Ciąża to okres bardzo ważny dla każdej kobiety. Nic więc dziwnego, że w tym czasie pojawia się wiele pytań. Tych o szczepienia też.
Spis treści
Zbliża się sezon zachorowań na grypę. Czy kobiety będące w ciąży lub planujące ciążę powinny zainteresować się szczepieniami przeciwko tej chorobie?
Oczywiście. Kobiety w ciąży znajdują się w grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia groźnych powikłań po tej chorobie. Nie ma przeciwskazań zabraniających szczepić się przeciw grypie w ciąży, przede wszystkim dlatego, że w Polsce dostępne są tylko szczepionki nie zawierające żywego, aktywnego wirusa. Oznacza to, że po szczepieniu nie można zachorować. Te kobiety, których ciąża przypadnie na okres zwiększonych zachorowań na grypę, czyli od października do marca, powinny rozważyć możliwość zaszczepienia się – mówi doktor nauk medycznych Marzeną Jurczak-Czaplicką, ginekologiem- położnikiem, starszym asystentem w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Czy takie szczepienie można wykonać niezależnie od trymestru ciąży?
W pierwszych tygodniach ciąży w ogóle dość ostrożnie podchodzimy do wielu leków, ale nie ma żadnych przesłanek medycznych sugerujących unikanie szczepienia przeciw grypie na wczesnym etapie ciąży. Innymi słowy, można szczepić się przeciwko tej chorobie przez cały okres ciąży.
INNE: Szczepienie? Dzieci tego potrzebują?
O jakich innych szczepieniach powinny pomyśleć kobiety planujące ciążę?
Przygotowując się do ciąży dobrze jest oznaczyć przeciwciała ospy wietrzej w klasie Igg, czyli sprawdzić, czy chorowaliśmy na tę chorobę lub byliśmy szczepieni. Jeśli będą one dodatnie, to oznacza, że jesteśmy odporni na zachorowanie. Ospa wietrzna w ciąży może być naprawdę groźną chorobą, jeśli więc nie mamy przeciwciał, powinnyśmy zaszczepić się co najmniej dwa miesiące przed planowaną ciążą. Podobnie w przypadku różyczki, również warto oznaczyć przeciwciała. Ponieważ różyczka jest w programie obowiązkowych szczepień ochronnych, to prawie wszyscy mamy odpowiednią ochronę przed zachorowaniem. Ale ujemy wynik badania na przeciwciała to sygnał, że powinnyśmy rozważyć zaszczepienie się przeciw różyczce co najmniej trzy miesiące przed planowaną ciążą. Szczepień przeciw różyczce i ospie wietrznej nie można wykonać w czasie ciąży, gdyż, w odróżnieniu od szczepionki przeciw grypie, w skład tych szczepionki wchodzą żywe wirusy.
Ostatnio pojawił się również problem szczepień ciężarnych przeciw krztuścowi
W Australii, USA, Kanadzie i niektórych rajach europejskich jest to szczepienie zalecane kobietom w trzecim trymestrze ciąży, gdyż dzięki temu noworodek w pierwszych tygodniach życia, ma odpowiednią ochronę. To inna sytuacja niż w przypadku wspomnianej już grypy, gdzie głównie ciężarna, z powodu inaczej ustawionej przepony, narażona jest na powikłania i właśnie z troski o jej zdrowie wynika zalecenie szczepienia. Krztusiec natomiast to bardzo poważne zagrożenie dla noworodka, a zaszczepiona mama tworzy tak zwaną ochronę kokonową i wytwarza przeciwciała, przez co zabezpiecza maleństwo przed zachorowaniem, zanim ono dostanie szczepionkę. Przeciwciała matki w tej sytuacji dziecko otrzymuje przez łożysko lub w czasie laktacji.
Jak oceniłaby Pani stosunek kobiet do szczepień w czasie ciąży?
Z mojego doświadczenia wynika, że jest on raczej pozytywny. Kobiety ciężarne z reguły dbają o siebie, zdrowie swoje i dziecka, więc szukają informacji również na temat szczepień. Propozycja zaszczepienia powinna jednak wychodzić od lekarza, gdyż to on najdokładniej potrafi wyjaśnić, dlaczego warto się zaszczepić. Pacjentki czasem boją się powikłań, ale zapewniamy je, że dzięki szczepieniom mogą uniknąć znacznie poważniejszych konsekwencji zdrowotnych.