Sterydy donosowe bez recepty dostępne w aptekach!

sterydy donosoweNasometin Control i Momester Nasal – sterydy donosowe, które dotychczas sprzedawane były wyłącznie z przypisu lekarza dostępne są już w aptekach stacjonarnych i internetowych jako lek OTC, czyli bez recepty! Zmiana kategorii dostępności leków, których głównym składnikiem jest mometazonu furoinian może być momentem przełomowym dla wszystkich alergików..

Nasometin Control i Momester Nasal – skład i działanie sterydów donosowych

Zarówno Momenster Nasal, jak i Nasometin Control bazują na jednej substancji czynnej, czyli mometazonu furoinian. Leki, które dotychczas można była nabyć z przypisu lekarza zaliczane są do leków zwanych kortykosteroidami. Obydwa preparaty o statusie leku OTC występują w postaci aerozolów donosowych, gdzie znajduje się 60 pojedynczych dawek. Momester Nasal i Nasometin Control to leki, których zadaniem jest złagodzenie dolegliwości towarzyszących alergii, czyli obrzęku i podrażnienia oraz zniwelowanie uczucia zatkanego nosa i dokuczliwego świądu.

Steryd donosowy zaleca są dla osób dorosłych, u których stwierdzono na podstawie przeprowadzonych badań sezonowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosy, czyli katar sienny.

Momenster Nasal i Nasometin Control zaleca są również w przypadku polipów nosa – regularnie stosowane sterydy donosowe zawierające mometazonu furoinian powodują stopniowe zmniejszanie się zmian występujących w nosie ułatwiając tym samym swobodne oddychanie i polepszenie się węchu.

Nasometin Control i Momester Nasal – pamiętaj o środkach ostrożności!

Jeżeli alergicznemu zapaleniu błony śluzowej towarzyszą inne choroby lub dolegliwości, takie jak: przebyta lub obecnie występująca gruźlica, zakażenia organizmu, mukowiscydoza, osłabiony układ odpornościowy konieczna jest konsultacja z lekarzem – jest to główna zasada przed przyjmowaniem jakichkolwiek leków, nie tylko sterydów donosowych Momenster Nasal i Nasometin Control!

Stosowanie leków dłużej niż kilka miesięcy w dużych dawkach może wywoływać skutki uboczne wywołane wchłanianiem się substancji czynnej jaką jest mometazonu furoinian.

Jeżeli podczas stosowania Nasometin Control lub Momester Nasal wystąpią: częste bóle głowy, kichanie, krwawienie z nosa, owrzodzenie śluzówki nosa, ból nosa, zakażenia górnych dróg oddechowych, zaburzenia wzroku, zmiana smaku lub węchu, świszczący oddech czy uszkodzenia przegrody nosowej należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Mometazonu furoinian dostępny bez recepty nie tylko w Polsce!

Sterydy donosowe bazujące na substancji czynnej, jaką jest mometazonu furoinian nie są dostępne w sprzedaży odręcznej jedynie w Polsce. Leki w formie aerozolu donosowego już od dawna można zakupić bez recepty w innych krajach, między innymi w: Finlandii, Australii czy Nowej Zelandii.

Zmiana statusu sprzedaży z leku na receptę na lek dostępny w sprzedaży odręcznej wywołała niemałe poruszenie wśród farmaceutów, opinia na temat samodzielnego przyjmowania Momester Nasal oraz Nasometin Control i bezpieczeństwa ich stosowania jest podzielona. Tutaj istotną rolę odegra farmaceuta, gdyż w jego rękach będzie zadbanie o wszelkie środki bezpieczeństwa i poinformowanie pacjenta o prawidłowym stosowaniu sterydów donosowych.

Autor: Patrycja Trendel

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany