Jak szczepienie ratuje życie

szczepienieSzczepienie – ile ostatnio jest rozmów na ten temat. A przecież dzięki nim nie mamy już ospy wietrznej, a polio zostało niemal wykorzenione. Nic dziwnego, że szczepienie uważa się za współczesny cud. Szczepienie jest jednym z największych przełomów we współczesnej medycynie. Żadna inna interwencja medyczna nie uczyniła więcej dla ratowania życia i poprawy jakości życia.

Szczepienie – likwidacja ospy

Ospa spustoszyła i zabiła tysiące ludzi w Europie w XVIII wieku. Gdy jedna osoba ją złapie, choroba zabije około jednej trzeciej ofiar i pozostawi ocalałych z bliznami lub oślepionych.

Na szczęście, ospa została oficjalnie zniszczona w 1980 roku. Gdyby była nadal powszechna, spowodowałaby około 2 milionów zgonów rocznie na całym świecie.

Szczepienie – eliminacja polio

Nieuleczalna i śmiertelna choroba Heinego-Medina została wykorzeniona z wielu części świata, w tym Wielkiej Brytanii, reszty Europy, zachodniego Pacyfiku i obu Ameryk.

Polio, które jest spowodowane przez wirus, który niszczy komórki nerwowe, zagrażało milionom ludzi na całym świecie.

W szczytowym momencie ponad 1000 dzieci dziennie zostało sparaliżowanych przez polio na całym świecie

Do 1 na 1 000 dzieci i 1 na 75 dorosłych, którzy złapali infekcję, zostali sparaliżowani – nie tylko w ręce lub nogi, ale także w mięśnie oddechowe, co naraża ich na uduszenie.

Jedynym sposobem, aby utrzymać dzieci z wywołanymi polio problemami oddechowymi, było umieszczenie ich w gigantycznej metalowej maszynie, zwanej “żelaznym płucem”, aby pomóc im oddychać. Oddziały szpitalne z dziećmi w żelaznych płucach były powszechne zaledwie 50 lat temu.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Szczepienia na grypę – czy zdecydować się na nie?

WZW B – szczepienia nie tylko obowiązek ale i konieczność

Szczepienie – krztusiec i błonica

Dzięki NHS i programowi szczepień z dzieciństwa dzieci w Wielkiej Brytanii są teraz chronione przed wieloma niebezpiecznymi chorobami. Podobnie jak polio, obejmuje to wiele innych potencjalnie śmiertelnych infekcji, takich jak błonica i krztusiec .

W 1940 r. W Wielkiej Brytanii odnotowano ponad 60 000 przypadków i 3,283 zgonów z powodu błonicy. Do 2002 r. szczepienia prawie ją wyeliminowały – w latach 1986-2002 doszło jedynie do 2 zgonów z powodu błonicy.

Przed latami pięćdziesiątymi Wielka Brytania miała średnio 120 000 przypadków kokluszu każdego roku. Po szczepieniu w latach 2000-2011 było mniej niż 1500 przypadków rocznie.

Szczepienie – zapalenie opon mózgowych C

Zapalenie opon mózgowych C zostało praktycznie wyeliminowane, odkąd szczepionka dla mężczyzn C została wprowadzona w Wielkiej Brytanii w 1999 roku. Wielka Brytania była pierwszym krajem na świecie, który zaoferował szczepionkę.

U osób w wieku poniżej 20 lat od rozpoczęcia szczepienia wystąpiło 99% zmniejszenie liczby przypadków zapalenia opon mózgowych typu C

W roku 1998, przed wprowadzeniem szczepionki, w Wielkiej Brytanii odnotowano 78 zgonów wśród osób poniżej 18 roku życia. Od połowy 2011 r. do połowy 2012 r. odnotowano zaledwie 2 ofiary śmiertelne.

Dlaczego wciąż potrzebujemy szczepionek

Wszystkie te choroby są obecnie tak rzadkie, że nie można lekceważyć znaczenia szczepionek dla dzieci.

Jednak koklusz i błonica nadal stanowią zagrożenie. Choroby te mogą być teraz rzadkie, ale jeśli dzieci nie zostaną zaszczepione, mogą powrócić z zemstą.

Po przestrachu o bezpieczeństwie szczepionki przeciw kokluszowi w latach 70. i 80. rodzice przestali szczepić swoje dzieci przeciwko tej chorobie. Doprowadziło to do 3 epidemii, a co najmniej 100 dzieci zmarło po złapaniu choroby.

Kiedy rosyjski program szczepień dziecięcych załamał się podczas rozpadu Związku Radzieckiego, wywołał masową epidemię błonicy

Przyszłość szczepień

W nadchodzących latach będzie wiele potencjalnie szczepionek ratujących życie. Badania rozwijają się, obecnie testuje się ponad 150 nowych szczepionek.

Wkrótce będziemy mieli ulepszoną szczepionkę przeciw pneumokokom, która zapewnia ochronę przed większą liczbą szczepów choroby i obiecujące prace nad długotrwałymi szczepionkami przeciwko grypie.

Ocen: 4
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany