Test na ojcostwo – jak i gdzie go zrobić?

test na ojcostwoBadanie pokrewieństwa dotyczy między innymi potwierdzenia lub zaprzeczenia ojcostwa domniemanego ojca. Test DNA przeprowadzony przez laboratorium badawcze akredytowane pozwala porównać profil genetyczny dwóch osób (dziecka i potencjalnego ojca biologicznego). Dziś ustalenie, kto jest biologicznym ojcem dziecka, to procedura dostępna dla każdego. Taki test DNA (wynik testu DNA) może być wykorzystany do celów prywatnych albo w zakresie ustalania ojcostwa w postępowaniu sądowym.

Ustalenie ojcostwa – kiedy warto wykonać badanie

Ustalenia (poparte badaniami), kto jest biologicznym ojcem dziecka, można wykonać zawsze wtedy, gdy występują w kwestii ojcostwa pewne niejasności. Badania ojcostwa są przeprowadzane, kiedy kobieta jest jeszcze w ciąży (taki test można wykonać od 8. tyg. ciąży – DNA dziecka w takim badaniu zostaje wyodrębnione z krwi kobiety ciężarnej). Test DNA w celu badania ojcostwa można także wykonać w każdym momencie już po narodzinach dziecka. Należy również wspomnieć o tym, że badania na pokrewieństwo nie muszą dotyczyć tylko ustalenia ojcostwa, ale mogą być wykonywane między różnymi członkami rodziny. Badanie DNA to po prostu niezawodny sposób na ustalenie pokrewieństwa.

W związku z tym możemy je zrobić nie tylko wtedy, gdy interesuje nas zaprzeczenie czy potwierdzenie ojcostwa, ale także po to by rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące pokrewieństwa genetycznego.

Test na ojcostwo – czym jest

Test na ojcostwo to – jak już wcześniej wspomniano – test DNA. Na czym więc polega zrobienie takiego testu? Jest to pobranie próbek materiału genetycznego. W zależności od tego, jaki test został wybrany, taki materiał może być pobrany z wewnętrznej strony policzka (pobranie wymazu w ten sposób jest nieinwazyjne, więc często stosuje się tę metodę u noworodków), krwi czy też mikrośladów. W przypadku próbek DNA od ojca mogą to być na przykład zużyte chusteczki czy też włosy z cebulkami. Ważne jest jednak – by badanie było wiarygodne – aby podczas badania ustalania ojcostwa użyte do tego markery DNA były w odpowiedniej liczbie i miały określoną jakość (marker DNA to konkretny odcinek DNA – z takich markerów DNA składa się profil genetyczny danego człowieka).

Wynik na dużej liczbie markerów jest pewny, a wiec trudny do podważenia. Laboratoria stosują od 24 do 32 markerów DNA. Istotne jest również to, że ani choroba, ani zażywane leki nie mają wpływ na wynik testów DNA. Kod genetyczny jest nam dany na całe życie i nic nie jest w stanie go zmienić. Wynik badania ojcostwa na podstawie próbek DNA sięga 99 procent pewności. Istotne jest także to, że nie czeka się długo na rezultat badań – to jedynie 48 godzin od momentu dotarcia próbek do laboratorium (choć standardowo w certyfikowanym laboratorium analiza trwa od 5 do 10 dni).

Badania ojcostwa – jak wyglądają

Skoro już wiemy, na czym polega test identyfikacji genetycznej, czas na dalsze informacje. Ustalenie ojcostwa i pobranie próbek różnią się od siebie, gdy robimy to dla celów prywatnych i gdy biologiczne ojcostwo jest ustalane z nakazu sądu. W tym drugim przypadku (sądowe ustalanie ojcostwa) obowiązują pewne procedury. I tak na przykład sprawdzana jest tożsamość osób, które poddają się testom, zostaje sporządzony specjalny protokół, a podczas wykonania testu muszą być obecni świadkowie. Wynik, który jest wykorzystywany w sprawie o ustalenie lub zaprzeczenie ojcostwa, musi być też poparty ekspertyzą.

Wyniki testu dna na ojcostwo są uznawane za najpewniejszy dowód.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Test na ojcostwo to koszty od 600 do 1500 złotych – w zależności od rodzaju testu. Jak więc widać, pobranie materiału genetycznego i zbadanie go nie jest sprawą skomplikowaną. Najlepiej zrobić to w sprawdzonych laboratoriach https://diag.pl/sklep/kategoria/badania-ojcostwa-i-pokrewienstwa/, w których test wykonywany jest w najwyższych standardach i nie pozostawia wątpliwości, co do tego, kim jest biologiczny ojciec dziecka.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany