Sprawdź swoją płodność!

płodnośćPłodność – czy ktokolwiek z nas był diagnozowany pod tym kątem? A przecież jednym z najważniejszych aspektów świadomego planowania zajścia w ciążę jest wiedza na temat stanu naszego zdrowia. Nowoczesna medycyna daje kobietom możliwość sprawdzenia swojej płodności.

Płodność a komórki jajowe

W tym celu mogą skorzystać z zestawu specjalnie dobranych do tego celu badań. Na początku badania mierzy się rezerwę jajnikową (poziom AMH), a więc pośrednio ilość pozostałych komórek jajowych. Pozwala to zapobiec sytuacji, w której kobieta zaplanowała pierwszą ciążę zbyt późno w stosunku do rezerwy komórek jajowych, pozbawiając się w ten sposób szansy na dziecko. Później sprawdzany jest poziom hormonu FSH. Pobudza on pęcherzyki jajnikowe i stymuluje wydzielanie estrogenu w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego. Wykonanie tego badania jest kluczowe do ustalenia, czy kobieta nie ma zaburzeń płodności związanych na przykład ze zbyt wczesnym pojawieniem się menopauzy.

Płodność a USG

Ostatnia część to USG, które pozwala ocenić strukturę jajników, jajowodów i macicy oraz grubość endometrium (błony śluzowej macicy). Całe badanie podsumowuje konsultacja z lekarzem specjalistą z dziedziny niepłodności. Jest ona niezbędna do interpretacji uzyskanych wyników oraz daje pacjentce możliwość uzyskania odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Jak to jest z tą płodnością Polaków

Niepłodność – tego mężczyźni boją się najbardziej

Należy jednak pamiętać, że dobre wyniki badań nie gwarantują, że w przyszłości nie pojawią się problemy. Dlatego kobiety powinny systematycznie badać swoją płodność. Wyniki pozwalają natomiast na wczesne wykrycie czynników ryzyka związanych z zajściem w ciążę. Jednocześnie, przy planowaniu rodziny nie wolno zapomnieć o mężczyznach, którzy także powinni poddawać się profilaktycznym badaniom.

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany