Te części ciała też potrzebują ochrony przed słońcem. Zaskakujące!

ochrona przed słońcem

Wszyscy to słyszeliśmy: stosować krem do opalania obficie przed ekspozycją na słońcu i często ponownie smarowac się w trakcie opalania.

To jest sprawdzone i prawdziwe, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia raka skóry, w szczególności najbardziej zabójczej formy, czerniaka. Ale nawet stosując wszystkie filtry przeciwsłoneczne na świecie, nie będzie 100% pewności ochrony przed czerniakiem.

Istnieją pewne miejsca na ciele, o których nigdy nie myślimy, aby chronić je przed uszkodzeniem słonecznym, a są bardzo ważne.

Oto sześć często pomijanych części ciała, jeśli chodzi o opalanie:

1. Oczy
Po skórze, oczy są następnym miejscem, w którym najczęściej występuje czerniak. A ponieważ większość czerniaków oka tworzą się w tej części którą nie widać w lustrze, ważne jest, aby chronić oczy. Czynniki ryzyka czerniaka oka są mniej wyraźne niż w przypadku czerniaka skóry, ale eksperci są zgodni, że okulary z promieniowaniem UVA i UVB są bardzo ważne.

2. Dziąsła
Czerniak w buzi to prawie 2% wszystkich nowotworów w obrębie głowy i szyi w USA, a ponieważ zazwyczaj powstają po cichu bez objawów, to jest niezwykle ważne, aby zbadać, czy coś w ustach się nie dziej. Zdrowe dziąsła są różowe, więc jeśli zauważysz czarną plamę (jak po atramencie) na dziąsłach, podniebieniu miękkim lub na wewnętrznych policzkach skonsultuj się natychmiast z dentystą.

3. Pochwa
Szanse na to, że pochwa będzie poddana ekspozycji na słońce, są niewielkie, chyba że lubić opalać się w zaciszu domowego ogrodu i lubisz plaże toples. Skóra jest tutaj bardzo wrażliwa i dobrze, gdyby ginekolog obejrzał ją po kąpielach słonecznych. Powie, czy są podejrzane obszary. Czarne guzki, nieprawidłowe krwawienia lub ciemne plamy, które trzeba dokładniej zdiagnozować.

4. Macierz paznokcia
Tak jak można mieć czerniaka na skórze, może on rozwijać się pod spodem paznokcia. Często te ciemne smugi lub plamy są mylone z siniakami lub krwistymi podbiegnięciami. Różnica polega na tym, że łagodne uszkodzenie rośnie do przodu, pozostawiając za nim zdrowy paznokieća u podstawy, a melanoma paznokcia zostaje w podstawie.

Niektóre inne znaki ostrzegawcze: smugi/plamy bardzo ciemne, niewyraźne granice,  zmieniający się kształt. Jeśli zauważysz to w swoich paznokci, idź do dermatologa.

5. Jama nosowa
Kolejna część ciała, która co prawda nie widzi słońca, ale nadal jest częścią twojej skóry. Niespodziewane krwawienie z nosa może być wynikiem urazu lub suchego powietrza. Nawracające krwawienia z nosa, ale też zmiany wewnątrz nosa, powinny być ocenione przez laryngologa.

6. Dłonie od strony wewnętrznej i podeszwy stóp
Gładka skóra, bezwłosowa pokrywa dłonie i podeszwy. Jeśli jest inna, idź do lekarza.

źródło: www.mindbodygreen.com

Ocen: 3
2 komentarze
  1. W głowę zachodzę, co wg autora artykułu ma wspólnego pochwa z plażą toples O_O .

    Czy w świadomości osoby decydującej o opublikowaniu tłumaczenia artykułu w polskim serwisie www pojawiła się refleksja, że coś takiego jak “plaża toples”, tak samo w Polsce jak i w całej Europie nie funkcjonuje?

    Czy autor artykułu w ogóle wie co to jest pochwa?

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany