach – spray do gardła

Zastosuj spray który zawiera olejek z drzewa herbacianego. Działa on przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo, a dodatkowo niszczy bakterie, które odpowiadają za choroby dróg oddechowych. Spray łagodzi podrażnienia w gardle, które powstały z powodu zbyt suchego powietrza. Poza tym oczyszcza śluzówkę, dzięki czemu ułatwia higienę jamy ustnej.

Ocen: 5
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany