Trądzik różowaty – jak odpowiednio zadbać o skórę?

tradzik rozowatyTrądzik różowaty – przewlekła i zapalna choroba skóry twarzy. Uprzykrza życie i odbiera pewność siebie. Zaczerwienione policzki, pieczenie skóry oraz krostki są przyczyną dyskomfortu, który poważnie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Ekspert, Olga Kamińska, kosmetolog i Training Manager Biologique Recherche podpowiada jak sobie z nią radzić.

Trądzik różowaty – czym jest?

Olga Kamińska: Trądzik różowaty to schorzenie o podłożu naczyniowym. Jego głównym objawem jest występowanie zaczerwienienia pod wpływem działania różnych czynników, takich jak: zmiana temperatury czy emocje. Występuje na skórze twarzy, najczęściej w jej centralnej części (policzki, nos, broda). W przebiegu choroby pojawiają się również rozszerzone naczynka oraz grudki i krostki z towarzyszącym łojotokiem. Problem częściej dotyka kobiet, ale w przypadku mężczyzn przebieg jest znacznie cięższy.

Trądzik różowaty – jakie są przyczyny powstawania?

Olga Kamińska: Na wystąpienie trądziku różowatego mają wpływ predyspozycje genetyczne, ale również zaburzenia ze strony układu hormonalnego. Jednoznaczna przyczyna choroby jest ciężka do ustalenia. Niemniej bardzo istotne jest zachowanie odpowiedniej profilaktyki, która będzie zapobiegała jego rozwojowi.

Trądzik różowaty – jak możemy z nim walczyć?

Olga Kamińska: W przypadku wystąpienia pierwszych symptomów trądziku różowatego należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację mająca na celu łagodzenie podrażnień, redukcję rumienia i zapobieganie powstawaniu nowych zmian naczyniowych. Bardzo częstym błędem popełnianym przez osoby cierpiące na tę dolegliwość jest stosowanie preparatów mocno wysuszających skórę – należy ich unikać i skupić się na właściwym nawilżeniu bez obciążania naszej cery.

Warto również zmienić pewne nawyki w codziennym funkcjonowaniu, unikać przegrzewania skóry, sauny, ciepłych kąpieli, alkoholu, ostrych przypraw, oraz stresu. Równie ważne jest stosowanie kremów o intensywnym działaniu nawilżającym i łagodzącym oraz ochrona skóry przed promieniowaniem UV.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Trądzik u osób dorosłych – jak z nim walczyć?

Masz trądzik? Na te naturalne składniki uważaj!

Trądzik różowaty – o czym pamiętać przy pielęgnacji cery?

Olga Kamińska: W pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym należy przede wszystkim postawić na systematyczność i uzbroić się w cierpliwość. Jest to schorzenie, które wymaga długotrwałej kuracji w celu poprawy jego stanu. Uzyskanie zadowalających efektów może wspomóc włączenie profesjonalnych zabiegów kosmetycznych o działaniu łagodzącym i wzmacniającym naczynia.

Trądzik różowaty – jakie składniki powinny zawierać kosmetyki?

Olga Kamińska: Wśród składników aktywnych polecanych przy walce z trądzikiem znajduje się m.in. sok z bażyny czarnej – rośliny występującej na torfowiskach. Sok pozyskiwany z tej rośliny ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwrodnikowe. Pomocny może być także ekstrakt z arniki o działaniu przeciwbakteryjnym – szczególnie polecany do pielęgnacji cery naczyniowej, a także  kosmetyki, które w swoim składzie zawierają: witaminę PP, ekstrakt z czerwonych alg, wyciągi  z: rozmarynu, korzenia kudzu.

Trądzik różowaty – czy można go skutecznie wyleczyć?

Olga Kamińska: W walce z tą chorobą bardzo istotne jest wielokierunkowe działanie. Odpowiednio dobraną pielęgnacją możemy złagodzić jej objawy, poprawić stan skóry oraz spowolnić proces rozwoju, jednakże nie możemy wyleczyć trądziku różowatego. W niektórych przypadkach konieczne jest włączenie leczenia dermatologicznego.

Ocen: 6
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany