Te zachcianki świadczą że masz kłopoty ze zdrowiem

kłopoty ze zdrowiemOkazuje się, że nie musi cie nic boleć aby mieć kłopoty ze zdrowiem. Masz taki moment, kiedy po prostu musisz zjeść lody, albo się napić i jeśli tego nie zrobisz, to oszalejesz. Ale dlaczego właściwie to coś nas dopada? I co to właściwie oznacza? Czy ma związek ze zdrowiem?

Zazwyczaj ludzie mają chęć na pokarmy bogate w tłuszcze, węglowodany i cukier. Nawet popularna teoria, że jak nie mamy magnezu to mamy chęć na czekoladę wypada blado, gdy okazuje się, że 28 gram suszonych nasion dyni ma dwa razy więcej magnezu niż 28 gram czekolady. Ale jakoś trudno znaleźć tych, którzy mają chęć i to natychmiast na pestki dyni.

To nie znaczy, że pragnienie czegoś nie jest prawdziwe. Tęsknota do zjedzenia pizzy jest prawdopodobnie związana z potrzebą poszukiwania czegoś takiego co uwolni w mózgu endorfiny np. po stresie. Inne badania pokazują, że apetyt może pojawić się tylko dlatego, że jesteś na diecie restrykcyjnej lub monotonnej i chcesz tego, czego nie możesz mieć.

Są jednak pewne pragnienia, które są sygnałem świadczącym, że z naszym zdrowiem jest coś nie tak.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Zaskakujące objawy cukrzycy

Hemochromatoza: Nadmiar żelaza we krwi może być groźny

Kłopoty ze zdrowiem – na co trzeba zwrócić uwagę

Jeśli masz chęć na: wodę

Może to być: cukrzyca
Nadmierne pragnienie jest wczesnym objawem cukrzycy, ale nie jest to tylko potrzeba picia wody. Jest ono zazwyczaj połączone z nadmiernym oddawaniem moczu. Jeśli masz cukrzycę, zbyt dużo cukru gromadzi się we krwi, a nerki muszą pracować szybciej by to odfiltrować. Ale czasem nie mogą nadążyć, więc dodatkowy cukier kierowany jest do moczu.

Jeśli masz chęć na: sól

Może to być: choroba Addisona
Zdrowi ludzie nie pragną soli, bo mają jej nadmiar w diecie. Intensywne łaknienie soli może wskazywać na chorobę Addisona, w której nadnercza (te, które siedzą na szczycie nerek) nie produkują wystarczającej ilości hormonów. A hormony te są ważne: to kortyzol, który pomaga organizmowi reagować na stres i aldosteron, który utrzymuje ciśnienie krwi w równowadze. Nieleczona choroba Addisona może spowodować spadek ciśnienia krwi niebezpiecznie nisko.

Jeśli masz chęć na: lody

Może to być: niedobór żelaza
Pragnienie rzeczy bez wartości odżywczych takich jak: lód, papier, glina, brud może być związane z niewystarczającą podażą żelaza. Z jednej z ostatnich hipotez medycznych wynika, że kompulsywne jedzenie lodu zwiększa przepływ krwi do mózgu i zwalczania spowolnienie spowodowane niedoborem żelaza.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany